Hızlı bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız bahsedeceğim para biriktirme taktikleri tam size göre.

Günümüz toplumunda tüketim neredeyse alışkanlık haline geldi. Hal böyleyken hepimiz tasarruf yapmak yerine daha çok para harcamaya meyilli oluyoruz.

Tüketim özellikle genç nüfus tarafında hızlı bir şekilde yükselirken para harcamak yerine tasarruf yapanların sayısı da günden güne artış gösteriyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde insanlar tercihlerini ağırlıklı olarak tasarruftan yana kullanıyorlar.


Bahsedeceğim para biriktirme taktikleri, her yaştan çalışan veya öğrenciler için uygulanabilir yöntemlerdir. Tek yapmanız gereken tasarruf yanlısı olmanızdır.

Yaşadığınız tüketim çılgınlığına dur demek mi istiyorsunuz ? Kolay yoldan hızlıca para biriktirmek mi amacınız ?

O zaman bu para biriktirme taktikleri tam size göre…

Tasarruf yapmak istiyorsunuz ama birikiminizin de hızla artmasını istiyorsanız, tek yapmanız gereken paranızın yarısını birikime aktarmaktır.


Tasarruf yaparak elde ettiğiniz paraları, para biriktirme hesabınızda ya da emeklilik planınızda değerlendirebilirsiniz.

Nasıl olacak bu iş diyebilirsiniz? Haklısınız.

Paranızın yarısını biriktirmek, bugüne kadar tasarruf “t”sini bile uygulamayanlar için zor olabilir. İnanın düşündüğünüz gibi değil girince alışıyorsunuz. Bir süre sonra hayatınızın bir parçası halini alıyor. Bu yöntemi uygulayıp çevremde gayet başarılı olsan insanların olduğunu da söylemeliyim.

Şöyle düşünün; iki kişilik bir ailesiniz ve senede evinize 72,000TL para giriyor. Bu paranın yarısını tasarrufa ayırdığınız taktirde senede 36,000TL para biriktirme imkanınız olur. Yapılamaz mı? Bence yapılabilir. Sadece standartlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Biriktirdiğiniz bu para ile kısa, orta ve uzun vadeli finansal hedeflerinize daha kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Örneğin, bir ev satın almak isterseniz alacağınız bu evi daha kısa vadeli konut kredisi kullanarak alabilirsiniz. Örnekler kişiye göre değişebilir fakat önemli olan kolay yoldan hedefinize ulaşabilmenizdir.

Yukarıda anlattıklarım sizi zorlayacaksa kolayca yoldan para biriktirmenin püf noktaları nelerdir bir göz atalım;

Tek Maaş ile Yaşayın

Evliyseniz haneye giren geliri ortak harcıyorsunuzdur. Para biriktirmek için bu gelirden mümkün olduğunca tasarruf etmelisiniz.

İlk başlarda gelirinizin %75 ile tasarruf ederek başlayabilirsiniz. Kendinizi rahat hissettikçe bu oranı %50’ye çekerek hızlı para biriktirmenizi sağlayacak yolun önünü de açarsınız.

Gelirinizi Arttırın

Para biriktirmek istiyorum ama maaşım buna engel mi diyorsunuz ? Gelirinizi arttıracak bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

İlk alternatifiniz daha iyi para kazanabileceğiniz bir iş bulmaktır. Bunu gerçekleştirmek zor ise, gelir elde edebileceğiniz ek işler bulabilirsiniz. Evde ya da dışarda yapabileceğiniz bir çok ek iş modeli mevcut, işe size en uygun olanı seçerek başlayabilirsiniz.

Ek gelir elde edebilirseniz, kazandığınız paradan birikime daha fazla ayırabilirsiniz. Böylelikle hedeflerinize ulaşırken daha rahat nefes alacaksınız.

Giderlerinizi Düşürün

Tasarruf yapabilmenin en basit yolu giderlerinizi düşürmekten geçer. Daha çok tasarruf etmek için ise en yüksek giderlerinize odaklanmalısınız.

En yüksek giderleriniz ise büyük ihtimalle, barınma, fatura ve beslenme giderleriniz olacaktır.

Barınma masraflarınızı azaltmak için daha düşük kirası olan, size yetecek bir eve taşınmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede kira giderlerinizi azaltarak, artan kısım ile birikim yaparsınız.

Fatura giderlerinizi azaltmak için elektrik, su, doğalgaz faturalarınızı gözden geçirmeniz gerekecek. Bazı tasarruf tedbirleri uygulayarak fatura masraflarınızı düşürmeniz mümkündür. Buna ek olarak evinizde şifreli yayın abonelikleriniz var ise bu abonelikleri iptal ettirin, işte size ek gelir!

Yeme-içme giderlerinizi düşürmenin en basit yolu ise evde yemek yapmaktan geçiyor. Daha çok sebze ağırlıklı beslenerek hem sağlıklı beslenebilir hem de giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Giderleriniz arasında en büyük paya sahip harcamalarınızı bu yollarla en aza indirgeyerek hatırı sayılır miktarda tasarruf yapabilirsiniz. Böylelikle birikim için belirlediğiniz hedefe daha kolay ulaşacaksınız.

Bütçenizi Gözden geçirin

Yukarıda sayılan giderlerin dışında da harcamalarınız vardır. Aylık giderlerinizi not ederek paranızı nereye harcadığınızın kontrolünü yapın. Farkında olmadan harcadığınız ufak miktarlar bütçenizde büyük pay oluşturuyor olabilir. Bu giderleri belirleyin ve sağlıklı bütçe dengenizi oluşturun.

Sonuç olarak;

Para biriktirmek istiyorum demek bazen başarmanız için yeterli olmayabiliyor. Gerçekten başarmak istiyorsanız bu konuda kendinizi motive etmelisiniz. Gelecek planlarınızı şimdiden oluşturursanız gelecekte hem siz hem de çocuklarınız daha rahat edecektir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...