Borçlarınızdan kurtuldunuz ve artık birikim yapma zamanınızın geldiğini mi düşünüyorsunuz ? İşte size fırsat, siz de otomatik birikim hesabı oluşturarak tasarruflarınızı birikime yönlendirebilirsiniz.

Birikim hesabınızı oluştururken önceliğiniz kendiniz ve aileniz için acil durum hesabı oluşturmak olmalıdır. Bu hesabı oluşturarak karşınıza çıkabilecek acil giderlere karşı hazırlıklı olacaksınız.

Otomatik Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabını acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir sigorta gibi düşünebilirsiniz. Böylelikle bankadan kredi çekmek zorunda kalmadan ya da kredi kartı borç yükü altına girmeden rahatlıkla ödemelerinizi yapabilirsiniz.


Otomatik birikim hesabını hali hazırda çalıştığınız herhangi bir banka aracılığı ile açtırabilirsiniz. Bu bankanın maaş aldığınız banka olmasını öneririm. Her ay maaşınızdan belli bir tutarı otomatik olarak birikim hesabınıza aktarılması için talimat verebilirsiniz. Bu hesabın size getiri de getirecek bir hesap olmasına dikkat edin. Bir yandan para biriktirirken biriktirdiğiniz paranın da artmasını tercih etmelisiniz. Bunun için paranızı fon hesaplarında ya da günlük vadeli hesaplarda değerlendirebilirsiniz.

Birikim Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Birikim hesabı oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey tasarruf yapmaktır. Bunun için kendinize 12 aylık dönemler ile birikim hedefi belirleyin. Bu hedefi belirlemek için hali hazırda aylık bütçenizi oluşturmuş olmalısınız. Bütçenizden aylık olarak birikime ayıracağınız tutarı belirleyerek birikim hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Başlangıç için çok fazla kendinizi zorlamadan küçük adımlar ile başlayabilirsiniz. Kendinizi test ederek daha fazla tasarruf yapabildiğinizi gördükçe bu tutarı artırabilirsiniz. Başlangıçta önemli olan para biriktirme alışkanlığı edinmektir. Sonrasında hem daha kolay tasarruf edebilir hem de birikimlerinizi artırabilirsiniz.


Bunu da Beğenebilirsiniz: Finansal Özgürlük ile Geleceğinizi Garanti Altına Alın

Birikim Hesabınız Likit Olsun

Hedeflerinizi belirlediniz ve birikim yapmaya başladınız. Peki paranızı nasıl değerlendireceksiniz? Vadesiz hesapta öyle duracak mı ? Yoksa yatırım hesabı açarak fon yada hisse senedi mi alacaksınız?

Paranızı nasıl değerlendirmek istediğinize siz karar verin. Bu kararı verirken risk algınızı gözden geçirin. Riski seviyorsanız hisse senedi alım satımı yaparak birikiminizi değerlendirebilirsiniz. Ben fazla risk alamam derseniz yatırım fonları ya da vadeli mevduat hesapları tam size göre.

Buna ek olarak, acil durumlarda hemen kullanabilmek için hesabınıza kolay erişmeniz de önemlidir. Yatırım hesabınız tuttuğunuz paraya hafta sonları ve mesai saatleri dışında erişmeniz zor olabilir. Bu yüzden hafta sonları dahil paranıza her an kolay bir şekilde ulaşmak istiyorsanız günlük vadeli hesap açtırmalısınız. Açtırdığınız bu hesabın internet bankacılığına bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca ATM kartı edinmeyi de unutmayın.

Sonuç olarak,

Otomatik birikim hesabı sayesinde gerçek anlamda birikim yapma alışkanlı edineceksiniz. Bu sayede daha çok tasarruf etme isteğiniz olacak ve birikimleriniz giderek artacaktır. Ayrıca acil ihtiyaçlarınızı gidermek için her an başvurabileceğiniz hazır bir kaynağa da sahip olacaksınız.

Unutmayın birikim yapmak yaş ile alakalı değildir. Herkes birikim yapabilir. Yeter ki isteyin

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...