Bir kariyer seçme vaktiniz geldiğinde, çok sayıda seçeneğiniz olduğunu keşfedeceksiniz. Birini seçmek zor size zor gelebilir, özellikle ne yapmak istediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa ya da birçok şey size çekici geliyorsa, kariyer planlama ile karar vermeniz daha zor olacaktır.

İşin içinden çıkamayacağınızı mı düşünüyorsunuz?- Düşünmeyin. Evet, kararınızı vermek için biraz çaba sarf etmeniz gerekecek. Bu çabanızı, aşağıdaki adımları izleyerek gösterebilir ve kendinize en uygun kariyeri seçmek için sağlıklı planlama oluşturabilirsiniz.

Kariyer Planlama Nasıl Yapılır ?

1. Kendinizi Değerlendirin

Kendinizin için uygun olan mesleği seçmeden önce kendinizi iyi tanımalısınız. Değerleriniz, ilgi alanlarınız, becerileriniz, yetenekleriniz ve bazı kişilik özelliklerinizi gözden geçirerek, yapabileceğiniz veya yapamayacağınız meslekler konusunda net bir taraf seçebilirsiniz.


Özellikle kariyer testleri olarak adlandırılan değerlendirme araçlarını, kişisel özelliklerinizle ilgili bilgi toplamak ve mesleki açıdan nasıl bir karar alacağınız konusunda kendinizi yönlendirmede kullanabilirsiniz. Daha profesyonel yardım istiyorsanız, kariyerinizi yönlendirmede size yardımcı olabilecek danışmanlara başvurabilirsiniz.

2. İstediğiniz Mesleklerin Bir Listesini Oluşturun

Kişilik testleri veya kendi kararlarınız doğrultusunda bir harman yapıp, gelecekte kariyer yapmayı istediğiniz mesleklerin bir listesini oluşturunuz.

Öncelikle, boş bir A4 kağıdına “Keşfetmek İstediğim Meslekler” diye başlığınızı atın. Başlığın altına gelecekte çalışmayı düşünebileceğiniz meslekleri sıralayın. Her bir meslek için ayrı ayrı zaman ayırın ve kendinizi değerlendirin. Değerlendirme sonrasında bütün mesleklerle olan uyumunuzu teker teker sıralayın.


Ardından, listelerinizde size en çok hitap eden tüm meslekleri bulun. Bu mesleklerle ilgili detaylı araştırmanızı yapın. Sonuç olarak ana listenizi oluşturun.

3. Listenizdeki Meslekleri Keşfedin

Artık listenizdeki meslekler hakkında bazı temel bilgiler edinmelisiniz. Listenizi 5 ile 10 meslek arasında daralttığınız için çok heyecanlı olabilirsiniz. İyi tarafından bakarsanız, listenizi küçültmek, hem kararlarınızı daha netleştirecek hem de muhtemel kafa karışıklıklarınızı daha aza indirgeyecektir.

Meslekleri araştırmak için , iş tanımlarını ve eğitim gereksinimlerini öğrenebileceğiniz kaynaklardan yararlanın. Kariyer basamakları hakkında bilgi edinin. Özel sektör veya kamu da hangi alanlarda çalışabileceğinizi ve maddi fırsatlar hakkında yeterince bilgiye sahip olun.

[agg-gif id=”588″ autoplay=”true” align=”center”]

4. Listenizi Kısaltın

Bu noktada, listenizi daha da daraltmaya başlamalısınız. “Keşfetmek İstenilen Meslekler” listesindeki kariyer araştırmalarınızdan edindiğiniz bilgilere dayanarak, hakkında olumsuz düşünmeye başladığınız ya da kendinize uygun görmediğiniz meslekleri eleyebilirsiniz. Kısa listenizin en fazla 5 meslek olmasına özen gösterin.

5. Bilgilendirici Görüşmeler Yapmak

Listenizde sadece birkaç meslek kalmışken, daha derinlemesine araştırma yapmaya başlamanızın vakti de geldi. Bunu yapmanın en mükemmel yolu, ciddi olarak düşünmekte olduğunuz meslekler hakkında birinci elden bilgi sahibi kişilerle görüşmeler yapmaktır. Kısa listenizi oluşturan mesleklerde çalışan kişilerle konuşmak için fırsatlar yaratmalısınız, bunu yaparken de LınkedIn çok yararlı kaynak olacaktır.

6. Kariyer Seçiminizi Yapın

Tüm araştırmanızı yaptıktan sonra, kendinizi daha hazır hissedeceğinizi düşünüyorum. Artık kafanızda taşlar yavaş yavaş yerine oturmuştur. Bütün araştırmalarınızı gözden geçirerek, size gelecekte en fazla memnuniyet sağlayacak mesleği seçmeli ve kariyerinizi bu doğrultuda ilerletmelisiniz. Hayatınızın herhangi bir noktasında seçiminizi değiştirirseniz, kısa listenizin her zaman bir köşe de durmasında fayda olacaktır.

7. Hedeflerinizi Belirleyin

Meslek seçiminizi yaptığınıza göre, artık uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi belirlemenin vakti geldi. Bu hedefleri belirleyerek mesleki geleceğinize dair kafanızda daha net bir plan oluşturacaksınız. Uzun vadeli hedefler genellikle ulaşmak için yaklaşık üç ile beş yıl alırken, altı ay ile üç yıl arasında kısa vadeli bir hedefi yerine getirebilirsiniz.

Seçtiğiniz meslekle ilgili gerekli eğitim şartları hedeflerinizi belirlemede ilk düşünmeniz gerekendir. Bu yüzden bu konudaki araştırmalarınızı iyi yapmalısınız. İhtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzda, hedeflerinizi belirlemeye başlayabilirsiniz. Uzun vadeli bir hedefe bir örnek, eğitim ve öğretiminizi tamamlamak olacaktır. Kısa vadeli hedefler seçtiğiniz meslek her ne ise ona yönelik kurslara katılım sağlayabilirsiniz.

8. Kariyer Eylem Planınızı Yazın

Kariyer eylem planı, seçtiğiniz meslekte çalışmanın ana hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak tüm adımları ortaya koyan yazılı bir belgedir. Bunu, A noktasından B noktasına, sonra da C ve D noktasına götürecek bir yol haritası olarak düşünebilirsiniz. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi ve bunlara ulaşmak için atmanız gereken adımları içermelidir. Hedeflerinize ulaşmada öngörülen tüm engelleri ve bunların üstesinden gelmenin yollarını da dahil etmeniz gerekir.

Sonuç olarak, kariyer planlaması mesleki seçiminizde rol oynayan en önemli unsurdur. Hayatta işinizle ilgili pişmanlıklar yaşamamak için kariyeriniz ile ilgili planlama yapmanızın gerekliliğini unutmayın.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...