KOBİ’lerin gelişimini ve büyümesini kolaylaştırmak için geri ödemesiz veya faizsiz ödemeli destekler sunuluyor. KOSGEB tarafından sunulan bu desteklerden yararlanmak için uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamak gerekiyor.

Eğitimi tamamlayanlar, 50 bin lirası hibe, 100 bin lirası geri ödemeli olmak üzere 150 bin liraya varan destek paketinden faydalanabiliyor. Bu paketin adı girişimcilik destek programı. Eğer proje hazırlama konusunda zorluk yaşıyorsanız genel destek programı size göre. Bölgelere ayrılan programda farklı destekler bulabilirsiniz.

Yeni bir iş yeri açmak için sahip olmanız gereken en önemli şey tabi ki fikir fakat fikrinizi hayata geçirebilmek için de sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Devlet bu konuda girişim yapanları yalnız bırakmıyor ve iş birliği destek programıyla ortaklığa yönelik destek sunuyor. Bu desteğin üst limiti 1.5 milyon liraya kadar çıkabiliyor. KOBİ gelişim destek programı da bir hibe paketi. 300 bin liraya kadar hibesiz 700 bin liraya kadar faizsiz destek sunan program adeta zor zamanlarınıza yetişiyor.


Yeni bir icadım var diyenler için ise AR-GE programı mevcut. Bu program bilim adına yapacağınız projeleri destekliyor. 2016’dan beri yürürlükte olan program endüstri desteği sunuyor. Yine teknolojiyi destekleyen tekno pazar programı bulunuyor. Bu program 150 bin TL’ye kadar destek sunuyor. Teknolojik ürün üreten firmalar için büyük önem taşıyan program 100 bin lirasını yurt dışında kalan bölümü Türkiye’de harcamanız için destek sunuyor.

Uluslararası Kuluçka Merkezi Kurma ve Uluslararası Hızlandırıcı Program, KOBİ’lere iki destek sunuyor. Kuluçka merkezinde KOBİ’ ler 5 yıl boyunca programa dahil oluyor ve destek üst limitleri farklılık gösteriyor ve 100 bin TL’den destek başlıyor. Hızlandırıcı programın süresi ise 3 yıl destek ise 60 bin dolar.

KOBİ’leri borsada desteklemek amacıyla yapılan bir destek programı da bulunuyor. Bu programın adı gelişen işletmeler piyasasında KOBİ’lere destek. Bu destek programı size 100 bin TL veriyor.


Makine ve teçhizat giderleri için işletmelere stratejik ürün destek programı sunuluyor. Bu işletmelere 5 milyon liraya varan destek sağlanıyor. Desteğin sadece yüzde 30’u geri ödemeli.

Yeni bir iş, yeni bir fikir ya da var olan işinize ait büyüme hedefleriniz var ise KOSGEB‘e ait destek paketleri tam size göre. Yukarıda bahsi geçen şartlarından herhangi birinin size uyduğunu düşünüyorsanız siz de destek paketlerine başvurarak bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...