Troy (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi), Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen yerli ve kredi kartı ve banka kartı olarak sunulan bir ödeme yöntemidir.
Troy, sahibi olmak için, 20’den fazla Troy üyesi banka aracılığıyla başvuru yaparak, kullanmaya başlayabilirsiniz.
Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Troy kart hakkında tüketiciler henüz çok bilgiye sahip değiller. Bu yazımızla birlikte Troy kart ve kredi kartı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Troy Kart ( Yerli Ödeme Sistemi) Nedir?

Troy, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilmiş bir ödeme yöntemidir.

Troy, diğer banka ve kredi kartları ile aynı özellikleri taşıyan fakat tamamen yerli bir ödeme yöntemdir. Şuan cüzdanınızda bulunan Visa, MasterCard ya da Amex gibi elektronik ödeme yöntemlerinden tek farkı ise sağ alt köşesinde bulunan logodur. Kartın üzerinde diğer kartlardan farklı olarak Troy logosu yer alır.


Troy Kart ve Kredi kartı Nasıl Başvurulur ve Alınır?

Hali hazırda başvuru yapabileceğiniz yaklaşık 20 kuruluş bulunmaktadır. Başvuru yapmak için, Akbank, Aktif Bank, Albaraka, ABank, Anadolubank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC, ICBC Turkey, ING Bank, Kuvey Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Turkland Bank, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, VakıfBank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, ve Ziraat Katılım’a başvuru yapabilirsiniz. Troy üyesi bu bankalarda bulunan mevcut kartlarınızı Troy ile değiştirebilir veyahut yeni bir Troy ve Troy kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Troy Kart ve Troy Kredi Kartı Nasıl kullanılır?

Herhangi bir Troy kart edindiğinizde kartınızı her zaman kullandığınız şekilde bankanıza ait ATM’lerde kullanarak alışık olduğunuz bankacılık işlemlerini yapabilir ya da bir işletmede POS cihazları aracılığıyla kartınızdan ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak “Ortak ATM” kapsamında tüm bankaların ATM’lerinde de kartınızı kullanmanız da mümkündür. Ek bir parantez açmak gerekirse yerel ödeme yöntemi Troy şuan için sadece yurtiçi harcamalarda kullanabiliyorsunuz. Yurt dışında yapacağınız harcamalarda kullanabilmek için gereken çalışmalar yapılmaktadır.


Troy Kart Güvenli mi?

Diğer tüm kartlarda olduğu gibi Troy Kart’ınızda kişilerin kullanımına bağlı olarak güvenlidir. Troy’u, internet alışverişlerinde kullanmak istiyorsanız, GO – Güvenli Öde hizmeti sayesinde kartınızı internet alışverişlerinde kullanmanız mümkünüdür.
Bu hizmet sayesinde alışveriş sitelerindeki ödeme sayfasına kart numaranızı girdiğinizde ve satın almayı onayladığınızda cep telefonunuza gelen SMS ile alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...