Alışverişlerinizin bir çoğunu kredi kartı ile gerçekleştiriyorsunuzdur. Hem ödeme kolaylığı açısından hem de nakit taşıma riskini azaltması sebebiyle kredi kartı kullanımı günümüzde en çok tercih edilen ödeme aracı konumunda.

Kredi kartı kullanımı bu kadar yüksek seviyelere ulaşmışken buna paralel olarak kişi başına düşen kart borcu miktarı da aynı oranda artış gösterdi. Borçların artmasının belki de en büyük sebebi kişilerin elde ettikleri gelirden çok daha fazla kredi kartı limitine sahip olmasıdır. Bahsettiğim limitlerin sonuna kadar kullanılması ise bireylerin kredi notu açısından olumsuzluklar oluşturmaktadır.

Gelin aşırı kredi kartı kullanımı sonucu oluşan bu risklere birlikte göz atalım;


1. Kredi Skorunuzun Düşer

Kredi skorunuzu düşüren ya da yükselten etkenler arasında sahip olduğunuz kredi kartlarınıza ait limitlerin kullanımı da bulunur. Cüzdanınızda bulunan tüm kredi kartların limitinin kartların borç bakiyesine oranı kredi puanınıza etki eder.

Sahip olduğunuz kredi kartlarının borç bakiyeleri yüksek ise bu durum kredini notunuzu düşürebilir. Bunun önüne geçmek için kredi kartı limitlerinizin tamamını kullanmamaya özen gösterin.

2. Kredi Başvurularınız Olumsuz Cevaplanabilir

Bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman banka tarafından kredi raporunuz görüntülenir. Kredi kartı limitleriniz ve bu kartlara ait tüm borçlarınız raporda mevcuttur.


Bankalar kredi başvurularınız esnasında toplam borçlanmanıza dikkat ederler. Gelirinize göre borçluluğunuzun yüksek olması kredi başvurularınızı red edilmesine yol açabilir.

3. Kredi Kartı Limit Aşım Ücreti Riski

Kredi kartı limitlerinizi ucu ucuna yetecek şekilde kullanıyorsanız limit aşımı yapmamaya dikkat etmelisiniz. Bankalar tarafından size tahsis edilen kart limitlerinden fazla kullanım yaparsanız kart limit aşımı için faiz ve ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

4. Geri Ödeme Zorluğu Çekersiniz

Gelirinizden fazla kart limitiniz var ise, bu kartların limitini sonuna kadar kullandığınızda geri ödemeniz zor olacaktır. Her kredi kartının bir son ödeme tarihi vardır. Siz de bankalara ödemelerinizi en geç bu tarihe kadar yaparsınız. Eğer ki son ödeme tarihine kadar belirtilen borcu ödemezseniz alışveriş faizi ödeme durumunda kalabilirsiniz.

Ayrıca ekstrenizin tamamını değilde asgari ödeme yapmayı tercih ediyorsanız. Hem faiz ödeyeceğinizi hem de borcunuzu bitirmek için çok uzun zamana ihtiyacınız olacağını da belirtmek isterim.

5. Asgari Ödeme Sarmalına Girmeyin

Her ay gelen kredi kartı ekstrenizde asgari ödeme tutarı yazar. Bu tutar kartın alım zamanına ve toplam borcunuza göre değişkenlik gösterebilir.

Kredi kartı bakiyeniz ne kadar yüksek ise ödemek zorunda olduğunuz asgari tutar da o kadar yüksek olur. Sürekli asgari tutar ödemeniz  ise sizi bitmek bilmeyen kredi kartı borçlarına mahkum edebilir.

Kart borçlarınızın hayatınızı olumsuz etkilememesini istiyorsanız mümkün olduğunca ödeyebileceğiniz kadar borçlanmalısınız.

Sonuç olarak,

Kredi kartı kullanımı dikkat ve özen gerektirir. Tüketim alışkanlıklarınızı dizginlemek ve ödeme alışkanlığı edinmek, kart borçlarınızı kontrolden çıkmasını önleyecektir. Kredi puanınızı yükseltmek için kredi kartınızın limit-kullanım oranını %10 seviyesinde tutmaya özen gösterin. Bu sayede ileride düşük skora sahip olmanız sebebiyle karşınıza çıkabilecek olumsuz durumların da rahatlıkla önüne geçmiş olursunuz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...