İnsanların aklında her zaman olan bir olgudur para biriktirme. Herkes bunu ister ama bir türlü harekete geçmez ya da geçse de ilk anda sahip olduğunu disiplini sürdüremeyerek vazgeçer.

Borçlarınız varken tasarruf yaparak borcunuzu ödemek daha kolaydır. Çünkü borcunuzu bitirmek gibi bir motivasyona sahipsinizdir. Ne zamanki borçlarınız biter ve rahatlarsınız. O zaman dersiniz ki artık tasarruf zamanı, para biriktirmeniz konusunda bir şeyler yapmanız gerektiğini düşünürsünüz.

Harcamak için bulduğunuz motivasyonu maalesef para biriktirmek için bulmanız biraz daha zordur. Gerçekten kazandığınız paradan tasarruf etmek istiyorsanız, işte sizi motive edecek para biriktirme yöntemleri..


Kolay Para Biriktirme Yöntemleri

1. Kendinize Hedef Koyun

Para biriktirmek için tasarruf yapmalısınız. Eğer daha önce denemediyseniz bunu gerçekleştirmeniz biraz zor olacaktır. Bu konuda kendinizi motive etmek için, ne için para biriktireceğiniz konusunda kendinize hedefler belirlemenizdir. Nasıl borçlarınızı öderken, borcunuzu bitirmek hedefiniz ise, tasarruf yaparak para biriktirmeniz için de elinizde somut hedefleriniz olmalıdır.

Bu hedefler geleceğiniz ile ilgili planlarınıza dair olabilir ya da birikim yapmak istediğiniz bir tutar, gitme hayali kurduğunuz bir tatil olabilir. Önemli olan sizi motive edecek ve gerçekleştirmeyi çok istediğiniz bir hedef bulmaktır.

hedefler

2. Zihinsel Görselleştirmeyi Kullanın

Hedefinizi belirlediniz fakat bazı zamanlarda hedeften şaşmalar yaşamanız olası, bu yüzden görselleştirme tekniğini kullanmalısınız.  Bu yöntem para biriktirme yolları arasında sizi en motive edecek olandır. İstediğiniz her ne ise onunla ilgili hayaller kurabilir, somut bir şey ise fotoğrafını görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz. Böylelikle her gün hedefiniz aklınızda olacak ve motive olmanız daha kolaylaşacaktır.


3. Kredi Kartı Kullanmayın

Kendinizi çok zorda hissetmediğiniz sürece, özellikle günlük harcamalarınızda kredi kartı kullanmamaya özen gösterin. Bu durum sizi zorluyor ve her fırsatta kartınız kullanıyorsanız. Bu durumu engellemek için kartınızı evde bırakmayı deneyebilirsiniz. Kartınız ne kadar süre evde durursa ay sonu ekstreniz o kadar hafif olacaktır. Böylelikle tasarruf yapmanızın da önü açılacaktır.

4. Kendinizi Ödüllendirin

Tasarruf planınız doğrultusunda belirlediğiniz hedeflerin hepsi, ev almak ya da emeklilik için birikim yapmak gibi büyük hedefler olmasın. Büyük hedeflere ulaşmanızı kolaylaştırmak için, kendinize, gerçekleştirdiğinizde sizi mutlu edecek hedefler de koyabilirsiniz. Mesela gitmek istediğiniz bir tatil için para biriktirmeniz ve bunu başarmanız, sizi büyük hedeflerinizi gerçekleştirmek için daha çok motive edecektir. Başardıkça, başarabileceğinize olan inancınız her geçen gün artacaktır.

Bahsettiğim ödül illa ki para harcamanız gereken bir şey olmayabilir. Önemli olan gerçekleştirdiğiniz hedefler için sizi motive edecek özel şeyler düşünmenizdir.

odullendirin

5. Eğlenceli Hale Getirin

Kredi borcunuzu öderken her ay taksit gününü bekleyerek borcunuzu günden güne azaltmanın sevinci ile motive olursunuz. Çünkü kendinize bir nevi oyun bulmuşsunuzdur; her ay ne kadar para ödeyebileceğinizi konusunda kendinizle bir nevi yarış içerisine girersiniz.

Bu bakış açısını tasarruf yaparken de uygulayabilirsiniz. Ne kadar para biriktirebileceğiniz ya da ne kadar harcayacağınız gibi konularda kendinize günlük ve haftalık hedefler seçerek esas hedefinize ulaşmak için ek motivasyon sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, hedef belirleme ve belirlediğiniz para biriktirme hedefinize ulaşmak kişisel finans yönetiminin en önemli parçalarından biridir. Hayatta hedefleriniz olmadığını düşündüğünüzde hayatın ne kadar amaçsız olduğu da ayrı bir gerçektir.

Elbette, belirlediğiniz hedeflerin başarıya ulaşması için hayatınızda ve harcama alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmeniz gerekecektir. Bu her ne kadar zor olsa da disiplini elden bırakmamanız önceliğiniz olmalıdır.

Eğer bahsettiğim stratejileri özverili bir şekilde uygulayabilirseniz. Yaşayacağınız zorluklara rağmen, hedefinize ulaştığınızda başarmanın mutluluğu ile kendinizi hayata daha bağlı ve daha bit motive olmuş hissedeceksiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...