Kredi kartının hem bireyler için hem de ülke ekonomisi için bir çok yararı bulunmaktadır. Ülkemizde ilk kredi kartının ortaya çıkışından bu yana kart kullanımı artan bir seyir ile devam etmektedir. İlk zamanlarda bir statü belirtisi olarak anılan kredi kartı ilerleyen zamanlarda ülkemizdeki tüm bireylerin cüzdanlarına ulaşmıştır.

Kredi kartı kullanımının artması ile birlikte, bireyler nakit taşıma zorunluluğundan kurtulmuş neredeyse tüm harcamalar kredi kartı ile yapılabilir hale gelmiştir.

Avantajlarını değerlendirmem gerekirse, taksit özelliği, harcamalarınızı takip etmede sağladığı kolaylık, puan kazanım özelliği ve kredi skorunuzu oluşturma ve yükseltmek için kullanılabilir olması en önemli faydaları arasındadır.


Faydaları böyle iken ve kart kullanımı günümüzde iyice yaygınlaşmışken bireyler neredeyse harcama alışkanlıklarını kredi kartına yönlendirmiş durumdalar. Bu yüzden oluşan bazı kontrolsüz harcamalar ise ipin ucunun kaçmasına ve ödeme güçlüğü çekilmesine neden oluyor.

Kredi kartının faydalarından yararlanırken bir yandan da yapmamanız gereken bazı hatalar bulunmaktadır.

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar

1. Stratejik Kullanamamak

Yaptığınız harcamaları hesabınız bağlı olduğu banka kartı ile yapmanız sizi harcamalarınızı takip etme kolaylığı sağlayacaktır. Fakat bu yol ile harcama yapmanız dolandırıcıların hesabınıza erişimini de kolaylaştıran bir unsurdur.


Kredi kartı ise bu yönü ile size daha güvenlidir. Harcamalarınızı kontrol edebilmenizin yanı sıra, yaptığınız harcamalar sonucunda doğabilecek anlaşmazlıklar hususunda size ayrı bir kolaylık sağlar. Özellikle internet üzerinden yapılan harcamalarda kullanılan 3D güvenlik özelliği ile güvenli bir alışveriş aracıdır. Ürünü beğenmediğiniz ya da kusurlu bulduğunuz durumda paranızın iadesi sürecini de kolaylaştırır.

2. Ödeme Alışkanlığı Edinmemek

KKB kredi puanınızda düşme oluştu ve sebebini mi merak ediyorsunuz ? O zaman kredi kartınızın ödemesini ya ödemediniz ya da gecikmeli olarak ödeme yaptınız.

Kredi kartı ile yaptığınız harcamaların hesap kesim tarihi ile birlikte son ödeme tarihi bulunmaktadır. Bu harcamaları belirtilen son ödeme tarihinden önce ödemez iseniz kartınızda gecikme oluşur bu durum da kredi skorunuza olumsuz yansır. Bu yüzden ilerde kredi veya kredi kartı başvurularınızda herhangi bir olumsuz cevap almamak için ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir.

3. Tüm limitleri doldurmak

Sahip olabileceğiniz toplam kredi kartı limitinin belli bir sınırı bulunmaktadır. Edinebileceğiniz bu limitin tümüne sahip olmanız kredi skorunuzu olumsuz etkileyecektir. Var olan limitinizin tümünü kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kredi kartı limitinizin tümünü kullanıyor ve gecikmeli olarak ödüyorsanız kredi skorunuzun olumsuz etkileneceğiniz bilmelisiniz.

Kredi skorunuzun olumsuz etkilenmemesi için, harcamalarınızı sahip olduğunuz kartları dağıtmayı düşünün. Her bir kartın ise limitinin %30’undan fazlasını kullanmamaya çalışın.

4. Yüksek Limite Sahip Olmak

Kredi kartlarınızın limitlerinin yüksek olması düşünüldüğünün aksine kredi puanınıza etkileyen bir unsur değildir. Araştırmalara göre ülkemizde hane halkının kredi kartı limit ortalaması yaklaşık 3800.-TL civarında olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden kredi kartlarınızın limitini mümkün olduğunca ödenebilir seviyeye çekmeniz sizin için olumlu bir seçim olacaktır.

5. Asgari Ödemeyi Alışkanlık Haline Getirme

Kartınız ile yaptığınız harcamalar ile gelir dengeniz arasında oluşan farklılıklar sizi asgari ödeme yapma ihtiyacına yöneltir. Bu durumda asgari ödeme dışında kalan bakiyenize bir sonra ekstre dönemine kadar faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Sürekli asgari ödeme alışkanlığı sizi bir süre dengede tutabilir fakat işler kontrolden çıkar ise sürekli artan borcunuza eklenen faiz tutarları ile birlikte ödeme güçlüğüne girebilir, kredi puanınızı olumsuz etkileyebilirsiniz.

6. Ekstrelerinizi Kontrol Edin

En son ne zaman kredi kartı ekstrenizi kontrol ettiniz? Hatırlamıyorsunuz değil mi?

Bu durum sık yapılan hatalardan biridir. Özellikle asgari ödeyen bireyler, sadece asgari ödeme tutarına odaklanır ve ekstrelerini kontrol etme gereği bile duymazlar.

Böylece ekstrenizde sizin tarafınızdan yapılmayan bir harcama bulunması halinde durumun farkına varamaz ve itiraz hakkınızı kullanma şansını da kaybetmiş olursunuz. Bu sebeple her ay kredi kartı ekstrelerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

7. Sağlık Harcamalarında Kullanma

Kredi kartının kullanım alanlarının genişlemesi ile birlikte sağlık harcamalarında da kullanımı bulunmaktadır. Sağlığımız içnği yaptığımız harcamaların tutarı ise genellikle yüksek olmaktadır.

Eğer ki sağlık hizmeti aldığınız hastahane sizi kredi kartı ile ödeme konusunda yönlendiriyor ise bu durumdan kaçının. İmkanınız var ise mümkün olduğunca nakit olarak ödemeyi teklif edin. Nakit ödeme size indirim elde etme şansını da kazandırır.

8. Nakit Çekim Kolaylığı

Hesap kartlarında olduğu gibi, düzenli ödeme şartlarını sağlamanız koşulu ile kredi kartından da nakit çekim yapabilirsiniz. Yaşadığınız acil durumlarda ihtiyacınızı karşılamak için kredi kartının nakit çekim özelliğini kullanmanız mantıklı olabilir.

Bu durumu alışkanlık haline getirmeniz ve her fırsatta nakit ihtiyacınız için bu yola başvurmanız gelir gider dengenizin kontrolden çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz tavsiye edilir.

9. Kartın Tüm Özelliklerini Kullanmamak

Ülkemizde bir çok bankaya ait çeşitli kredi kartları bulunmaktadır. Bu kartla ise kişilerin alışkanlıklarına göre çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Kredi kartı ile yaptığınız harcamalar bir çok kartta size puan kazandırır. Bu puanlar ise bedava alışveriş fırsatıdır. Sahip olduğunuz kartın özelliklerine hakim olmanız, çoğu zaman yapılan kampanyaları takip etmeniz kartın size sağladığı bedava hizmetlerden yararlanma imkanını sağlayacaktır. Bu hizmetleri mümkün olduğunca kullanınız.

10. Gelirinizin Üzerinde Harcama Yapmak

Kredi kartı kullanımlarında olduğundan farklı görünmek ihtiyacı, bir statü aracı olarak görünmek ve bu yüzden gelirinizin üzerinde harcama yapmak ve zengin hissetmek. Bu gibi davranışlar psikolojik olabileceği gibi kontrol altına alınması gereken yanlış bir davranış biçimidir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...