Warren Buffet günümüzün en zengin yatırımcılarından biridir. Bu zenginliğini ise uzun süredir yaptığı yatırımların başarısına borçludur. Bu kadar başarılı olması ise onu en popüler yatırımcılardan biri yapıyor. Örneğin, Amazon’da “Warren Buffet” araması yaparsanız 700’den fazla kitap ile karşılaşırsınız.

Tarihteki en başarılı yatırımcılardan biri olarak, servetini elde etmek için kullandığı ilkeleri ve fikirleri keşfetmek ilgi uyandırıcı. Peki Warren Buffet’i karakterize eden ve zengin olmasını sağlayan sırlar nelerdir?

Warren Buffet’ın Zenginliğinin 8 Sırrı

Sadece ortalama getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için Buffet, endeks fonlarına yatırım yapmayı önermektedir. (örneğin IMKB 100 veya 30 şirketleri gibi). Peki ya pazarın ötesinde, çok yüksek getiri elde etmek için Buffet’e katılmak istiyorsanız?


Buffet’in ayak izlerini takip etmeyi ve öğrenmeyi öğrenmeye hazır olun.

1.Her Zaman Prensiplerinize Bağlı Kalın

1990’ların sonundaki “Dot Com” dönemini hatırlıyor musunuz? Yatırım açısından, Dot Com dönemi gerçekten garipti. Birçok insan, az gelirli veya karlı şirketlerden hisse satın aldı. O sırada, Buffet bu popüler yatırımlardan kaçındı. Bu karar bazılarının kararını sorgulamasına yol açtı.

2001 yılında yayınlanan BBC makalesinde Buffet, “yatırımcılar teknik yatırım stoklarının şaşırtıcı yükselişiyle hipnotize edildiğini ve yatırım yaptıkları işletmelerin para kazanıp kazanmadığı da dahil olmak üzere her şeyi göz ardı ettiğini” belirtti.


2. İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Yatırım yapacak paraya sahip olmak için Buffet, gelirini ve mesleki becerilerini arttırması gerektiğini anlamıştı. 20’li yaşların başında iken Buffet, iletişim becerilerini geliştirmek için Dale Carnegie kursuna girdi. Becerilerini keskin tutmak için daha sonra Omaha Üniversitesi’nde yarı zamanlı bir öğretim görevini üstlendi. Siz de iletişim becerilerinizi geliştirmek için kendinize zaman ayırabilir, bu konuda eğitimler alarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

3. Bol bol okuyun

Her gün 500 sayfa okudum. Bilgi birikimi bu şekilde coğalıyor, gelişiyor. – Warren Buffet

Günlük okuma, Buffet için yeni bilgiler ve fırsatlar aradığı için anahtar bir alışkanlık. Geniş ve kapsamlı okuyor: Her gün birden fazla gazete, potansiyel yatırımlar ve kitaplar hakkında çok sayıda finansal rapor. Örneğin, her gün The Wall Street Journal ve Financial Times okur.

Her gün, raporlar, kitaplar, gazeteler ve diğer materyalleri okumak, kendinizi geliştirmek için iyi bir yoldur. Zaman içinde, daha çok şey öğrenir ve finansal konularda içgörü kazanırsınız. Bu basit alışkanlığı edinerek, özellikle yatırım araçları ve finans konularında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sadece pazar 10 yıllığına kapanırsa beklediğiniz kadar mutlu olacağınız bir şey alın. – Warren Buffet

4. Değer Yatırım Stratejisini Uygulayın

Piyasada birçok farklı yatırım yaklaşımı vardır: temettü yatırımları, endeks fonu yatırımları, değer yatırımları vb. Buffet’ın yaklaşımı temelde Ben Graham’ın 20. yüzyılın ortalarında geliştirdiği değer yatırım ilkelerine dayanıyor.

Değer yatırım: İçsel değerlerinden daha düşük bir işlem gören hisse senetlerini seçme stratejisi. Değer yatırımcıları aktif olarak pazarın değer biçmediğine inandıkları şirketlerin stoklarını ararlar.

Piyasanın iyi ve kötü haberlere aşırı tepki verdiğine ve şirketin uzun vadeli temelleriyle uyuşmayan hisse senedi fiyatı hareketlerine yol açtığını düşünüyorlar. Böylelikle, takip edilen senedin fiyatı düştüğünde satın alarak kar etme fırsatı elde ediyorlar.

5. Servetinizi Büyütürken Acele Etmeyin

Bugünün teknoloji girişimcilerinden farklı olarak Buffet, zenginliğini on yıllardır yavaşça kazandı. Hızlı bir şekilde zengin olmaya çalışmak, insanları aptalca riskler almaya yönlendiren bir felakettir.

6. Kişisel Harcamalarınızı Sınırlandırın

Buffet’ın, servetinin nispeten az bir kısmını harcadığı bilinir. Örneğin, 1950’lerde Omaha’da satın aldığı evde yaşamaktadır. Buffet, yaşam tarzı enflasyonuna direnen bir yatırımcıdır. Ne de olsa, bütün servetini harcarsa, yatırım yapmak için daha az paraya sahip olacaktır.

7. Sınırlarınızı bilin

Potansiyel fırsatlara rağmen, Buffet ileri teknoloji şirketlerine yatırım yapmaktan kaçındı. Peki neden?

Buffet, inovasyonlara yatırım yapmanın iyi getiri sağlama eğiliminde olmadığını savunuyor. 1999 tarihli Fortune Dergisi’nin ünlü makalesinde Buffet, otomotiv endüstrisinin 20. yüzyılın en yenilikçi gelişmelerinden biri olduğunu ve milyonlarca insanın günlük yaşamını değiştirdiğini belirtti.

Ancak, Amerikan otomobil şirketlerinin çok büyük bir kısmı ortadan kayboldu – bu durum yatırımcılara duraklama vermesi gereken bir gerçek. Yenilikçi şirketlere başarılı bir şekilde yatırım yapmanın zorluğu nedeniyle, Buffet onlardan kaçınma eğilimindedir.

8. Genç Yaşta Para Kazanmaya Gayret Edin

Buffet, genç yaşlarda para kazanmaya kararlıydı. 1947’de on yedi yaşındayken gazete dağıtmak için 5.000 dolar kazandı (Ölçüm Değerine göre 2013 yılında 52.000 dolar gelir eşdeğeri). Para kazanmak ve parayı etkin bir şekilde yönetmek geliştirmek zaman alan becerilerdir. Buffet gençlik yıllarından itibaren bu becerileri kazanmak için çabalamıştır.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...