Mali sıkıntılarınız mı var ? Bu sıkıntılarınızı aşmak için kendinize kişisel bütçe oluşturmuş olabilirsiniz fakat bu tek başına yeterli olmayabilir.

Herkes paramı yönetebiliyorum der fakat işler her zaman beklendiği gibi gitmez. Finansal problemlerinize çözüm getirmek için sorunun kaynağına inmeli ve tam olarak ne olduğunu netleştirmelisiniz. Böylelikle sorunu gidermek için daha emin adımlar atabilir ve mali sıkıntılarınıza çözüm getirebilirsiniz.

Kişisel Bütçe Yönetiminizi Tekrar Gözden Geçirin

Her ay sonu geldiğinde paranızı nereye harcadığınız konusunda fikriniz mi yok ? O zaman yaptığınız bütçeyi tekrar gözden geçirmenizin zamanı gelmiş demektir.


Bütçe planlaması, özen ve disiplin gerektiren bir iştir. Harcamalarınızı kontrol altına alarak her ay sonunda yaşadığınız durumun aksine birikim yapma fırsatını bile yakalayabilirsiniz.

Yaptığınız bütçeye harfi harfine uymanıza rağmen halen mali sıkıntılar çekiyorsanız aşağıdaki ek önlemleri alabilirsiniz.

Harcamalarınızı İzleyin ve Kontrol Altına Alın

En basit anlamda bütçenizin hedefe ulaşmasının en önemli parçası harcamalarınızı kayıt altına almaktır.


Bütçenizi tutturmak için bütçe izleme uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde yaptığınız her harcamayı ve aylık giderlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Gelir gider dengenizi hesaplayan bu programlar sayesinde paranızı nereye harcadığınız konusunda daha net fikriniz olacaktır.

Bu yönteme ek olarak, aylık giderlerinizi kategorilere ayırma tekniğini deneyebilirsiniz. Bu teknikte, her bir giderinize ait bir hesap oluşturun. Mesela beslenme gideriniz için bir miktar belirleyin ve bu miktara uymaya çalışın. Beklenmedik durumlar yaşarsanız diğer kategorilerden feragat etmeniz gerekebilir. Böylelikle bütçeniz de oluşacak açıkları asgari düzeye çekmiş olursunuz.

Harcama Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Herkesin farklı harcama alışkanlıkları vardır. Bazıları alışveriş yaparken kendini kaybeder bazısı ise online alışveriş bağımlısıdır.

Bütçenizin başarıya ulaşmasının önündeki en büyük engel harcama alışkanlıklarınızdır.

Alışveriş yaparken kendini tutamıyor musunuz? Bu gibi durumlarda kendinizi kontrol altına almaya çalışmanız önemlidir. Bunun için kendinize bir harcama limiti belirleyebilir ya da harcamalarınızda sizi sınırlayacak bir arkadaşınızla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Harcama kalemleriniz arasında belki de en büyük payı beslenme giderleriniz oluşturur. Özellikle yemeklerini dışarıda yemeyi tercih edenler için bu gider tam bir bütçe düşmanıdır. Beslenme giderlerinizi düşürmek için haftalık yemek planlaması yapabilirsiniz. Bu planlamaya göre alışverişinizi yapıp beslenme giderlerinizi kontrol altına alırsanız, tasarruf yapmak sizin için daha kolay olacaktır.

Gideriniz her ne olursa olsun harcamalarınızı belirli bir plan dahilinde yapmalısınız. Yaptığınız planlara sadık kalabilirseniz ay sonu bütçe hedefinize ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır.

Borçlarınız Size Engel Olabilir

Bütçe hedeflerinize ulaşamamanıza engel olan etken borçlarınız ise, bu durum normaldir. Fazla borçlanma yaptığınızda tüm hedefleriniz şaşabilir.

Borçlu olmak, yapabileceklerinizi her zaman sınırlar. Geliriniz yüksek olsa bile aşırı borçlanma yüzünden giderlerinizi karşılamayabilirsiniz.

Mali sıkıntılarınızı hafifletmek, bütçe hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, ilk iş borçlarınızdan kurtulun. Bunu yaparsanız gelecekte atacağınız adımlar daha emin adımlar olcaktır.

Borçlarınızı Taksitlendirin

Borçlarını ödemenin en iyi yolu kalan borçlarınızı bir ödeme planına bağlayarak taksitlendirmektir. Böylelikle önünüzü daha iyi görecek ve borçlarınıza fazladan para yatırmak için bile motivasyon bulmuş olacaksınız.

Borçlarınızı taksitlendirmeden önce, tüm borçlarınızı bir yere not edin. En yüksek faiz oranı olan borcunuzdan en düşüğüne doğru sıralamanızı yapın. Kolayca kapatabileceğiniz borçlarınız var ise bunları kapatmayı ihmal etmeyin.

Bu yöntemi uygularsanız sırası ile borçlarınızı bitirebilirsiniz. Her kapanan borcunuzdan sonra diğer borçlarınıza ayıracak daha çok nakitiniz olacaktır. Bu durum süreci sizin açınızdan hızlandırır.

Borçlarınızı Ödemek İçin Kaynak Yaratın

Borçlarınızı daha hızlı bitirmek ve üzerinizdeki yükten kurtulmak için ek kaynaklar yaratabilirsiniz. Bunun için ek iş bulabilir, işinize yaramayan eşyalarınızı satabilirsiniz. Kolayca borçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız yaşam standartlarınızdan biraz da olsa feragat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Bunu da Beğenebilirsiniz: Ek İş Yaparak Kolayca Para Kazanın

Kredi Skorunuzu İhmal Etmeyin

Kredi borçlarınızın taksitlerini gecikmeli ödemek, kredi kartı ekstrenizi son ödeme tarihinden sonra ödeme gibi alışkanlıklarınız var ise vazgeçin. Bu gibi durumlar kredi puanınızı olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Gelecekte yapacağınız planlamalarda karşınıza sürprizler çıksın istemiyorsanız borçlarınızı gününde ödeyin hatta imkanınız var ise erken bile ödeyebilirsiniz.

Böylelikle hem borç yükünüz hafifleyecek, hem kredi puanınızı yükseltecek hem de bütçe hedeflerinizi daha kolay ulaşabileceksiniz.

Bunu da Beğenebilirsiniz: Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Sonuç olarak,

Mali sıkıntıları oluşturan harcama alışkanlıklarınızı kontrol altına almak, lüks tüketimden ziyade ihtiyacınız olduğu zaman tüketmeyi tercih etmek ay sonu yaşadığınız mali sıkıntılarınızı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Finansal planlamanızı yaparken hem bugünü hem de geleceğinizi düşünerek hareket edin. Harcamalarınızı düzenli bir şekilde izlemek giderlerinizden kolayca tasarruf yapmanızı sağlar. Gelecekte borcunuz yerine birikiminiz olsun istiyorsanız mali hedeflerinizi planlamak için bugünden daha iyi bir gün olamaz.

Başlamak, hiç başlamamaktan her zaman daha iyidir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...