Bazen tutumlu olmak, finansal yükümlülüklerinizi ve hedeflerinizi karşılamak için yeterli olamayabiliyor. Bu yüzden ekstra para kazanmanın yollarını aramak gerekiyor.

Ailenizin gelirini arttırmak, borçlarınızı ödemek veya acil durumlarda kullanacağınız birikim hesabı oluşturmak için ek iş yapmak haliyle zorunluluk haline gelebiliyor.

Bahsedeceğim ekstra para kazanma yöntemleri, boş zamanlarını gelir elde etmek için değerlendirmek isteyenler için yol gösterici olabilir. Fikirleri uygulamak istiyorsanız bulunduğunuz çevreyi iyi analiz etmeli ve duruma göre aksiyon almalısınız. Böylelikle ilgi duyduğunuz herhangi bir konu var ise, siz de hobilerinizden para kazanabilir hale gelebilirsiniz.


Peki ek iş yaparak nasıl para kazanılır ?

1. Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazan

Çocuk bakıcılığı, tam zamanlı bir işmiş gibi gözükmesine rağmen, kısa süreli ek işler bulabilmekte mümkün olabiliyor. Özellikle çocuklarla arası iyi olanlar için para kazanmak için güzel bir fırsat. İnternet üzerinde bir çok sitede hafta sonu için bakıcı arayan ailelerin ilanlarını bulabilirsiniz.

2. Hakemlik Yaparak Para Kazan

Günümüzde ilgi gören mesleklerden biri de hakemliktir. Çoğu hakem tam zamanlı işine ek olarak haftasonları hakemlik yapmaktadır. Sizin de futbola merakınız var ise, hakemlik yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Bir çok spor dalında bir çok alt lig bulunmaktadır. Kendinize uygun spor dalını seçerek hakemlik için başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. Evde Yemek Yaparak Para Kazan

Yemek yapmayı seviyorsanız, mutfakta geçirdiğiniz zamandan keyif alıyorsanız, bu iş tam size göre. Sevdiğiniz işi yaparak para kazanmanız mümkün. Evinizde yemek yaparak para kazanmak istiyorsanız, ilk iş yaratıcı bir menü oluşturarak başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz menünün tanıtımını yaparak, nerelere satış yapabileceğiniz belirleyip, işe koyulun. Hem sevdiğiniz işi yapıp hem de para kazanmak sizi motive edecektir.


4. Makale Yazarak Para Kazan

İçerik bazlı internet sitelerinin günden güne popüler olması ile birlikte, içerik (makale) yazarak para kazanmak, ek gelir elde etmek için değerlendirebileceğiniz bir sektör halini aldı. Kaleminize olan güveniniz tam ise, yazmaktan hoşlanıyorsanız, bu yeteneğinizi, boş zamanlarınızda gelir elde etmek için kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde araştırma yaparak hem Türkçe hem de diğer dillerde yazdığınız içerikleri satabileceğiniz kişilere ulaşmanız sandığınızdan daha kolaydır. Biraz yaratıcılık ve caba ile tahmin ettiğinizden daha çok para kazanabilirsiniz.

5. Evinizi veya Odanızı Kiralayarak Para Kazanın

Kullanmadığınız boş bir eviniz yada odanız var ise, burayı misafirlerinizin ilgisini çekecek bir şekilde dekore ederek para kazanabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde ve turistik bölgelerde yaşıyorsanız, şehrinize seyahat eden misafirleri ağırlayarak ek gelir elde etme şansınız vardır. Sizin de evinizi ya da boş odanızı kiralamak gibi bir niyetiniz var ise, Airbnb sitesine evinizi tanıtan bir ilan vererek, ilk misafirlerinizi beklemeye başlayabilirsiniz.

6. Çektiğiniz Fotoğraflardan Para Kazanın

Amatör yada profesyonel olarak fotoğrafçılık ile uğraşıyorsanız, çektiğiniz bu fotoğrafları internet vasıtası ile satarak veya lisanslayarak para kazanabilirsiniz. Flickr, Getty Images aracılığıyla lisanslama yapabilir veya Shutterstock, iStockPhoto gibi bir stok fotoğraf sitesine üye olup ve fotoğraflarınızı satabilirsiniz.

7. İnternet Sitesi Açarak Para Kazanın

İnternetten para kazanma deyince seçenekler tamamen sizin yaratıcılığınıza ve fırsatları değerlendirmenizi bağlı olan bir konudur. Son dönemde özellikle instagram üzerinden ürünlerini satarak, yetenekleri ile ilgili hizmet vererek para kazanan bir çok insan bulunmaktadır. Sizde yapabileceğiniz şeyleri düşünerek, insanlara fayda sağlayabileceğiniz bir konuda işe koyulabilirsiniz.

Ayrıca internetten para kazanmak için, kullanabileceğiniz başka bir yöntem ise, niş blog açmaktır. İlginizi çeken, gelecek gördüğünüz, rekabet ortamı az olan niş bir site açarak reklamlar aracılığı ile para kazanmanız mümkündür. Sitenizi açmadan önce dikkat etmeniz gereken şey, içeriğinizin insanlar tarafından aranıyor olması yani ilgi çekmesidir.

Sonuç olarak, düzenli yaptığınız işin dışında ek gelir etmenizi sağlayacak bir çok yol bulunmaktadır. Bu yollarla ilgili başarınız tamamen seçimlerinizle doğru orantılı olacaktır. Sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz bir işe yönelirseniz ve bu işte yaratıcılığınızı kullanabilirseniz, para kazanmamanız için hiç bir sebep yoktur. Önemli olan inanmanız ve harekete geçmenizdir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...