İş yerinizde iyi ilişkiler kurmak ve başarılı olmak bazı alışkanlıkların ürünüdür. Bu alışkanlıklar sizin iş yerinde üretkenliğinizi artırır ve çalıştığınız işe daha bağlı olmanızı sağlar. Ayrıca çalışma arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmanız için de yardımcı olur. Yeni işe başladıysanız ya da okulunuzu yeni bitirdiyseniz bu tavsiyeler kariyerinizin daha ilk anlarında sizin için pusula göre görecektir.

İş hayatınızda başarılı olmak ve kariyerinizde sağlıklı bir yükseliş hedefliyorsanız, kariyer merdivenlerini bir bir çıkmanızı sağlayacak alışkanlıklara sahip olmalısınız.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

1. Eleştirileri Yanlış Algılamayın

İşvereniniz ya da yöneticinizin size yaptığı geri bildirimleri önemseyin. Sizi eleştiriyor ise illa ki sevmediği için değildir. Başarılı olmanız için sizi yönlendirmeye çalışıyor da olabilir.


2. Dedikodudan Uzak Durun

İş hayatınızda çevrenizde dedikodu yapan insanlar sürekli olacaktır. Bu kişiler hem sizin hakkınızda hem de diğer çalışma arkadaşlarınız hakkında dedikodu yapacaklardır. Siz siz olun böyle bir durum ile karşılaştığınızda dedikodu yapan arkadaşınıza katkıda bulunmayın. Sizin için en iyisinin tarafsız kalmak olduğunu bilin.

3. Şikayet etmek yerine sorun çözen olun

Görevinizle ilgili rahatsız olduğunuz bir konu olduğunda şikayet etmek yerine problemin kaynağına inerek durumu çözmeye çalışın. Negatif düşünceyi olumlu yönde yönlendirdiğinizde iyi bir profesyonel olma yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız.

4. Sürpriz mesailere hazırlıklı olun

İş hayatında tatil günlerinde çalışmak durumunda olacağınız zamanlar olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda istekli olun ya da en azından öyle gözükün.


5. Öğrenmeye istekli olun

İşe ilk başladığınız zamanlarda yeni öğreneceğiniz bir çok şey olacaktır. Bu durum gayet normaldir. Öğrenim sürecinizi mümkün olduğunca iyi değerlendirmeye çalışın. Bu süreç profesyonel hayata başlangıç için önemli bir dönemdir.

Bu da ilginizi çekebilir: İş hayatında etkili iletişim

6. Telefonunuzu Uzak Tutun

İş yerinde sık sık akıllı telefonunuzla ilgileniyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Çalışırken telefonunuzun göz önünde olması dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır. Bu da sizin verimliliğinizi düşürür.

7. Fiziki görünümünüze özen gösterin

Çalıştığınız pozisyon ne olursa olsun iş hayatında fiziksel görünüşünüze özen gösterin. Bu sayede hem arkadaşlarınızın hem de yöneticinizin gözünde iyi izlenim bırakabilirsiniz.

8. Yardım istemekten çekinmeyin

Yaptığınız işle ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda sormaktan çekinmeyin. Ne kadar yetenekli olursanız olun bilmediğiniz ya da işin içinden çıkamayacağınız işler olacaktır. Bu gibi durumlarda çalışma arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

9. Benim işim değil demeyin

İş hayatında sorumluluğunuz dışında işler yapmak durumunda kalabilirsiniz. Buna hayır demeyin. İş tanımınızda olmayan işler yaptığınızda yöneticiniz sizi esnek biri olarak görecektir. Bu da farklı pozisyonlara aday olmanızı kolaylaştıran bir unsurdur.

10. Özel hayatınızı ayrı tutun

Özel hayatınız ve kişisel sorunlarınızı çalışma ortamınızdan mümkün olduğunca uzak tutun. Sıkıntılarınız var ise, çok yakın görmediğiniz iş arkadaşlarınız dışında sorunlarınızı çok dillendirmeyin. Bahsettikleriniz iş arkadaşlarınızca farklı algılanabilir ve dedikoduya sebep olabilir. Özellikle sıkıntılarınız yöneticinizin kulağına giderse, iş verimliliğinizin düştüğü algısına kapılmasına sebep olabilir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...