Hayattan gerçekten ne istiyorsun? Kendine yatırım yapmak, kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmenin en iyi yoludur. Kendi geleceğinizi belirlemeye ne dersiniz? Bahsedeceğimiz 5 yöntemle gelecekteki kendinizle tanışmaya giden yolda ilk adımı atmış olacaksınız.

Kendine Yatırım Yapmak Ama Nasıl?

1. Vücudunuza ve Zihninize İyi Bakın

Sağlığınız iyi olmaması ya da kalitesiz yaşam, kişisel gelişiminiz önündeki en büyük engellerdendir. Bu nedenle, kendinize yatırım yapmak için, ilk adımı sağlığınıza dikkat etmek ve fiziksel durumunuzu kuvvetlendirmek olmalıdır. Bazılarımız için bu, yürüyüş yapmak için zaman ayırmak, oturmak bazılarımız için de egzersiz yapmak, koşmak ve yüzmektir.
Tüm bu fiziksel aktiviteler ile birlikte zihninizi rahatlatmayı da unutmayın. Böylelikle hayatınızda yaşadığınız stresi daha rahat kontrol edebilirsiniz. Kendinize ayırdığınız zaman süresince, meditasyon yaparak zihninizi dinlendirebilir ya da yeni ilgi alanları keşfetmek için öğretici kitaplar okuyabilirsiniz. Kitap okumak için zaman bulamıyorsanız, kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz konular hakkında internet üzerinde sesli kitaplar ve podcastler bulabilirsiniz.

2. Yaratıcı Tarafınızı Kullanın

Bir rutine sıkışmış gibi hissettiğiniz zaman, yaratıcılığını gösterebileceğiniz bir şey ile uğraşmak, dünyadaki tüm ilham kaynaklarını size hatırlatabilir. Yaratıcı olmak, size yeni öğrenim yolları ve aynı zamanda yeni sosyal çevre kazanımı gibi olumlu faydalar sağlayacaktır. Bu yüzden ufkunuzu genişletmek ve rutininizden kurtulmak için yaratıcı tarafınızı harekete geçirmek harika bir yol olacaktır. Yaratıcı olduğunuzu düşünmüyorsanız sadece ilginizi çeken ve size ilham veren şeylerle de ilgilenebilirsiniz. Bu gözlemler ile kendi yaratıcı fikirlerinizi ortaya koymak için deneyimleriniz arasında bağlantı kurmanıza fayda sağlayabilir.


3. Yapılacaklar Listenizi Oluşturun

Yapılacaklar listesi yapmak için “çok geç artık” diye düşünebilirsiniz. Fakat hayatınızı zenginleştirecek deneyimler bulmak için tüm hayatınız boyunca ve hatta emekli olana kadar beklerseniz, onları gerçekleştirmek için yeterince zamanınız olmayacak demektir. Emin olun hiçbir şey için geç değildir, sadece siz isteyin. Köpekbalıklarıyla birlikte kafes dalışı yapmak gibi, zor ve masraflı bir liste olması gerekmiyor. Çevrenizde veya ülkenizde yapabileceğiniz, merak duyduğunuz şeyleri listenize ekleyerek gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, tohumdan bir bitki yetiştirmek, kaya tırmanışı veya bir koroya katılmak gibi, ilk defa denemek isteyebileceğiniz her şeyi bu listeye ekleyebilirsiniz. Bunun gerçekleşmesi için biraz zaman, özveri ve araştırma yapmalı ve oluşturduğunuz listeyi bir bir gerçekleştirdikçe alacağınız keyfi düşünmelisiniz.

4. Ek Gelir Fırsatları Yaratın

Değişimin sabit olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bu durum bize geniş bir yelpazede fırsatlar ve riskler sunuyor. Bu risklerden biri de var olan işinizle birlikte aylık kazandığınız geliri tümüyle kaybetmektir. Dolayısıyla, kendinize yatırım yapmanın en önemli kıstaslarından biri yeni gelir akışları ile geleceğinizi güvenceye almanın yollarını aramaktır.


Para kazanmanın farklı yolları vardır. Kimisi için para kazanmak, mülke veya başka taşınabilir varlıklara yatırım yapmak anlamına gelebilir. Ek gelir elde etmek için nereye yatırım yaptığınızın çok önemi yoktur. Önemli olan kişisel tercihlerinize göre, harcamalarınızı daha kolay finanse edebileceğiniz gelir elde etmek belki de birikim yapmaktır.

5. Yaşam Koçluğu Alın

En önemli önceliklerinizin neler olduğunu ve yoğun bir koşuşturmaca içerisinde hangi önceliğinize  nasıl ve ne kadar zaman ayıracağınızı düşünmek sizin için zor olabilir.  Bu gibi durumlarda  bir yaşam koçu ile çalışmak size önemli bir fayda sağlayabilir.  Hedeflerinizi gözden geçirmek ve belirlemek, onlara ulaşmak ve ilerlemeniz için istediğiniz plan ve programı bir uzmanla kolayca oluşturabilirsiniz. Sizin için neyin önemli olduğunu gerçekten anlayan ve önemseyen bir koç bulmanız çok önemlidir. Böylece hayatınıza dair önceliklerinizi daha net çizgilerle çizebileceğiniz bir yardım almanız daha mümkün olacaktır. Doğru koçu bularak, yaşam tarzınızda ve kendine yatırım yapmak yolunda en önemli adımlardan birini atmış olacaksınız.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...