Hisse senedi piyasalarında alım satım yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Günümüzde hisse senedi piyasasında yatırım yaparak birikimlerine kazanç katan bir çok yatırımcı bulunmaktadır. Siz de hisse senedi alım-satımı yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Hisse senetleri piyasası, risk almayı seven yatırımcılar için uygun bir piyasadır.  Bu piyasada başarılı olmak istiyorsanız biraz çaba harcamanız gerekmektedir.

Hali hazırda piyasalarda işlem yapıyor olabilirsiniz, başarılı olduğunuzu düşünüyor da olabilirsiniz. Bu durumun uzun soluklu olması için kendinize bazı stratejiler belirlemelisiniz.


Borsada başarılı olmak için ihtiyacınız olan ne? Bu sorunun bir çok cevabı vardır. Fakat tüm cevaplar için belirli miktarda para ödemeyi gözden çıkarmanız istenebilir.

Başarılı bir borsacı olarak kendinizi adlandırmak istiyorsanız, yapacağız şey aslında çok basittir. Önemli olan, oluşturduğunuz stratejiden ödün vermeden yatırım kararlarınızı almaktır.

İşte borsada iyi bir yatırımcı olmak için gereken iki temel özellik:


Mali Hedeflerinizi Belirleyin

mali hedef

Biraz klişe gibi gelebilir ama gideceğiniz yolu bilmeniz açısından size yol gösterici olacaktır. Belirlediğiniz hedefe giden yolda şaşmalar yaşarsanız, bu sayede tekrar hedefinize odaklanabilirsiniz.

Hedeflere gelince, kesinlikle spesifik ve üzerinde iyi düşünülmüş olmalıdır. Hayal gücünüzü istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz. Tabii ki gerçekçi olmak şartı ile.  Belki erken emekli olmak istiyorsunuz, belki de ilerde alacağınız ev için birikim yapmak gibi hayalleriniz olabilir.

Güzel hayaller değil mi ? İşte bu yüzden başarı için hedef belirlemek olmazsa olmazdır.

Bunu da Beğenebilirsiniz : Kolay Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Yöntem

Yatırım Stratejisi Oluşturun

yatırım stratejisi

Borsada işlem yaparken herhangi bir stratejiye göre yatırım kararları almıyorsanız, kaybetmeniz çok büyük ihtimaldir.

Yatırım stratejinizi oluştururken üç temel öğeye dikkat etmelisiniz; Değer bazlı, gelecek bazlı ve karma.

Değer bazlı stratejiyi uygulamak zor gibi gözükse de uzun vadeli yatırımlar için en uygun olanıdır. Tanıdığınız ve takip ettiğiniz bir senedin fiyatının piyasa değerinin altında işlem gördüğünü gördünüz. Değerinin çok altında işlem gören bu senede yatırım yaparak iyi getiriler elde etme şansınız olabilir.

İşin zor kısmı ise, bu kıstaslara uygun senedi belirlemektir. Piyasaların aşırı satım sonucunda değer kaybettiği durumlarda bu tarz senetlere rastlamanız mümkündür.

Satın almayı düşündüğünüz senedin gerçek değerinin ne olması gerektiğini bulmak için de biraz şirket bilançolarında zaman geçirmeniz gerekmektedir. Unutmayın, hisse senedi alarak, o firmanın ortağı oluyorsunuz. Derinlemesine yapacağınız analiz sonucunda, yukarıda bahsettiğim kıstaslara uygun olduğuna karar verdiğiniz senedi satın alabilirsiniz.

Satın alırken dikkat edilecek başka bir konu ise, fiyattır. Alım yaparken senedi hangi fiyattan aldığınız çok önemlidir. Ne kadar düşük fiyattan alırsanız senedi elinizde tutma şansınız o kadar artar.

Gelecek bazlı strateji, ileriki yıllarda büyüme potansiyeli olan şirketlere yatırım yapmaktır. Gelecek vaat eden bu şirketler, bazen kısa süreli parlayıp sönen şirketler olmamalıdır. Mümkün olduğunca sağlam temel göstergelere sahip olmalıdır.

Hızlı büyüme vaat eden fakat küçük ölçekli şirketlere yatırım yapmak biraz risklidir. Özellikle uzun vadede bu tarz yatırımlar aşırı risk içermektedir. Bunun yerine, bilançoları güçlü bir çok büyüme potansiyeli olan senet bulunmaktadır. Firmaları ve bulundukları sektörü iyi analiz ederek bu senetlere ulaşabilirsiniz.

Karma strateji, her iki yöntemin kombinasyonudur. Her iki stratejiyi aynı anda uygulayarak, iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Belirlediğiniz hedeflere göre, zaman zaman stratejilerinizde değişim yaparak , getiriyi (riski) arttıracak şekilde yöntemlerinizi belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, hisse senedi piyasaları, faiz veya bono gibi değildir. Başarılı olmanız için bir çok etken vardır. Siz de başarılı olmak için, yukarıdaki yöntemleri deneyerek kendinizi test edebilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...