Çalışma hayatınıza yeni başladıysanız işiniz ile ilgili öğrenmeniz gereken bir çok şey vardır.

Bu işler arasında herhalde ilk öncelikler, öğle yemeğinizi nerede yiyeceğiniz, fotokopi makinasını nasıl kullanacağınız, iş arkadaşlarınızın isimlerini hatırlamak ve bilgisayar giriş şifrenizi öğrenmek gibi konular olacaktır

İşe başladığınız ilk günlerde aşırı bilgi yüklemesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Herkes sorumluluklarını paylaşmak için size bir şeyler öğretmeye çalışacaktır.


İşte bu işleri öğrenirken insanlar ile girdiğiniz etkileşimde iletişimin önemi çok büyüktür.

Çalıştığınız ortamda iyi bir izlenim bırakmak için siz de bu 5 yöntemi kullanarak iş hayatında etkili iletişim sağlayabilirsiniz.

1. Bazen Susmak İşe Yarar

İş yerinde ilk günleriniz olduğu için hevesli olmanız normal. Bu durumdayken aklınıza gelen her şeyi sormak ya da söylemek iyi bir seçenek olmayacaktır. Bazı zamanlarda sessiz kalmak veya karşınızdakinin konuşmasına izin vermek daha iyi bir tercih olacaktır.


Örneğin, bir soru sormanız ya da yardım almanız gerekiyorsa iş arkadaşınız size konuyu anlatırken lafını kesmemeye özen gösterin. Size sorulan bir soru olursa kendinizi ağırdan satmanıza hiç gerek yok, basitçe bilmiyorum diyebilirsiniz.

Susmanız gereken durumlar olabilir fakat bu her zaman da susacağınız anlamına gelmiyor. Sonuçta işi yapmanız için size görev verilmiş, kendinizden ödün vermeden, görüşlerinizi temsil ederek, görevinizi yapmak, kendiniz olmanızı sağlayacaktır.

2. Özür Dilemeyin

Bir çok kişi ( özellikle de kadınlar) bir hata yaptıklarında “üzgünüm” diyerek konuşmalarına başlarlar.
Belki kötü bir haber veriyor olabilirsiniz ya da karşınızdakine söyleyeceğiniz şeyi bu şekilde daha iyi ifade edebileceğinizi düşünebilirsiniz fakat bu yanlıştır. Bu durum sadece sizi zayıf gösterir. Karşınızdakine hatalıymışsınız hissiyatını verir.

Bu yüzden mümkün olduğunca üzgünüm ile başlayan cümlelerden uzak durun. İşiniz konusunda çalışma arkadaşınıza ya da patronunuza daha emin ifadelerde bulunun.

3. İşinizi Takip Edin

İşyerinde çalışanlar arasında iletişimi sağlamak isteyen yöneticiler bunun yolunun toplantı yapmaktan geçtiğini düşünürler. İşin aslı ise böyle değildir. Ofis ortamında iletişimi arttıran daha önemli etkenler vardır.

Mesela, bir arkadaşınızdan son aya ait satışlar ile ilgili raporlama istemek için mail attığınızı fakat bu maili yanlışlıkla başka birine gönderdiğinizi düşünün. Bu büyük yanlış siz işinizi takip etmezseniz kötü sonuçlar doğurabilir. Ne arkadaşınızın mailden haberi olacaktır ne de sizin, ufak dalgınlıklar bazen işinize bile mal olabilir. Bu riskleri en aza indirmek için  iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olun. Böylelikle hata yapma riskiniz de azalmış olacaktır.

4. Hedeflerinizi İyi Belirleyin

Ofis hayatında yöneticileriniz sizden gerçekleşmesi zor olan bazı şeyler isteyebilir.Ancak şunu bilmelisiniz ki çalışma hayatınızda her zaman ulaşmanız gereken hedefler, gününde teslim etmeniz gereken raporlar olacaktır. Bu görevleri yerine getirmeden önce size verilen görevi yöneticinizle değerlendirebilirsiniz.

Hedefin ne olduğunu, ne kadar zamanda bitirilebileceği konusunda yöneticiniz ile iletişim halinde olursanız daha sonrasında oluşabilecek sorunlara karşı önleminizi de almış olursunuz.

5. Vücut Dilini Önemseyin

Beden dili bir insanın söylediklerinden daha fazlası size söyleyebilir. Karşınızdaki insanın size gerçekte ne demek istediğini bilmek istiyorsanız vücut diline dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...