Kapitalizm Nedir ?

Kapitalist sistem şu anda tüm insan toplumunda egemen olan ve son 500 yıldır bunu yapmış olan iktidar yapısının adıdır.

Zengin olan azınlığın daha fazla kar etmesine dayalı ekolojik ve sosyal sömürü sistemidir. Bunu “küresel bir istismar sistemi” olarak adlandırmak da mümkündür. Kapitalizm, hayatta kalabilmek için para kazanmanız gerektiği konusunda sürekli size baskı yapar. Bütün sistem aslında kar etme amacı gütmektedir.

Kapitalizm böyle iken, bu süreçte biz insanlar, iş, tüketim, borçlar ve hayat koşuşturmacası ile debelenir dururuz. Aynı zamanda hayatımızda en hayati önem taşıyan iki kaynak ile de bağlantımızı kaybederiz: Diğer insanlarla ve doğa ile.


Kapitalizmin çemberinde hayat akıp giderken, özellikle batı toplumlarında kapitalizm günden güne tartışılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni, artan anti-kapitalist hareketlerdir. Bununla birlikte, özgür medyanın sahipleri zenginler olduğu için, tartışmanın anti-kapitalist tarafı genellikle halk olmaktadır. Bu liste sisteme bir alternatif önermemekle birlikte kapitalist sistem hayata olan olumsuz etkilerinin bir sıralamasıdır.

Olumsuzlukları Nelerdir ?

1. Eşitsizlik

Yeterince çalışan kişi sizce zengin olabilir mi?, kapitalistler öyle olduğunu savunsa da işin aslı öyle değildir. Para kazanmak için önce başkasından almanız gerekir.Bu yüzdendir ki zenginler hiç bir zaman yoksullar olmadan var olamazlar. Sonuç olarak, kapitalizmde eşitlik aramak akıl karı değildir.

2. İsraf

Kaynakların eşit dağılmadığı bir toplumda, aşırı miktarda kaynağa sahip zenginler her zaman olacaktır. Bazen bu kaynaklar fakirlere verilirken, büyük bir çoğunluğu israf edilmektedir. Belki de binlerce yüzbinlerce kişiyi doyurabilecek yiyecek, o yiyeceklere ihtiyacı olan kişiler olmasına rağmen çöpe gider.


3. Açlık

Bazıları toplumda fazla miktarda kaynağa sahip olunca, bu kaynaklara sahip olamayanların olması sonucunu doğruyor. Özellikle üçüncü Dünya ülkelerinde, bir çok insan açlık çekerken, bu durum batı da tam tersi şekilde olmaktadır. Kaynakların eşit dağılmamasından ötürü bir kısım bolluk içinde yaşarken bir kısım ise açlık çekmek zorunda kalıyor.

4. Anti-Sosyallik

Kapitalist bir sistemde, kâr amacı, her şeyin üstündedir. Bu yüzden insanlar öncelikle kendilerini düşünmek zorunda kalırlar, kendi cepleri için endişe ettikleri için, başkalarına yardım etmekten kaçınırlar. Sadece kendilerine konsantre olurlar. Buradaki düşünce ise insanların hayatlarında kendilerini birinci sıraya koyma ihtiyacıdır. Bu ihtiyacın sebebi ise bir gün fakir olurlar ise onlara da yardım edecek kimsenin olmayacağını düşünmeleridir.

5. Anti-Demokrasi

Kapitalist sistemde, her bir bireyin tek bir oy hakkı vardır. Bireyler bu tek oyları ile temsil edilir veya edilemezler. Hal böyle iken temsil edilen bireyler bile, aslında hükümetin eylemlerinde çok fazla söz sahibi olamazlar. Yönetenler için önemli olan hiç bir zaman halk olmamıştır, banka ve medya patronlarıdır.

6. Hava Kirliliği

Hava kirliliği gelişen Dünya’nın en büyük sorunlarından biridir. Yaşadığımız Dünya’ya zarar vererek aslında kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Bu sonun en büyük mimarları ise aslında daha fazla kar etmek için hava kirliliğini önemsemeyen şirketlerdir. Her ne kadar çevreye duyarlı gibi gözükseler de, tek düşündükleri daha fazla ceplerini doldurmak olacaktır.

7. Propaganda Gücü

Kapitalizmi hiç bir zaman yok sayamazsınız. Her an, her yerdedir. Reklam panolarında, Tv programlarında, kısaca her yerde! Yaşadığınız her saniye, izlediğiniz her reklamda kapitalizmin gücüne maruz kalmış olacaksınız.

Kapitalizmin, topluma getirdiği olumsuzluklar böyle iken, kapitalizm olmasa ne olurdu diye düşünebilirsiniz. Gelecek, kapitalizmden daha iyi veya daha kötü olabilir, ancak kesinlikle farklı olacaktır. O dünyaya gitmek için önce kapitalizmin, şu anda dünyamızı nasıl şekillendirdiğini ve bunun üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlamamız gerekir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...