Kimse mükemmel değildir hayatta herkesin yaptığı hatalar olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Kolay para biriktirme yolları ile bütçenizi düşmanı olan bu hataları hayatımızda çıkaracaksınız.
Önemli olan hatalarınızı kabullenmek ve bu hatalardan ders çıkarmanızdır. Geleceğe odaklanmanızın en iyi yolu bu olacaktır. Zaten hiç hata yapmadığımız bir hayatı hiç birimiz düşünemeyiz değil mi? Esas o zaman hayat ne kadar da sıkıcı olurdu.

Albert Einstein’ın da dediği gibi “Hiç hata yapmamış insan, yeni bir şey denememiştir.”

Yeni şeyler denediniz ve paranıza para katacağınızı düşündünüz ama işler beklediğiniz gibi gitmedi mi?


O zaman hatalarınızdan ders çıkardığınızı varsayarak bundan sonraki hayatınızda para biriktiremiyorum dememeniz için yapmanız gerekenleri elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Kolay Para Biriktirme Yolları

1. Kazandığınızdan Daha Fazla Harcamayın

Bu tavsiyeyi uygulamak bazen zor olsa da mümkün olduğunca denemeniz ve ay sonunda tüm paranızı nereye harcadığınıza dair kendinize sorular sormanızdan daha iyi olacaktır. Ayda 2000 TL kazandığınızı ve 2500 TL harcadığınızı varsayalım. Böyle bir durumda bütçenizde açık oluşacaktır. Belki de faturalarınızı, kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek ve kesinlikle birikim yapamayacaksınız.

Günlük hayatımızda sahip olduğumuz alışkanlıklarımız, sosyal baskı nedeniyle yaptığımız sorumsuz harcamalarımız sebebiyle gelir gider dengesini kurmak her zaman kolay değildir. Özellikle ihtiyacınız olmamasına rağmen sırf sosyal çevrenizde var diye edindiğiniz son model akıllı telefonlar tasarruf yapmanızın önündeki en büyük düşmandır.


Kazandığınızdan daha fazlasını harcamamanız, evinizde oturup tüm gününüzü TV karşısında geçirmeniz değil elbette ki. Burada bir denge oluşturmanız, sosyalleşme ihtiyacınız olduğunda, harcamalarınızı bu doğrultu da yapmanız ve mümkün olduğunca abartı harcamalardan uzak durmanız gerektiğini düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Kullanırken Sık Yapılan Hatalar

2. Önce Borçlarınızı Ödeyin

Çoğu insan bankalara borcu olmasına rağmen aynı zamanda birikim de yapmaya çalışır. Sadece bu şekilde birikim yapabildiklerini ifade ederler. Bu yöntem düşünüldüğü zaman mantıklı noktaları varmış gibi gözükse de, aslında çok yanlış bir yöntemdir.

Bankadan 10.000 TL tutarında kredi aldığınızı varsayalım. Güncel faiz oranı şuan %15 seviyesindedir. Yani aldığınız 10.000.-TL için bankaya senelik olarak yaklaşık 1000.-TL faiz ödemek durumunda kalırsınız.

Peki bu 10.000.-TL’yi birikim yapmak için vadeli mevduatta değerlendirdiğiniz de alacağınız faiz ne kadardır ? Yine güncel faiz oranlarını düşünürsek %11 seviyelerindedir. Bu faizi oranının sene boyunca sabit kaldığını düşünürsek elinize geçecek tutar vergiler düşüldükten sonra sadece 965.-TL olacaktır.

Gördüğünüz gibi tutarlar aslında çok yakın gibi gözükmekle birlikte sene boyunca alacağınız faizin aynı kalmasının garantisi yoktur. Ayrıca tutar yükseldikçe aradaki fark daha da artacaktır. Başka bir konu ise kredi de ek masraflar bulunmaktadır. Bu masraflarda tutara ve vadeye göre değişkenlik göstermektedir.

Yukarıda belirttiğim sebeplerden ötürü birikim yapmadan önce borcunuzu kapatmaya çalışmanız gerekmektedir. Hem kredi hem de kredi kartı faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle borçlardan kurtulmak daha mantıklı bir öneridir. Borçlarınızı ödemeye ise en yüksek faizle borçlandığınız borçlardan başlamanız gerekmektedir.

3. Kazandıkça Harcamalarınızı Artırmayın

Yaptığımız en büyük yanlışlardan birisi de kazandığımız gelirin artmasıyla birlikte harcamalarımızı yani hayat standartlarımızı da bu duruma paralel olarak yükseltmektir. İşyerinizde terfi almanız veya başka bir pozisyona transfer olmanızla birlikte geliriniz de artacaktır. Geliriniz arttığı zaman otomatikman harcamalarınızı arttırmak yerine bu kısmı birikim için değerlendirmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Böylelikle gelecekte karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlarda çıkabilecek sürpriz harcamalarınız için de başvurabileceğiniz birikim hesabına sahip olursunuz.

Maaşınıza zam aldınız ve hemen harcamalarınızla ilgili planlar yapmaya başladınız. Bu artış sonucunda maaşınızdan kesilecek vergiyi hesap etmediniz. Gördüğünüz gibi bu gibi artışlarda elinize geçecek net tutarı hesaba katmanız önemlidir. Yapacağınız herhangi bir zorunlu harcamanız var ise bu doğrultu da karar almanız gerekmektedir.

Gelirinizde ki bu artışı hemen yaşam tarzınızı iyileştirmek için, yeni bir araba almak için kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak yerine deneyim edinmek için harcayabilir yeni yerler görebilir ya da kendinizi geliştirmenizi sağlayacak hobi veya mesleki eğitimler alabilirsiniz. Böylelikle paranızı uzun vadeli hedefleriniz için kullanmış olursunuz.

4. Finansal Planlamanızı Yapın

Finansal planlamanın yalnızca belirli bir yaş grubundaki veya gelir grubundaki insanlar için olduğu yaygın bir efsanedir. Ancak finansal planlama, hayatınızın neredeyse her aşamasında uygulanması gereken bir plandır. Sonuçta, herkesin maddi hayalleri ve ihtiyaçları vardır. Mali planlama, hedeflerinizi belirlemenize ve bunlara erişmek için strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bir finansal plan hazırlamadan önce, hedeflerinizi iyi özümsemeniz gerekmektedir. Çoğumuz emeklilik için veya çocuğunun eğitimi için hali hazırda tasarruf planı yapmaktadır.

Fakat hedeflerinizi daha kısa vadeli de tutabilirsiniz. Belki de gitmek isteyeceğiniz bir tatil olabilir bu! Ya da önünüzdeki 5 sene içinde ev almayı da düşünebilirsiniz. Kısa vadeli hedeflerinizle birlikte uzun vadeli hedeflerinizi de hesaba katabilirsiniz.

Hedeflerin önceliklendirilmesi ve belirli bir plan dahilinde oluşturularak o plana sadık kalınması önemlidir. Ayrıca bu planı yaparken mali verilerinizi de dikkate almalı, gerçekleşmeyecek hayaller kurmamalısınız.

Mesela kredi kartı borçlarınızı kapatmak, birikim yapmak, bireysel emekliliğe katılmak, yeni bir ev satın almak veya seyahate çıkmak isteyebilirsiniz. Bu yazdıklarım öyle hemen olacak şeyler değil tabii ki, bu yüzden sıraya koymanızın önemine dikkat çekmek istedim.

Hedefler listenizi oluşturduktan sonra ve belirli bir sıraya göre önceliklerinizi belirlediniz. Benim düşünceme göre listenizin ilk sırasında borçlarınızı geri ödemek olmalıdır, bunu yaparken eğer bütçeniz el veriyorsa başka bir hedefinize yönelik çalışma da yapabilirsiniz. Bütçeniz el vermiyorsa yapacağınız aslında pek çok şey yok sırası ile tüm hedeflerinizi gerçekleştirmekten başka.

Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen kolay para biriktirme yolları ile para biriktirmek için öncelikle harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler ile tasarruf yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Yapacağınız finansal planlamalar ile de geleceğinizin kontrolü elinizde olacaktır.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...