Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları Nedir?

Kripto borsaları, kripto-para piyasasının omurgasını oluşturan platformlardır. Ticarete konu olan kıymetin borsada işlem görebileceği bir piyasaya ihtiyacı vardır ve bu değişim, bu platformların hizmet çözümleri sayesinde kripto ticaretini kolaylaştırır. Kripto para dünyasında temel olarak iki tür değişim platformu vardır; merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsaları. Bu makalenin odak noktası, merkeziyetsiz kripto para platformları üzerinedir.

Merkeziyetsiz Kripto Para Takası Nelerdir?

Merkeziyetsiz kripto-para değişimi yapılmasının ne olduğunu anlamak için, öncelikle bir kripto-para değişiminin ne olduğunu bilmek gerekir. Dijital para piyasasında kripto-para değişimi, fiat paranın kripto-para birimine dönüştürülmesini ve farklı kripto-para birimi çiftlerinin dönüştürülmesini sağlayan bir platformdur.

Merkezi olmayan bir kripto para birimi değişimi, platformun mimarisinin merkezi kontrol sunucusu (veya sunucu paketi) içermediği bir türdür. Sonuç olarak, katılımcıların fonlarını döviz işleminde tutmak için üçüncü tarafa emanet etmeleri gerekli değildir.


Merkezi ve Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları Arasındaki Farklar

 

  • Fonların Kontrolü

Merkezi döviz platformlarının kullanıcıları bir takas / alım satım işlemini kolaylaştırmak için borsaya para yatırma işlemi yaparlar. Bu fonlar merkezi değiştirilen servis tarafından kontrol edilir. Bu, emirlerin yanı sıra emir defterlerinin, merkezi platform hizmetinin ellerinde olduğu anlamına gelir.

Merkezi olmayan bir kripto-para değişimi alışverişinde, kullanıcılar merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan doğrudan  iletişim kurarlar. Emir defterleri ve velayetine sahip merkezi bir platform yoktur. Fonlar bu nedenle platformdaki kullanıcılar ve katılımcılar tarafından kontrol edilir.

  • Anonimlik

Bazı merkezi platformlar, platformlarında anonim ticaret hesaplarına izin vermek için kullanılır. Bununla birlikte, son aylarda yayılan hükümet düzenlemeleri, sıkı KYC ve AML yasalarına uyulmasına yol açmıştır. Merkezi bir kripto para birimi değişim platformunda anonim ticaret yapmak zordur.


Merkezi olmayan kripto para borsaları sayesinde kripto para işlemlerinizi anonim bir şekilde kolayca yapabilirsiniz.

  • Doğrulama

Merkezi kripto alışverişi yapan kullanıcılar, işlemlerini doğrulamak ve yetkilendirmek için platforma güvenirler. Bir bakıma, platform güvenilir şifreleme hizmeti veren üçüncü taraf bir aracıdır.

Merkezi olmayan kripto para borsalarında ise , üçüncü taraf bir aracıya güvenmeye gerek yoktur. Akıllı sözleşmeler ve bir dizi blockchain protokol uygulaması sayesinde, tüm sistem, kripto par al-sat işlemlerinin güvenirliksiz kimlik doğrulaması ve yetkilendirmesini sağlamak için oluşturulmuştur

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsalarının Esasları

 

1. Daha Hızlı ve Daha Ucuz İşlemler

Merkezi borsalardan daha hızlı, daha ucuz ve daha uygun maliyetli kripto değişim / alım satım işlemlerini kolaylaştıran bir platform sağlama potansiyeli. Üçüncü taraf yetkilendiricinin kaldırılması, satın alma / satma siparişleri işleme konmadan önce ücretleri ve gecikme süresini önemli ölçüde azaltır.

2. Daha güvenilir işlem yapma olanağı

Kötü niyetli saldırılara karşı, merkezileştirilmiş borsalara göre daha az duyarlı. Büyük çaplı merkezi kripto değişim platformlarında, dijital saldırılara ne kadar duyarlı olduklarını gösteren bir dizi yüksek profilli bilgisayar var. Merkezi olmayan bir değişim olduğu için, bir blok zinciri gibi, tek bir giriş noktası yoktur. Bu şekilde, bir bilgisayar korsanının sistemi kontrol altına alabilmek için ağın yarısından fazlasını uzlaştırması gerekecektir.

3. Güvenli Donanım Cüzdanlarıyla Sorunsuz Entegrasyon

Bu,  merkeziyetsiz borsaların önemli bir avantajıdır. Bir dizi merkezi olmayan değişim Trezor ve Ledger Nano S gibi popüler donanım cüzdanlarıyla sorunsuz entegrasyon sunarak çok daha güvenli bir işlem alanı sağlar. Kullanıcılar, madeni paralarını doğrudan donanım cüzdanlarından çok sayıda merkezi olmayan borsaların akıllı sözleşmesine gönderebilirler. Merkezi borsalarda, kullanıcıların madeni para cüzdanını donanım cüzdanından merkezileştirilmiş exchange’lere kaydırmak için özel anahtarları manuel olarak girmesi gerekmemektedir. Bu, kullanıcıyı kötü amaçlı phishing ve keylogging saldırıları riskiyle karşı karşıya getirir.

4. Merkezi bir sunucu yerine kullanıcılar tarafından kontrol edilen fonlar

Merkezi olmayan bir değişim, tüm katılımcılar tarafından sahiplenilmekte ve kontrol edilmektedir, böylece müşteri mevduatlarının velayetinin saklandığı merkezi bir şirket bulunmamaktadır. Ağın bir P2P ağ mimarisi kullanması nedeniyle paranın kontrolü her zaman kullanıcıların elinde. İşlemler, sadece katılımcıların özel anahtarları kullanılarak kontrol edilebilen akıllı sözleşmeler aracılığıyla ağdaki akranlar arasında gerçekleşir. Kullanıcılar, kendi özel anahtarlarının yanı sıra, paralarını merkezi olmayan bir takasla her zaman kontrol ederler.

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsalarının Dezavantajları

1. Kullanımı daha zor

Coinbase ve Binance gibi merkezi değişim hizmetlerinin popüler olmasının bir nedeni vardır, kullanımı kolaydır. Bu merkezi olmayan borsaların çoğunu kullanmak için yönlendirilmesi gereken akıllı sözleşmelerin bolluğu, akıllıca sözleşmelerden haberdar olmayan biriyle konuşmak istemeyen teknoloji meraklısı bir birey için bile baş döndürücü olabilir. Merkezi olmayan değiş tokuşlar, web sitelerinde sekmeleri ve butonları anlamakta ve merkezi olmayan birçok borsada, alışmak için kullanılan, kafa karıştırıcı bir değişim kontrol paneli bulunmaktadır.

2. Önemli Özelliklerin ve İşlevlerin Eksikliği

Çoğu merkezi olmayan exchange’ler sadece temel kripto para birimi değişimi işlevini destekler. Daha gelişmiş işlem araçları ve özellikleri dikkat çekecek şekilde ortadan kalkar, ki bu da onların merkezi muadilleri için geçerli değildir. Marj ticaretinin olmaması, zararı durdurmanın yanı sıra diğer bir dizi  özellik ile daha geniş kripto para kullanıcısı arasında  daha fazla popülerlik elde etmemelerinin nedenlerinden biridir.

 

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...