Acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için en kolay borç para almanın yolu bankalardan geçer. Bankalarda ihtiyaçlarımıza cevap vermek için bize kredi yolu ile nakit desteği sağlarlar. Herhangi bir bankaya kredi çekmek için gittiğinizde ya da online yollarla kredi başvurusu yaptığınızda, banka kredi ön onayı için bazı şartlar arayacaktır.

Kredinizin ön onay alması için, 18 yaşını doldurmuş olmanız ve kredi sicilinizin bozuk olmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlıyor iseniz, ön onayı almak için bir kaç ufak husus daha vardır. Bunlar, kredi puanınızın düşük ya da yeterli seviyede olmamasıdır. Böyle bir kredi geçmişine sahipseniz bankanız sizden kredi başvurusu için gereken evrakları isteyebilir.

Gerekli belgelere gelirsek, kredi başvurusu için kullandığınız başvuru kanalına göre değişkenlik gösteren bu belgeler, aynı zamanda başvurduğunuz kredi türüne göre de farklılık gösterir. Kredi başvurusu yapmak için, şube, sms ya da internet kanallarını kullanabiliyorsunuz. Sms ve internet aracılığıyla başvuru yaptıysanız ilk aşamada sizden çeşitli bilgiler istenecektir. Verdiğiniz bilgilere göre banka kredi talebinizi inceliyor ve olumlu sonuçlanması dahilinde kredi ön onayı veriyor.


Ön onay aşamasını geçtikten sonra, bu aşamada banka sizden kredinizin onay alabilmesi için gereken evraklı isteyecektir.

Kredi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

  • TC Kimlik numaranızın yazdığı fotoğraflı kimlik belgeniz
  • Oturduğunuz adresi belirten ikamet belgesi
  • Aylık gelirinizi gösteren belge( Maaş bodrosu, kira sözleşmesi, emekliler için hesap özeti)
  • E-devlet sistemi üzerinden aldığınız Sgk Hizmet Dökümü

Kredi Çekmek için Puanınız Ne Olmalıdır?

Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce ilk dikkat etmeniz gereken konu kredi notudur.Bir tüketici için ilk aşamada en önemli kredi çekebilme şartı, kredi notudur. İlk etapta sormanız gereken soru, kredi notum kaç olmalıdır. Kredi notunuzu bilmiyorsanız, findeks üzerinden öğrenebileceğiniz kredi notunuzu, bankanıza da sorarak öğrenmeniz mümkündür. Finansal geçmişinizi göstermekte olan kredi notunuz olmadan bankaların size borç para vermesini beklemeyiniz. Mutlaka kredi notunuz olmalı ve aynı zamanda yüksek olmalıdır. Aksi takdirde daha önce bankalarla çalışmamış olan kişiler için teminat veya kefil istenmektedir. 0 İla 1900 puan arasında değişen kredi notunun kademelere göre ayrımını yaptığımız zaman şu şekilde bir tablo mevcuttur:

  • 0-699’a kadar kredi notunuz varsa Riskli durumdasınızdır.
  • 700-1099 arası Orta riskli
  • 1100-1499 arası Az riskli
  • 1500-1699 arası İyi
  • 1700-1900’a kadar Çok İyi

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Bankaya kredi başvurusu yaptıysanız, bankanız sizden sigorta hizmet dökümünüzü talep edecektir. Bu hizmet dökümünde çalıştığınız gün sayısına göre her ay yatan primler görülmektedir.


Bu belge ile banka, toplam çalıştığınız gün sayısını ve son iş yerinde ne kadar süre ile çalıştığınızı rahat bir şekilde tespit edebilir.

Kredi çekmek için gereken toplam sigortalılık süresi en az 12 aydır. Başka bir deyişle sigorta hizmet dökümünüzde ödenen prim gün sayısı 1 seneden fazla olmalıdır.

Bu kıstasa ek olarak, son iş yerinizde en az 3 ay çalışmış olmak da bankanızın sigorta hizmet dökümünde dikkat edeceği kıstaslardan biridir.

Tüm bu kıstaslar, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemliyken, bazen bu durumlarda istisnaslar yapılabilir. Sizin de sigorta süreniz yetersiz ise, başvuru esnasında bu durumu belirterek bankanıza istisna yapılıp yapılamayacağına sormanız gerekmektedir.

Çekmek İstediğim Kredi İçin Geliriniz Ne Olmalı?

Bankadan kredi çekerken, bankaya ilettiğiniz onaylı gelir belgenizdeki net maaş tutarı, çekebileceğiniz kredi tutarı ile doğrudan ilintilidir.

Çoğu banka aylık net gelirinizin 12 katı ile 24 katı arasında kredi başvurunuzu almaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken husus, çekmek istediğiniz kredinin aylık taksit tutarının, aylık net maaşınızın %50-%70 aralığını geçmemesi gerektiğini bilmektir.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...