Nakit ihtiyacınız olduğunda, bu nakit ihtiyacını karşılamak için bankalara başvurulur. Kredi çekmeden önce ilk yapmanız gereken ön araştırma olmalıdır. Bankaların sitelerinden güncel kampanyaları inceleyerek size en uygun olan kredi ürününü bulabilirsiniz. En uygun faizli kredi kampanyasını bulduktan sonra kredi çekmek için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Kredi çekmek için ortalama kredi notuna sahip olmalı ve gelirinizi belgelemelisiniz. Gelirinizi belgelemek için iş yerinizden aldığınız onaylı maaş bordrosuna ihtiyacınız olacaktır. Bu maaş bordrosuna ek olarak sigortalı olarak çalışıyor olmanız da kredi çekmek için önemli bir unsurdur. Çalıştığınız yer tarafından sigortanız yapılmıyorsa ise ne yazık ki kredi çekmeniz çok zor olacaktır.

İş yeriniz tarafından sigortanız yapılmıyor ise kredi çekmek için sigortanızı başlatmalarını isteyebilirsiniz. Sigortanız başladıktan sonra süre geçmeden kredi başvurunuz onay almayacaktır.


Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Ve Sigorta Süresi

Kredi çekmek içinde kaç ay sigortalı olmalıyım?  sorusu kredi talep edenler tarafından sıklıkla sorulan sorulardandır. Kredi başvurunuzun onaylanması için mevcut çalıştığınız iş yerinden en az 6 aylık sigortanızın bulunması gerekmektedir. Sigortalı olduğunuzu bankaya kanıtlamak için E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümünüzü alabilirsiniz.

Bu bilgiye ek olarak, sigorta priminiz de aldığınız maaş ile orantılı olmalıdır. Yüksek maaş aldığınız bir yerde sigortanız asgari ücret üzerinden ödeniyorsa bu durum çekebileceğiniz kredi miktarını düşürecek bir unsurdur.

Bordrolu çalışan değilseniz ve kira geliriniz mevcut ise, bu gelirleriniz ile de kredi başvurusu yapabilirsiniz. Burada aranan şart bu kira gelirlerinizin herhangi bir bankaya yatıyor olmasıdır. Kira geliriniz bankaya yatıyor ise bankadan alacağınız hesap ekstresi, kira sözleşmesi ve tapu fotokopisi ile kredi başvurusu yapabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Kredi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Yeni Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar 90 gün yada 2-3 ay sigorta primi kesintisiz olarak ödenmiş kişilere kredi verebilmektedir. Vermiş oldukları kredi vade ve faiz oranları 6 ay çalışmış kişilere oranla farklılık gösterebilmektedir.

  • İş Bankası
  • Halk Banksı
  • Finans Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Deniz Bank
  • ING Bank
  • Garanti Bankası

Sonuç olarak, Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmanız gerektiğine dair tüm cevapları ve kredi başvurusu için gerekenler konusunda sizi bilgilendirdik. Siz de kredi başvurusu yapmadan önce bu bilgileri dikkate alırsanız kredi başvurunuzun reddedilme olasılığını düşürmüş olursunuz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...