İş aramanın ilk adımı özgeçmişinizi diğer bir adı ile CV(curriculum vitae)‘nizi oluşturmaktır. Potansiyel işverenlerle paylaşacağınız bu özgeçmişi oluşturmak ise çoğu zaman zor olabiliyor. Başarılı özgeçmiş oluşturmak için çalışma ve eğitim geçmişinizi, beceri ve niteliklerinizi işverenin dikkatini çekecek şekilde sunmanız gerekmektedir.

Potansiyel işvereninizin dikkatini çekmek için özgeçmişinizi yukarıdaki bilgileri içeren basit bir sıralama listesinden ziyade başvuruda bulunduğunuz pozisyona özel oluşturmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Özgeçmiş Yazmaya Başlamadan Bilmeniz Gerekenler

Doküman Oluşturucunuzu Seçin


Özgeçmişinizi oluşturmaya başlamadan önce özgeçmişinizi hangi uygulama ile yazacağınızı seçmelisiniz. Kolay ulaşılabilirlik açısından uygulamanın çevrimiçi olması sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle istediğiniz her an telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan özgeçmişinize kolayca ulaşabilir, değiştirebilir ve paylaşabilirsiniz.

Online doküman oluşturmak için Google Dokümanlar ya da Zoho Writer işinizi fazlasıyla görecektir.

Özgeçmişinizin Taslağını Oluşturun


Özgeçmişinizin temel çerçevesini oluşturarak taslağınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ne çok uzun ne de çok kısa olmamasına özen gösterin. İşverenler için önemli olan özgeçmişinize baktıklarında istediklerini alabilmeleridir. Çok fazla ayrıntıya girerek gereksiz kalabalığa yer vermeniz iyi bir izlenim oluşturmayacaktır.

Özgeçmişinizin uzunluğu geçmiş kariyerinize ve tecrübelerinize bağlıdır. Yeni işe başlayacak ya da çok fazla tecrübesi olmayan bir aday iseniz bir sayfalık özgeçmiş sizin için yeterli olacaktır.

Bir sayfaya sığmayan kapsamlı tecrübelere sahipseniz maksimum 2 sayfa olacak şekilde özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, amacınız IK yetkilisinin sizi pozisyon için ideal bir aday olarak düşünmesini sağlamaktır.

Başarıya Ulaştıran Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Tüm Bilgilerinizi Not Edin

Özgeçmişinizde bulunmasını istediğiniz bilgileri öncelikle bir yere not edin. Ufak notlar alarak yapacağınız bu çalışma ile yazım aşamasında işinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için kullanmak istediğiniz iletişim bilgilerini, tüm işlerinizi, eğitiminizi, sertifikalarınızı ve diğer kimlik bilgilerini içeren bir liste yapın.

Özgeçmişinizin Düzenini Seçin

Özgeçmiş düzeni oluştururken kullanabileceğiniz 3 tür düzen bulunmaktadır.

  • Kronolojik Özgeçmiş

Kronolojik özgeçmiş en çok kullanılan özgeçmiş düzenidir. Kronolojik özgeçmişin en oluml özelliği ise anlaşılması kolay olmasıdır. Kronolojik özgeçmişte adayların mesleki deneyimi zamana göre sıralı olarak yazılır. Bu özgeçmiş türünün en olmsuz yönü ise tarihlerin detaylı yazılması sebebiyle işsiz kalınan sürelerin kötü imaj doğurma riskini barındırmasıdır.

Adayın mesleki deneyimlerinin sıralanışı iki şekilde yapılabilir böylece doğrudan ve ters kronolojik özgeçmiş arasında ayrım yapabilirsiniz.

  • Fonksiyonel veya Tematik Özgeçmiş

Fonksiyonel özgeçmişte size ait bilgiler bloklar halinde dağılır. Bunların her birinde gerçekleştirilen başarılar belirtilir.

Bu özgeçmiş türünün temel avantajlarından biri adayın başarılarını vurgulamaktır. Bu sayede başvurduğunuz pozisyona alımınızı değerlendiren IK yetkilisi, becerilerinizin kendi kıstasları ile örtüşüp örtüşmediği hakkında daha net fikir sahibi olacaktır.

Bu tür CV mesleki deneyime sahip olan ve çeşitli sektörlerde çalışmış kişiler için tavsiye edilir.

  • Bileşik veya Karışık Özgeçmiş

Adından da anlaşılacağı gibi bu her iki özgeçmiş türünün karmasıdır. Bu özgeçmiş türü kronolojik olmasından ötürü, yalnızca çalıştığınız şirket ve tarihleri değil bu sürede geliştirilen başarıları ve becerileri de kapsayan bir özgeçmiştir.

Özgeçmiş Metninizi Biçimlendirin

Özgeçmişiniz için yazı tipi seçerken mümkün olduğunca basit olanı tercih etmelisiniz.

  • Yazı Tipi Seçimi

Özgeçmişinizin okunurluğunu kolaylaştırmak için Arial, Calibri, Times New Roman veya Verdana gibi yazı karakterleri iyi bir seçim olacaktır. Buna ek olarak Ön yazı metninizde de aynı yazı tipini kullanmanız tutarlılığı sağlayacaktır.

  • Yazı Tipi ve Boyutu

Yazı tipi ve boyutu CV’nizin bölümlerine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, başlıkları büyük yazabilir ayrıntılar verdiğiniz kısımları kalın ve italik yazarak belirtebilirsiniz.

  • Listeler ve Paragraflar

Başarılarınızı veya yeteneklerinizi yazarken liste halinde yazarak okunmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Çeşitli Uzantılarda Kayıt Edin

Özgeçmişinizi kaydederken kendi adınızla kaydedin. İşverenlerin taleplerine rahatça cevap verebilmek için özgeçmişinizi Pdf ve Docs formatında kayıt edin.

Gözden Geçirin

Özgeçmişinizi tamamlamadan önce gözden geçirmeniz hayat kurtarır. Tek tek tüm yazdıklarınızı ayrıntılı bir şekilde gözden geçirin. Noktalama işaretleri, yazım hataları ve anlam bozukluklarını düzelterek yazıcınızdan çıktı alın.

Aldığınız çıktıda hizalamaları ve gözünüze batan herhangi bir kısım var mı diye son kontrolünüzü yapın. Bu kontrolden sonra özgeçmişinizi iş görüşmelerinizde kullanmak için çoğaltmaya hazırsınız.

Başarılar.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...