Ülkemizde işsizliğin giderek artmasıyla birlikte rekabette buna paralel olarak artış gösteriyor.

En son açıklanan işsizlik rakamlarına göre, ağustos ayında işsizlik oranı 11.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki döneme göre artış ise 1.20 puan oldu.

Gördüğünüz gibi işsizlik ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesi.


Ortam böyle olunca tabi ki yeni iş bulmak için rakiplerinizin önüne geçmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmeniz için farklılıklarınızı ortaya koymalısınız.

İster yeni mezun olun ister kariyer sahibi olun amacınız yeni bir iş bulmak ise bahsettiğim rekabet ortamını lehinize çevirmelisiniz.

Yeni iş arıyorsanız bu 10 tavsiye tam size göre;

1. Öncelikle Kendinizi Değerlendirin

İş arama sürecine başlamadan önce, kendinizi iyi tanımalısınız. Hangi yönleriniz güçlü ? Hangileri güçsüz ? Hangi işte daha başarılısınız ? Bu soruların cevaplarını bularak nasıl bir işte çalışmak istediğinizin cevabını daha iyi verebilirsiniz.


Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, size daha fazla memnuniyet sağlayacak yeni bir iş bulma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

2. Dersinizi İyi Çalışın

Yeni iş arama sürecinizin başarı ile sonuçlanmasını istiyorsanız, araştırmanızı iyi yapmalısınız. Çalışmak istediğiniz sektörle ilgili geniş kapsamlı bilgiye sahip olmalısınız.

Sektördeki şirketleri hatta şirketlerin IK yöneticilerini hakkında araştırma yapabilirsiniz. Kiminle muhatap olduğunuzu ya da olacağınızı bilirseniz hem özgeçmişinizi nasıl hazırlayacağınızı hem de görüşme de nasıl davranacağınızı daha iyi tahmin edebilirsiniz.

3. Özgeçmişinize Önem Verin

Yeni iş ararken en önem vermeniz gereken unsur özgeçmiştir. Özenle hazırlanmamış bir özgeçmiş tüm iş arama sürecinizi berbat etmeye yetebilir.

Başarılarınızı, becerilerinizi, deneyimlerinizi ve eğitim / öğretim geçmişinizi detaylı bir şekilde açıklayan bir özgeçmiş oluşturun.

Oluşturduğunuz bu özgeçmiş taslak niteliğinde bir özgeçmiş olacaktır. Daha sonra başvuracağınız pozisyonlara özel anahtar kelime güncellemeleri yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. Online Olun

İnternet üzerinde, iş verenlerin size ulaşmasını sağlayacak tüm imkanlardan faydalanın. LinkedIn üye olun ve detaylı özgeçmişinizi oluşturun. Buna ek olarak işverenlerin kurumsal internet sitelerinde ve Yenibiriş,Kariyer.net gibi sitelerde de özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

5. Profesyonel Ağınızı Oluşturun

İş arıyorsanız çalışmak istediğiniz sektörde kendi profesyonel ağınızı oluşturun. Böylelikle iş bulma sürecinizde size yardımcı olabilecek profesyonellerle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

LinkedIn üzerinden ya da sektörünüzle alakalı çeşitli organizasyonlara katılım sağlayarak profesyonel ağınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

6. Becerilerinizi Öyküleştirin

Becerilerinizi karşınızdakine ifade ederken öyküleştirmek sizin akılda kalıcı olmanızı sağlar. Bu yüzden hedefiniz, becerilerinizi, hedeflerinizi ve tutkularınızı anlatabileceğiniz bir dil geliştirmek olmalıdır.

Bu sayede mülakatlarda daha rahat bir şekilde kendinizden bahsedebilirsiniz.

7. Mülakatlara Hazırlıklı Olun

İş görüşmelerine hazırlanmak için, mülakatlarda sıkça sorulan sorulara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bu soruları belirleyerek, kendinizce yanıtlayın.

Bu soruları bir arkadaşınızla birlikte pratik yaparak kendinizi mülakat için daha hazır hale getirebilirsiniz.

8. İmajınız Önemli

İş görüşmesine giderken, mümkün olduğunca sade ama şık olmaya özen göstermek, mülakatı yapacak kişiye işi önemsediğiniz imajı vermenizi sağlayacaktır.

Randevu saatinizden 10 dakika önce orada olmak, olumlu bir beden dili kullanmak (el sıkışma, göz teması, dik duruş ve gülümseme) önemlidir. Mülakat esnasında sorulara güvenle ve coşkuyla cevap verme, sorular sorarak merakınızı göstermek, işe alımınızı kolaylaştıracaktır.

9. Teşekkür Edin

Görüşme sonrasında, görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz kişiye teşekkür notu yazabilirsiniz. İşe olan ilgilinizi vurgulayan kısa bir e-posta sayesinde rekabet ettiğiniz diğer adayların önüne geçme şansınız olabilir.

10. Sabırlı Olun

İş arama sürecinde sabırlı olmanız gerekmektedir. İşin gerçeği görüşme aşamasından iş teklifi aşamasına kadar geçen sürenin bazen aylar sürdüğü olmuştur. Zihinsel olarak kendinizi bu duruma hazırlamalı ve moralinizi bozmamalısınız. Belki de şansınız yaver gider, beklediğiniz cevabı kısa sürede alabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Yeni iş arama sürecinde başarılı olmak için bazı zorluklarla başa çıkmanız ve çabalamanız gerekmektedir. Bu süreçte mümkün olduğunca olumlu tutum göstermeniz sizin açınızdan işi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca tercih ettiğiniz sektör, şuan çalıştığınız sektörden tamamen farklı ise, ihtiyacınız olan eğitimleri almadan bu süreçten başarı ile çıkamayacağınızı bilmelisiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...