Hisse senedi alım satım yapan yatırımcıların birçoğunun sıklıkla yaptıkları hatalardan biri de kazandıran senedini erken satmaktır. Doğru zamanda hisse senedi satışı bu açıdan baktığınızda büyük önem arz etmektedir.
Her ne kadar erken sattığınız senetler kardan zarar gibi gözükse de çoğu zaman yatırımcılar büyük pişmanlıklar yaşamaktadır.

Tabii ki kar ettiğiniz bir senedini satmak zarar ettiren senedi satmaktan daha kolay fakat hisse senedi satışına karar vermenizi kolaylaştıracak bazı işaretler vardır.

Siz de kar eden senedinizi satıp, karınızı cebinize koymadan önce bazı sinyalleri bekleyenlerdenseniz, benim uyguladığım 5 tavsiye ile kararlarınızı daha rahat alabileceksiniz.


1. Şirketin Temel Analizini Yapın

Hisse senedi alım satım kararı vermeden önce ortağı olmaya karar verdiğiniz şirketin temel analizini yapmalısınız. Şirketin borçlanması, satışları ve nakit akışı gibi değerlerini inceleyerek firma hakkında yeterince bilgi edinmelisiniz.

Firmanın temel göstergelerinde hisse senedi fiyatını etkileyebilecek sinyaller görmeniz durumunda, bu olumsuzluğun yakın zamanda fiyatlara yansıyacağının ilk sinyallerini edinmiş olursunuz.

Bu yüzden hem hisse senedi alırken hem de aldığınız senedi satmadan önce bilançoları inceleyin. Hali hazırda kar ettiğiniz bir senede sahipseniz temel değerlerde gördüğünüz olumsuzluklar piyasa tarafından fiyatlanmadan senedinizi elden çıkarabilirsiniz.


2. Hedef Fiyatınızı Belirleyin

Hisse senedi alırken büyük ihtimalle zarar kes (stop-loss) noktanızı belirliyorsunuzdur. Aynı stratejiyi kar-al için de kullanmalısınız. Hedef fiyatınızı belirlerken hisse senedi grafiklerini inceleyebilir, biliyorsanız teknik analiz çalışarak satış için hedef fiyatınızı daha kolayca belirleyebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz hisse ile ilgili tüm araştırmalarınızı yaptınız ve senedi satın aldınız. Sizin için her şey yolunda gitti ve kısa zaman hatırı sayılır miktarda para kazandınız. İşte tam bu noktada hedef fiyatınızın olması size avantaj sağlayacaktır. Hedef fiyatınızı daha önceden belirlerseniz senet yükseldikçe oluşacak duygusal bağlılıktan kendinizi uzak tutmuş olursunuz. Ayrıca kendinize ait hedef stratejiniz de olacaktır.

3. Temettü Dağıtılmaması Durumu

Hisse senedine sahip olduğunuz şirket temettü dağıtımını ertelerse ya da tamamen dağıtmama kararı alır ise bu olumsuz bir sinyaldir.

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hamlelerinizi doğru zamanda yapmanız gerekmektedir. Bu tarz kararlar büyük olasılıkla ileri de oluşabilecek finansal zorlukların habercisi niteliğindedir.

4. Hisse Satış Stratejileri

  • Spekülasyon oyununa gelmeyin: Sahip olduğunuz hisse senedi, yatırımcısına iyi karlar getirdiği zaman büyük ihtimalle herkesin dikkatini çekecektir. Her yerde yazılmaya başlanacak, deneyimsiz yatırımcılar tarafından talep görmeye başlayacaktır. İşte bu an karınızı almak için en uygun zamanlardan biridir. Aksi taktirde karınızın erimesine tanık olabilirsiniz.
  • Canlı verileri takip edin: Portföyünüzde bulunan hisse senetlerini doğru zamanda satmak istiyorsanız, hem piyasa verilerini hem de şirket haberlerini yakından takip edin.
  • Kademeli satış yapın: Hedef satış fiyatınıza yakın bir fiyata gelen hisse seneti için kademeli satış yöntemini izleyebilirsiniz. Elinizde bulunan senedin %50 sini satarak hem karınızı gerçeğe dönüştürürsünüz hem de geri kalan senetlerin maliyetini azaltırsınız.

Aceleci Olmayın

Gün içerisinde çok fazla al sat yapıyorsanız paranızın büyük bir kısmını borsa komisyonuna harcıyorsunuzdur. Özellikle kar elde edemediğiniz alım satım işlemlerini değerlendirdiğiniz zaman komisyon açısından size büyük bir maliyet yükleyecektir. Kararlarınızı alırken alım satım stratejilerinizi önceden belirlemeniz, iyice düşündükten sonra yatırım kararı almanız önemlidir. Ayrıca yatırımlarınızı günlük al sat yaparak değerlendirmek yerine daha planlı ve daha uzun vadeli değerlendirmek uzun vadede daha iyi getiri elde etmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...