İnternetin her geçen gün gelişmesi ile birlikte, hem uygulamalar hem de gezindiğiniz internet sayfaları da çağa ayak uydurarak daha fazla veri tüketimini sebep oluyorlar. Daha önce, internet sayfalarında sadece metinler bulunurken, günümüzde hem video hem de görseller ile zenginleşen içerikler mobile veri tüketiminin de artmasına sebep oldu.

Özellikle son yıllarda, Youtube, Instagram gibi uygulamaların yaygınlaşması mobil operatörlerin sunduğu paketlerdeki internet miktarının da artmasını sağladı. Her ne kadar paketler artış gösterse de çoğu zaman mobil veri tüketimi yetersiz kalabiliyor. Böyle bir durumda ise ek masraflarla karşılaşabiliyoruz. Bu masraflarla karşılaşmamak için internet kullanımını azaltmak gerekiyor. Ama nasıl?

İnternet Kullanımını Azaltmak İçin Yapmanız Gerekenler

Sizin için Uygun Olan İnternet Paketine Karar Verin

Mobil veri kullanımınızda internet kotanızı aşmamak için ilk yapmanız gereken ihtiyacınızın ne olduğuna karar vermek olacaktır. Bunun için mobil operatörünüzün web sitesinde bulunan online işlemler sekmesini ziyaret ederek ya da operatörünüzün mobil uygulaması vasıtasıyla geçmiş ay kullanımlarınızı öğrenmelisiniz.


Geçmiş aylardaki tüketim miktarınızı öğrendikten sonra, bu miktara en yakın paketi seçmek kota aşımı yapmamanız için ilk adım olacaktır.

Kotayı Aşmamak için Veri Uyarılarını Ayarlayın

Veri kullanımınızı iOS cihazlarda Ayarlar> Hücresel veya Mobil veriler‘e giderek kontrol edebilirsiniz. Bu veri istatistikleri her fatura dönemini otomatik olarak sıfırlanmaz, bu yüzden bunu kendiniz yapmanız gerekir.

İPhone veya iPad’inizde veri kullanımını izlemek için daha özel bir yol arıyorsanız, My Data Manager isimli uygulama işinizi görecektir.


Mobil veri kullanımınızı Android telefonlarda kontrol etmek için ayarlar’a gidin ve kablosuz ağlar altında, veri kullanımı veya mobil veri’ye dokunun. Bu kısım üzerinden mobil veri kullanımızı takip edebilir ve aylık kotanıza göre limitler belirleyerek sürpriz kota aşımlarını önleyebilirsiniz.

Bu yöntemlere ek olarak internet kullanımını azaltmak için, ihtiyacınız olmadığında mobil verileri de kapatmayı düşünebilirsiniz.

Mümkün olduğunda Wi-Fi kullan

Hücresel veriden tasarruf yapmak için temel kural bulduğunuz her yerde Wi-Fi kullanmaktır. Günümüzde neredyse gittiğimiz her yerde ücretsiz Wi-Fi bulmak mümkün. Ücretsiz Wi-Fi kullanmak için çoğu zaman bazı şartlar ve koşulları kabul etmek zorunda da olsanız, büyük bir çoğunlu böyle bir kısıtlama içermez. Böylelikle bir kez bağladığınız bir kablosuz ağa sonraki gelişinizde otomatik olarak tekrar bağlanabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaların Veri Kullanımı Kısıtlayın

Arka plan verileri, veri kullanımlarınız içerisinde büyük ihtimalle en büyük paya sahiptir. Siz farkında bile olmadan kotanızdan düşen gigabytelar ay sonu gelmeden paket aşımı yapmanıza sebep oluyor. Örnek olarak, yeni bir mail ya da whatsapp mesajı aldığınızda telefonunuz senkronize etmek için arka planda veri kullanımı yapıyor. Böylelikle farkında olmadan internet paketinizi bitirmiş oluyorsunuz. Peki buna gerçekten ihtiyacınız var mı? Mailleriniz ya da bildirimleriniz kablosuz ağa bağlanana kadar bekleyemez mi?

Arka planda çalışıp çok veri tüketen uygulamaları bulmak için, Iphonelarda, Ayarlar> Hücresel veya Mobil veriler altında ve Android telefonlarda, Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar> Veri kullanımı veya Ayarlar> Bağlantılar> Veri kullanımı altına bakabilirsiniz.

iPhone’da, çok fazla veri kullanan uygulamaları tek tek açabilir ve kapatabilirsiniz, bunun için, Ayarlar> Genel’e gidebilir ve Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Hücresel Verileri (veya Mobil Veri) kullan’ı kapatmak için Ayarlar> iTunes ve Uygulama Mağazası’na gitmenizi öneririz. Anında her şeyi yedeklemekten endişe duymuyorsanız, Ayarlar> iCloud> iCloud Drive’a gidip hücresel verileri kullan seçeneğini de kapatabilirsiniz.

Android telefonunuz çok fazla veri harcıyorsa, her bir uygulama için ayrı ayrı o uygulamaya ait ayarlar sayfasından veri kullanımını kapatabilirsiniz. Buna ek olarak, uygulamalarınızın hücresel veri kullanılırken güncellenmesini istemiyorsanız, Play Store ayarlarından yalnızca kablosuz ağ üzerinden güncellemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Çevrimdışı Haritaları Kulanın

Navigasyon uygulamaları veri tüketiminizde şaşırtıcı derecede büyük bir yer kaplıyor olabilir. Navigasyon uygulamalarını sık sık kullanıyorsanız, bulunduğunuz şehre ait çevrimdışı haritaları indirmek akıllı bir tercih olabilir. Android kullanıcıları için çevrimdışı haritaları indirmek çok basit, sadece Google Haritalar’ı açarak indirmek istediğiniz alanı arayıp, daha fazla bilgi al butonu vasıtayla o bölgeye ait haritayı indirebilirsiniz.

IPhone telefonlarda bu işlemi gerçekleştirmek için, Google Haritalar menüsü üzerinden çevrimdışı alanlar menüsü üzerinden aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternette Gezinme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Web sitesinin mobil sürümünü bir mobil cihazda taramak her zaman daha iyidir. Bu nedenle, bir sitenin masaüstü sürümlerini kullanmaktan kaçının. Ayrıca, tarayıcı önbellekleme özelliğini açık tutmak, mobil haldeyken veri kullanmınızı azaltmanızı sağlayacaktır. Önbellekleme özelliği ile sık sık ziyaret ettiğiniz sitelerde her defasında resimleri indirmek zorunda kalmazsınız.

Çevrimdışı Video ve Müzik Abonelikleri Oluşturun

Video uygulamaları mobil veri kullanımınızda en büyük paya sahiptir. verilerinizdeki en büyük tahmindir. Bu nedenle, çok sayıda YouTube içeriği içeriği izliyorsanız YouTube Red abonesi olmayı düşünebilirsiniz. YouTube Red abonesi olarak videoları telefonunuza kaydedebilir, istediğiniz zaman çevrimdışı erişebilirsiniz. Böylelikle internet kullanımını azaltmak için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Eğer çok fazla müzik dinlenyen biriyseniz, Apple Müzik (Android, iOS), Google Play Müzik (Android, iOS) ve Spotify (Android, iOS) gibi uygulamalar, çevrimdışı dinleme için oynatma listeleri oluşturmanıza olanak tanır, ancak bunları depolamak için biraz alana ihtiyacınız olacaktır. Spotify, kaydedilmiş tüm şarkılarınızı indirme seçeneğine bile izin verir – böylece dilediğiniz zaman şarkılara çevrimdışı eirişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen tavsiyeleri dikkate aldığınız takdirde internet kullanımınızı azaltmak sizin için kolay olacaktır. Bu sayede fatura kesim tarihinizden önce biten kota sebebiyle faturalarınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşmayacak ve tasarruf edebileceksiniz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...