Mali durumunuzu güçlendirmek bilinçli tüketici olmaktan geçer.

Peki Bilinçli Tüketici Nedir? 

Bilinçli tüketici; satın almak üzere olduğu ürünün piyasa fiyatını araştıran, almak istediği ürüne yakın özellikteki diğer ürünleri karşılaştıran kişidir. Bilinçli tüketici, bir haksızlıkla karşılaştığında, zarara uğradığında hakkını nerede nasıl arayacağını bilen aşırı tüketimden uzak duran yani israftan kaçınan kişidir.


Görüldüğü gibi mali durumunuzu güçlendirmek için bilinçli tüketici olmazsa olmaz. Bunun dışında kişisel finans durumunuzu kuvvetlendirmek için yapabileceğiniz bir kaç şey daha var;

1. Finansal Hedeflerinizi Netleştirin

Finansal hedeflerinizi belirlemek için neye ihtiyacınızın olduğuna karar vermelisiniz. Emeklilik hayalleri, çoçuklarınız için başarılı bir eğitim hayatı, yeni bir araba ya da ev mi istiyorsunuz? Ne isterseniz isteyin öncelikle amaçladığınız şeyin ne olduğuna karar verin. Böylelikle finansal hedeflerinizi gerçekleştirmek için daha emin adımlar atabilirsiniz.

2.Harcamalarınızı Kayıt Altına Alın

Her ay ne kadar para harcadığınızı biliyor musunuz ? Çoğumuzun bu konu hakkında herhangi bir fikri yoktur. Siz de ay sonu geldiğinde parasını nereye harcadığını bilmeyenlerdenseniz şimdi öğrenme vakti. Aşırı tüketime yönelik harcamalarınızı azaltarak giderlerinizden büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz.


Harcama alışkanlıklarınızı kontrol altına almak için giderlerinizi kayıt altına almalısınız. Yaptığınız her harcamayı not ederek ya da çeşitli akıllı telefon aplikasyonları yolu ile kayıt altına alabilirsiniz. Böylelikle ay sonunda hangi harcamalarınızdan tasarruf yapabileceğinizi netleştirebilirsiniz.

3. Bütçenizi Oluşturun

Finansal hedeflerinizi oluşturdunuz, bu hedefinize giden yolda tasarruf yapabilmekiçin harcamalarınızı kayıt altına aldınız. Şimdi sıra paranızı nasıl harcayacağınıza geldi. Her ay elde ettiğiniz gelirin bir kısmını barınma, ulaşım ve beslenme giderlerine harcarsınız. Bu harcamalarınızı belirlediğiniz bütçe dahilinde yapmanız para yönetiminizi de kolaylaştıracaktır.

Kişisel para yönetimi için başarılı bütçe oluşturmak istiyorsanız daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz;

4. Net Değerinizi Belirleyin

Kişilerin net değeri, bir haneye giren paradan harcamaların çıkarılması ile belirlenir. Eğer ki varlıklarınız yükümlülüklerinizi aşıyorsa o zaman iyi yoldasınız demektir.

Net değerde yaşanan istikrarlı bir artış mali durumunuzu kuvvetlendirdiğiniz anlamına gelir ve sağlı bir kişisel para yönetimini işaret eder. Maddi imkanlarınızı,tasarruf yaparak ne kadar çok artırırsanız,hedeflerinize ulaşmanız o kadar kolay olacaktır. Yıllık olarak elinize geçen para ile yaptığınız tasarruf sonucu elinizde kalan parayı hesaplarsanız daha sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Hedefleriniz arasında sağlıklı bir kişisel para yönetimi uygulamak var ise, mali durumunuzu kolayca güçlendirebilirsiniz. Biliyorsunuz ki tüketmek her zaman sizin için kolay bir tercih olacaktır. Tam tersi şekilde tasarruf yapıp bütçenize göre harcamalarınızı kontrol altına alabilirseniz. Hedeflerinize giden yolda daha başarılı adımlar atabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...