Herkesin istediği ama bir türlü gerçekleştiremediği bir durum zengin olmak.

Hayatınızın bir çok noktasında çok param olsa diye hayaller kurduğunuz olmuştur. Peki bunun için herhangi bir adım atmayı hiç düşündünüz mü ? Yoksa sadece hayal olarak mı kaldı ?

Milyoner olmak ya da maddi durumunuzun çok i


yi olması bir anda olabilecek bir şey değildir.- Tabii ki Milli Piyango yılbaşı ikramiyesi size çıkmadıysa.. Hayatınızda bazı değişiklikler yaparak sizin de maddi durumunu kuvvetlendirerek, zengin olma yolunda adımlar atmanız mümkün.

Peki nasıl zengin olunur ?

1. Para Hakkındaki Düşünce Şeklinizi Değiştirin

Genellikle çok zengin insanlara karşı toplumda antipati vardır. Zengin olmak bu nefreti kazanmak için yeterli bir sebep gibi görülür. Bunun nedeni ise insanların kendinde olmayana karşı olan kızgınlıklarıdır.

Zengin olan insanlara kızmak yerine, nasıl zengin olurum diye kendinize sormanız gerekmektedir. Bu sorunun cevabını doğru olarak verebilmeniz için paranın nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir.


Genellikle para bir sonuç olarak görülür. Çalışarak kazandığınızı ama harcayarak kaybettiğinizi düşünürsünüz.
Faturalarınızı ödemek ve yaşam biçiminizi korumak için kullanırsınız, bu yüzden nadiren parayı bir araç olarak düşünürüz.

Zengin olma gibi bir niyetiniz var ise öncelikle paranın bir araç olduğu gerçeğinin farkına varmanız gerekmektedir. Gerçekten istediklerinizi elde etmek ve daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz bir araç. Etrafınızdaki başarı örneklerine bakacak olursanız, neredeyse tümünün başarısının sırrı, parayı araç olarak görme ve bunu kullanma yeteneklerine bağlıdır

Parayı bir araç olarak görmeye başladığınızda, servetinizi arttırmanıza ve hayatınızda istediğiniz şeylerden daha fazlasını yapmanıza izin verdiğinizde, siz de daha rahat bir hayata sahip olabilirsiniz.

2. Ufak Adımların Gücüne İnanın

Çoğu insanın yaptığı en büyük hata, zengin olmak için büyük adımlar atmak gerektiğine inanmalarıdır. Yatırım yaparken büyük paralara ihtiyaçlarının olduğunu düşünmeleri büyük bir yanılgıdır. Bu yanılgıya sahipseniz, derhal vazgeçmeniz gerekmektedir. Bir atasözü der ki ” Damlaya damlaya göl olur”- işte bu yüzden refaha kavuşmak için, küçükte olsa yatırım yapmaya başlamalı ve hayallerinizi gerçekleştirmelisiniz.

3. Tasarruf Edin

Tasarruf yaparak kendinizi özgür kılabilirsiniz. Bütçenize göre yapacağınız birikimler ile uzun vadede fark yaratabilirsiniz.

Böylelikle ufakta olsa birikimlerinizi yatırıma yönlendirebilecek, değer kazanmasını sağlayabileceksiniz. Sahip olduğunuz para arttıkça öz güveniniz artacak ve yatırım yaptıkça paranızda büyüyecektir.  Geleceğinizi güven altına almak için birikimin gücüne inanın ve yaptığınız birikimleri ne kadar olursa olsun yatırıma yönlendirin.

Bunu da Beğenebilirsiniz : Kolay Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Yöntem

4. Hisse Senetlerine Yatırım Yapın

Zengin olan insanlara soracak olursanız neredeyse hepsinin hisse senetleri piyasasında işlem yaptıklarını görürsünüz. Bu insanlar ayrıca gelirlerinin en az %20’sini de tasarrufa yönlendirirler. Tasarruf yaparak biriktirdikleri paraları ise yatırıma yönlendirerek, daha zengin olurlar. Gördüğünüz gibi zenginler bu yüzden zengindirler.

Sizde harcama alışkanlıklarınızı değiştirerek, birikim yapabilirsiniz. Yaptığınız birikimleri de değerlendirerek finansal özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz.

6. Risk Alın

Zengin olmak için, risk almanız gerektiği gerçeği her zaman aklınızda olmalıdır. Bu durum sizi korkutabilir, daha önce aldığınız riskler başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir ama kaybetmenin bir öğrenme sürecinizin bir parçası olduğunu bilmelisiniz. Risk algınızı yeniden şekillendirerek, birikimlerinizi doğru araçlara kanalize edebilir ve servetinizi arttırabilirsiniz.

Hayat mucizelerle doludur. Nerede olduğunuz çok önemli değildir önemli olan nereye gittiğinizdir. Geleceğe daha güvenle bakmak, finansal özgürlüğünüzü kazanmak için, disiplinli bir şekilde hedefinize yürümelisiniz. Bugün köşeye attığınız en ufak bir para geleceğiniz için ektiğiniz bir tohum olacaktır.

Çok çalışır ve sorumluluk alırsanız maddi anlamda rahat olacağınız günler yakındır. Unutmayın hayal ettiğiniz her şeyi gerçekleştirmeniz sadece ve sadece sizin elinizde.

Yorum Yap

1 Comment

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...