Kredi kartı borçlarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz ? Emin olun bu konuda yalnız değilsiniz. Ülkemizde hane başına düşen kredi kartı borcu miktarı son araştırmalara göre 2000.-TL seviyelerindedir. Hal böyle olunca herkes kredi kartı borçlarından kurtulmak istiyor.

Kredi kartları kullanımı, hem tüketicilere sağladığı kullanım kolaylığı hem de ülke ekonomisine olan katkısı ile günden güne kullanımı artan bir ödeme aracı, kart kullanımına paralel olarak artan harcamalar da ödeme zorluğu yaşanmasına sebep olabiliyor.

Erken yaşta kredi kartı sahip olunması, iş hayatına başlayınca kart kullanım alışkanlığının devam etmesine sebep oluyor. Kart kullanım alışkanlıklarınızı düzelterek ve aşağıda bulunan önerileri uygulayarak kredi kartı borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.


Kredi Kartı Borcu Kapatma Tüyoları

1. En Çok Kullandığınız Kartı Ödeyin

Her ay emek harcayarak kazandığınız paranızı bankalara boşuna faiz olarak ödemek isteyeceğinizi düşünmüyorum. Birden fazla kredi kartınız var ise, büyük ihtimalle bir veya bir kaçına olan borcunuz diğerlerine göre daha fazladır. Kart borcunuzu sistemli bir şekilde azaltmak için, öncelikle en yüksek borcunuz bulunan karta bütçeniz el verdiğince daha fazla ödeme yapmalısınız. Diğer kartları ise en az asgari tutarda ödeyerek en fazla borcunuzun bulunduğu kartın faiz yükünden kurtulabilirsiniz. Tüm kartlarınızı bu sıra ile ödeyerek borçlarınızı azaltabilirsiniz.

Bu duruma ek olarak, en az borcu olan kredi kartını da ödemek seçenekleriniz arasındadır. Eğer ki bahsi geçen karta borcunuz, tek aylık bir ödeme ile kapanacak durumda ise, onun tüm borcunu kapatarak, diğer aylarda yüksek borcunuz olan karta odaklanabilirsiniz. Unutmayın ki, kredi notunuzu arttırabilmek için en yüksek kullanım oranına sahip olan kartınızın borcunu ödemek kredi notunuzu da olumlu etkileyecektir. Kullanım oranı toplam kart borcunuzun kredi limitlerine bölünmesiyle elde edilir. Kullanım oranınız ne kadar düşükse, kredi puanınıza etkisi de o kadar olumlu olur.

2. Kartlarınızı Kullanmayın

Kredi kartı borcunu ortadan kaldırmanın en kolay ve en hızlı yolu, kredi kartlarınızı kullanmayı bırakmaktır. Nakit ödemeyi planlıyorsanız ve otomatik olarak daha az harcarsınız. Aslında, araştırmalar tüketicilerin nakit yerine bir kredi kartı ile ödeme yaparken bir öğenin iki katı kadar para ödemeye istekli olduklarını gösteriyor. Kredi kartlarınızı borcunuzu ödemek için kullanmaya devam ederseniz, bütün çabalarınızın boşa gideceği aklınızda bulunsun.


3. Organize Olun

Sahip olduğunuz kartları, her biri için ne kadar borcunuz olduğunu ve faiz oranlarını gösteren bir tablo oluşturun. Ayrıca, ne ile uğraştığını bilmeniz için, bankaların internet, telefon şubesinden ya da şubelerden toplam borcunuzu tam olarak öğrenmeniz gerekmektedir.

4. Bir Bütçe Belirleyin

Aylık harcamalarınızın bir yere not edin. Kart borçlarınızı daha rahat ödeyebilmeniz için, tasarruf yapmanın yollarını arayın. Ne kadar çok tasarruf ederseniz kartlarınızı o kadar erken kapatabilirsiniz. Böylelikle kartlarınızı daha erken bir şekilde kapatma şansınız doğacaktır.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz :Finansal Özgürlüğünüzü Kazanın

5. Borcunuzu Yapılandırabilirsiniz

Ödeme güçlüğü yaşadığınız kredi kartınızın borcunu, bankanızla görüşerek yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise yapılandırma faizi oranının kredi kartınızın faiz oranından daha düşük olmasıdır. Ek masrafları da hesaplayarak, hem maliyeti düşürebilir hem de aylık ödemelerinizi daha düşük tutarlara çekebilirsiniz.

6. Birikim Yapmadan Önce Borçlarınızı Kapatın

Kredi kartı borcu veya tüketici kredisi borcunuz varken, birikim yapmanız, aylık faiz ödemeleriniz düşünüldüğünde çok sağlıklı bir tercih değildir. Bu yüzden mümkün olduğunca önceliği borçlarınızı ödemeye vermelisiniz.

7. Kendinizi Motive Edin

Odaklanmak için somut hedefler oluşturun. Belki borcunuzdan kurtulmak, bir eve peşinat ödemenize, hayalinizdeki bir tatile çıkmanıza veya posta kutunuza gelen her fatura hakkında endişelenmeyi bırakmanıza olanak sağlar. Hedeflerinizi yazın ve  cüzdanınızda saklayın. Fazla para harcadığınız zamanlarda, kontrolü kaybettiğinizi düşünürseniz, büyük resmi görmek için bu not size yardımcı olacaktır.

9. Asgari Ödeme Yapmayın

Bir kredi kartının tüm borcunu ödediniz ve rahatladınız. Fakat aynı motivasyonu diğer kartlarınız için de devam ettirmeniz gerekmektedir. Bu süreçte uzak durmanız gereken tek şey mümkün olduğunca asgari ödeme tutarından daha fazlasını ödemek için kendinizi zorlamanızdır. Bu şekilde tüm borçlardan kurtulmanızın önü açılacaktır.

10. Kartlarınızı Kapatmayın

Borçlarınızı ödedikten sonra kartlarınızı kapatmanız iyi bir fikir gibi gözükebilir fakat öyle değildir. Kredi skorunuz, kısmen, kullandığınız kredi miktarına göre hesaplanan kredi kullanım oranına dayanmaktadır. Kartı kapattığınız zaman,toplam limitinizin tümünü daha kolay kullanacak, bu durumda borçluluk oranınız artmış gibi gözükecektir.

Kartınızı kullanım alışkanlığınızı dizginleyemediğiniz için kapatmak istiyorsanız, yukarıda söylediğini unutabilirsiniz. Tekrar başa dönme potansiyelini kendinizde görüyor ve bunu önleyemiyorsanız, mümkün olduğunca kartlarınızı kapatarak, potansiyel tehlikeyi atlatma yolunu seçebilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...