Kredi kartı veya banka kartlarından bilginiz dışında yapılan işlem itirazlarına harcama itirazı (chargeback) adı verilmektedir. Sizin de kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan haberiniz olmadan harcama yapıldıysa, haberiniz olmadan çekilen bu tutar için bankanıza harcama itirazından bulunmanız gerekmektedir.  Bu yazıda harcama itirazı nasıl yapılır? Sonrasında yapılması gereken işlemler nelerdir? Harcama itiraz süresi kaç gündür? Birçok sorunuzun yanıtını bulabilceksiniz.

Harcama itirazı nasıl yapılır?

Banka kartınız veya kredi kartınızdan bilginiz dışında işlem yapıldığı zaman yapmanız gerekenler sırası ile şöyledir;

  • Kredi kartı ve Banka kartınızı hemen Kayıp/Çalıntı olarak kapatmanız gerekiyor.
  • Son yapılan işlemleri mutlaka teyit ediniz.
  • İnternet Bankacılığı kullanıyorsanız, İnternet Bankacılığını iptal ediniz.
  • Bilginiz dışında yapılan harcamaları, işlem tarihlerini ve çekilen şirketin adına kadar not alınız.
  • Banka müşteri temsilcisinden harcama itiraz formu isteyiniz.
  • Mutlaka Savcılıktan suç duyurusunda bulununuz.
  • Bu işlemler dışında ise Harcama itiraz formunu tam ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu işlem için kredi kartınız veya banka kartınızın bağlı bulunduğu banka şubesini ziyaret ederek, bireysel bankacılık temsilcisinden harcama itiraz formunu talep etmelisiniz. Herhangi bir hazır bir form olmaması durumun haberiniz dışında yapılan harcama için dilekçe doldurmalı ve imzalamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Garanti Bonus Kredi Kartı Detaylı İncelemesi


Harcama İtiraz Süresi Kaç Gün Sürer?

Harcama itiraz süresi ortalama 45 ile 90 gün arası değişmektedir. Kredi kartları maksimum 45 gün, Banka Kartları ise 90 gün olarak süreler değişmektedir. Bahsi geçen süreler gözünüzü korkutmasın, harcama itirazı başvurularınız maksimum süreden daha önce sonuçlanmaktadır.

Kredi kartı veya banka kartınızdan haberiniz dışında çekilen tutarla ilgili tüm yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra sonucu beklemekten başka çareniz kalmıyor. Bankanız karşı banka ile haberleşerek dilekçenizi iletecek ve harcama itirazınızı işleme koyacaktır. İşlemlerin sonuçlanması ile harcama itiraz tutarınız tekrar kredi kartınıza yansıtılacaktır.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...