Sabah 9 akşam 6 çalışmak artık size sıkıcı mı geliyor? Keşke kendi işimi kurabilsem mi diyorsunuz? Emin olun yalnız değilsiniz. Türkiye’de sizinle aynı düşünceleri paylaşan belki de milyonlarca kişi var. Yeterli sermayeniz olmasa bile bahsedeceğim sermayesiz iş fikirleri ile kendinizin patronu olma şansını elde edebilirsiniz.

Kendi işini kurmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu yola girmeden önce önünüzde bir çok engelin olduğunun farkında olmalısınız. Kendini işinizi kurmak için bir fikriniz yok ise ya da bu işi devam ettirebilecek motivasyona sahip değilseniz henüz hazır olmayabilirsiniz.

Günümüzde bir çok girişimci iş kurmak için elinde avucunda olmamasına rağmen borç yükü altına girerek para kazanma hayalleri kuruyorlar. Bir süre sonra işler istenildiği gibi gitmiyor ve borçlarla birlikte elde kalan kocaman bir başarısızlık oluyor.


Bu durumu yaşamamak için kurmak istediğiniz işi iyi seçmelisiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra işin en önemli kısmı sermayeyi bulmaktan geçiyor. İş kurma fikrinizi hayata geçirmek için(eğer sermayeniz yoksa) fikrinize ortak olacak bir sermaye sahibi hissedar bulabilirsiniz.

Bu durum size zor geliyor ise az sermaye ile para kazanabileceğiniz sermayesiz iş fikirleri tam size göre;

Kendi İşinizi Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Kendi işletmenizi kurmanın ilk adımı maliyet araştırması olmalıdır. İyi planlanmış bir araştırma size işinizin devamlılığı açısından kolaylık sağlayacaktır.


Planlama: Kendi işinizi kuruyorsanız işletmenize ait bir iş planı hazırlamalısınız. Bunun için para ödemenize gerek yoktur. Kendiniz de iş planı hazırlayabilirsiniz.

Şirket Kurulumu İçin Gereken Prosedürler: Kendi firmanızı kurarken çeşitli kurumlardan izin almalısınız. Bu prosedürleri kendinize bir muhasebeci bularak da yaptırabilirsiniz. Yeni kurulan şirketler için muhasebecilere aylık 500-750 TL arası para ödemek zorunda kalacaksınız.

Şirketin kuruluşu için bulunduğunuz şehirdeki ticaret odasında ve vergi dairesince yasal işlemler yapılması gerekmektedir. Bu işlemler sonucunda şirketinizin bir ticaret sicil numarası ve vergi numarası olacaktır. Yapılacak işlemler için bir defaya mahsus 3000 TL civarı para ödemeniz gerekecektir. İşlemleri muhasebeciniz sizin adınıza yapacaktır.

İnternet siteniz için alan adı: İşinizin profesyonel gözükmesi için kendinize bir alan adı edinin. Firmanızın ismini seçtikten sonra belirlediğiniz isme uygun bir alan adı satın alın. Domain satın almak için çok para harcamanıza gerek yoktur. Bunun için benim de kullandığım Siteground web sitesi üzerinden alan adınızı edinebilirsiniz. Ayrıca internet sitenizi yayınlamak için ihtiyacınız olacak barındırma hizmeti ile birlikte senelik 20 dolar vererek alan adınıza bedava sahip olabilirsiniz.

Reklam ve Pazarlama: Ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak çoğu zaman maliyetli olabiliyor. İnternet siteniz için alan adınızı edindiğinize göre, siteniz üzerinden ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Buna ek olarak şirketinize ait sosyal medya hesapları açarak fark edilme şansınızı artırabilirsiniz.

Ofis ve Demirbaşlar: Şirketinizin resmi yazışmaları için bir ofis edinmelisiniz. Ancak bunun için para harcamanıza gerek yoktur. Home-office çalışarak yani kendi evinizi ofis göstererek bu masraftan kurtulabilirsiniz.

Ürünler: Ürün satmak amacı ile yola çıktıysanız işte burada biraz sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Sermayeniz yoksa ya da sermaye bulamıyorsanız. Hizmet sektörün sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır. 

Görüldüğü gibi kendi işinizi kurmak için maliyetlerinizi düşük tutsanız bile yine de hatırı sayılır bir maliyet oluşacaktır. Peki bunların hiç biri olmadan yapabileceğiniz işler var mıdır? Neden olmasın.

Bu da İlginizi Çekebilir: İyi Bir Girişimci Olmak İçin Gereken Özellikler

Sermayesiz iş fikirleri nelerdir?

1. Yaratıcılığınızı Paraya Dönüştürün

Sanat ile uğraşıyorsanız ya da insanların hoşuna gidebilecek yaratıcı tasarımlar yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu yeteğinizden para kazanabilirsiniz. Az miktarda para harcayarak sadece zamanınızı satarak para kazanmanız mümkün! Yaptığınız bir tablo olabilir ya da ufak süs eşyaları bu eserlerinizi Etsy veya instagram yolu ile satarak düzenli kar elde edebilirsiniz.

2. Ev Hizmetleri

Yine size maliyeti olmayacak bir iş kolu daha, çevrenizdeki insanların ihtiyaçlarını araştırarak onların ihtiyaçlarına göre para kazanabilirsiniz. Bebek bakımı, köpek gezdirme ya da yetenekli olduğunuzu düşüyorsanız bahçe veya ev bakımı gibi hizmetler sunarak para kazanabilirsiniz.

 3. Danışmanlık

Bir çok kişi çalıştıkları işte yetkinlik kazandıktan sonra girişimci olma düşüncesindedir. Hali hazırda çalıştığınız işte iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bugüne kadar öğrendiklerinizi gelecek nesillere öğretebilirsiniz. Emin olun uzmanlığınız için size para verecek bir çok kişi olacaktır.

4. Al-sat

Al-sat yaparak para kazanma fikri gayet basit bir fikirdir. Sermayenize göre piyasa fiyatına göre ucuz bulduğunuz ürünleri alıp doğru zamanda satarak para kazanma şansınız vardır. Satacağınız ürünü belirlerken mümkün olduğunca ilgi duyduğunuz şeyler olmasına dikkat edin. Ürünü yeterince tanıyorsanız satmanız da o kadar kolay olacaktır.

5. Mikro girişimcilik

Evinizi ya da arabanızı diğer insanlarla paylaşarak para kazanmanız artık çok kolay. Bu işi yapabilmenizi sağlayacak bir çok internet sitesi ve akıllı telefon uygulamaları mevcuttur. Örneğin, evinizi ya da evinizdeki bir odayı Airbnb aracılığı ile kiralayarak ekonominize katkı sağlayabilirsiniz.

Kazandığınız paraları, girişiminiz için yatırıma dönüştürseniz işinizi büyütme fırsatını da  elde edersiniz.

Sonuç olarak,

Kendinizin patronu olmak için illa ki sermayeniz olmasına ihtiyacınız yoktur. Önemli olan yapmak istediğiniz işi belirlemek, bu işi sürdürecek motivasyona ve beceriye sahip olmak ve iş planınızı iyi oluşturmaktır. Böylelikle elde etmek istediğiniz başarı size daha yakın olacaktır.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...