Tatil deyince ilk akla gelen masraflardır.

Hayalinizdeki tatile çıkmanın önünde masraflar hep bir engeldir. Bu yüzdendir ki yeni yerler keşfetme arzunuz hep kısıtlanır.

Her zaman tatil masraflarını düşünerek kendinize bahaneler bulursunuz. Giderlerinizin çok olduğunu tatile çıkmak için paranız kalmadığı söylersiniz. Normal hayat akışınızdaki giderlerinizden tasarrufa giderek hayalinizdeki tatile ulaşmak aslında mümkün.


Tatil bütçesi için para biriktirmeden önce tasarruf yapmalısınız. Bunun için bir kağıda tüm giderlerinizi yazın: kira , araç giderleri, tv aboneliği, mobil hat giderleri,okul ödemeleri ve benzeri. Bunları toplayın.

Sonra tüm keyfi harcamalarınızı yazın. Bunlar, yiyecek,sinema, içecekler, alışveriş, Starbucks’tan vazgeçemediğiniz günlük kahveniz, sigara, spor salonu üyeliği, öğlen yemekleriniz ve benzeri isteğiniz dahilinde olan harcamalarınızdır. Paranızı nereye  harcadığınızı tam olarak bilmiyorsanız, harcamalarınızı iki haftalık bir süre için takip ederek durumu netleştirebilirsiniz.

Bütün giderlerinizi topladınız ve hatırı sayılır miktarda para buldunuz. Bahse girerim farkına olmadığınız bir sürü harcamanız vardır. Bu masraflar sizin hayali masraflarınızdır. Küçük oldukları için farkına bile varmazsınız. Halbuki paranızın önemli bir kısmını da buraya harcarsınız.


Bunun seyahatle ne ilgisi var diyebilirsiniz? Dünyayı dolaşamayacağınızı düşündüğünüzde önünüzdeki en büyük engellerden biri de paradır. Çoğunuzun tasarruf yapmaktan kaçındığı bir çok gideri vardır. Hayalinizdeki tatili düşündüğünüz zaman bu giderleri düşürebilmek sizin için daha kolay olacaktır.

Planlamayı düşündüğünüz tatili, ne kadar ucuz bir şekilde halletmeyi düşünseniz de seyahat etmek her zaman masraflı bir iştir. Bu durumu değiştirmenin bir yolu yok fakat tasarruf yaparak tatiliniz için gerekli parayı biriktirmeniz mümkündür.

Tatil Bütçesi İçin Para Biriktirmenizi Sağlayacak Yöntemler

1. Tatiliniz İçin Birikim Hesabı Açın

Madem tatile gitmek istiyorsunuz, tatiliz süresince ihtiyacınız olan parayı biriktirmek için kendinize birikim hesabı açmalısınız. Birikim hesabınız için çalıştığınız banka var ise orada yeni bir hesap açtırabilirsiniz, hesabı açmak için şubeye gitmenize gerek kalmadan, direkt internet bankacılığı üzerinden işleminizi yapabilirsiniz. Hesabınız yok ise dijital bankacılık hizmeti veren, Enpara veya Cepteteb internet siteleri üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde hesabınızı açıp birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Dijital bankaların vadesiz hesabınıza verdiği günlük faiz ile tatil bütçenize küçük de olsa destek almış olacaksınız.

2. Mil Biriktiren Kartlardan Edinin

Pek çok banka tarafından seyahat severlere özel olarak hazırlana kredi kartları bulunmaktadır. Harcamalarınızı bu kartlardan yaparak kazandığınız puanlarla seyahat masraflarınızın bir kısmını bedavaya getirebilirsiniz. Bu kartlara özel hazırlanan kampanyalardan faydalanarak iyi miktarda tasarruf yapmanız mümkün. Bahsettiğim kartların ülkemizdeki örnekleri ise, Adios Kart, Wings Card, Maximiles, Miles and Smiles, Pegasus Plus Card ve Parafly’dır. Bu kartları edinerek günlük alışverişlerinizde kullanın ve tatil masraflarınızda avantaj sağlayın.

3. Mobil Hat Tarifenizi Değiştirin

Herkesin sabit giderleri arasında sayılan cep telefonu tarifleri bütçenizde önemli bir harcama kalemidir. Bu tarifelerde genellikle kullanmadığınız servisler bulunmaktadır. Konuşma ya da internet kotalarının tümünü kullanmamanıza rağmen yüksek tutarlar ödemeye devam edersiniz. Faturalı hat tarifenizi size yetecek daha ucuz bir tarifeye düşürerek birikim hesabınıza bu tutarı ekleyebilirsiniz.

seyahat-siteleri

4. Seyahat Sitelerinin Haber Bültenlerini Takip Edin

E-posta gelen kutunuzdaki kalabalıktan hoşlanmayabilirsiniz fakat havayolu ve seyahat firmalarının haber bültenlerine üye olarak en son cazip kampanyalardan haberiniz olma şansınızı arttırabilirsiniz. Özellikle havayolu firmaları tarafından yapılan çok uygun ve kısa dönemli kampanyalardan faydalanarak seyahat masraflarınız arasında bulunan en önemli kalem olan uçak bileti masrafınızı indirimli olarak alabilirsiniz.

5. Ücretli Tv Aboneliğinizi Kapatın

İnternetin giderek yaygınlaşması ile birlikte Tv de yayınlanan neredeyse her şey internet ortamında izlenebiliyor. Hal böyle olunca yüzlerce lira ödediğiniz uydu aboneliğiniz de gereksiz bir harcama olarak bütçenizde yer alıyor. Ücretli dijital platformlara paranızı harcamak yerine, standart uydu alıcı kullanarak yerel kanalları izleyebilir, film, dizi, belgesel izlemek için interneti tercih edebilirsiniz. Böylelikle aylık giderlerinizden hatırı sayılır bir gideri de eksiltmiş olacaksınız.

6. Ek Gelir Edinin

Sadece masrafları azaltmak bazen yeterli olmayabilir. O zaman vaz mı geçeceksiniz? Hayır tabiki de. Yapmanız gereken ek gelir sağlayabileceğiniz bir uğraş edinmek olacaktır. Gelirinizi arttırmak için yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Ek bir işte çalışabilir ya da para kazanmak için internetin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Faydalı olabilir : İnternet Üzerinden Para Kazanmanın 10 Yolu

ek-gelir-edin

7. Gereksiz Eşyalarınızı Satın

Evinizde kullanmadığınız eşyalar illa ki vardır. İşinize yaramayan bu eşyaları internet vasıtasıyla satarak tatiliniz için gelir elde edebilirsiniz. Kullanılmayan kıyafet ve eşyaları internet vasıtası ile satmak özellikle son dönemde çok moda. Siz de bu yöntemi izleyerek hem evinizdeki kalabalıktan kurtulabilir hem de birikim hesabınız için gelir elde etmiş olursunuz.

8. Rezervasyonlarınızı Erkenden Yaptırın

Gitmeyi düşündüğünüz yere karar verip, tatil bütçenizi oluşturduysanız. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalısınız. Uçak ve otel rezervasyonlarınızı erkenden yaptırmak hem çeşit açısından hem de fiyat olarak daha uygun bir tatil planlamanızı sağlayacaktır.

Uçak bileti alımlarınız için internette fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz bir çok site bulunmaktadır. Bu siteler üzerinden gideceğiniz destinasyonu aratarak hangi tarihlerde daha uygun bilet alabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Ayrıca gitmeyi düşündüğünüz tarihler için fiyat alarmı kurabilir, fiyat düşünce biletinizi alarak büyük avantaj fırsatı yakalamış olursunuz.

Otel rezervasyonu için ise, yine yararlanabileceğiniz bir çok site bulunmaktadır. Bu sitelerden hem çeşit hem fiyat olarak en iyisi Booking‘dir. Seyatinizi planladığınız yer ve tarih için site üzerinden arama yaparak bütçenize en uygun oteli seçebilirsiniz. Ayrıca bazı oteller ile direkt iletişime geçerek daha uygun teklifler alabileceğinizi de unutmayın.

Sonuç olarak, günlük harcamalarınızda bazı ufak ayarlamalar yaparak, hayalini  kurduğunuz tatili yapabilirsiniz. Tatilinizde elde edeceğiniz deneyimi düşündüğünüzde hayatınızı biraz da olsa basitleştirmek sizin için zor olmasa gerek. Tasarrufun gücüne inanın ve hayallerinizin peşinden koşun.

İyi tatiller.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...