Kimse para kaybetmeyi sevmez. Dahası, bazılarının ağrı eşiği diğerlerinden daha büyüktür. Borsaya yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve bir kayıp düşüncesi sizi üzüyorsa, muhtemelen yatırım yapmamalısınız. Ancak, yatırım yaptığınızda kazanma şansınızı artırmak için bilmeniz gereken birkaç şey vardır. Bu makale ile size hisse senedi alım kararı almadan önce bilmeniz gereken 5 temel bilgi ile aydınlatacağız.

Çok sayıda detay ve uyarı olmasına rağmen, bu makale borsada nasıl işlediğinin ve hisse senetlerinin neden bu şekilde tepki verdiğinin temellerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Hisse Senedi Alım Kararı Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Temel Bilgi

Borsa Nedir?

Borsa, halka açık şirketlerin hisselerinin çıkarıldığı, alınıp satıldığı bir sistemdir. Bazıları için insanların kumar oynadığı, karanlık bir uçurumdur.  Diyelim ki rulette bir numaraya 100 TL koydunuz, kazanırsanız, X TL kazanırsınız. Kaybederseniz, 100 TL’nin hepsini kaybedersiniz. Hisse senedine yatırım yaptığınızda, X TL kazanırsınız veya Y TL kaybedersiniz. Her şeyi kaybetmek zordur, tabi ki önde gelen bir şirkete yatırım yaparsanız.


Borsa Ticaretin Rekabetçi Bir Sistemidir

Borsa, taban tabana zıt görüşlere sahip milyonlarca yatırımcı topluluğudur. Bunun nedeni, bir yatırımcının belirli bir güvenlik satması durumunda, başkasının satın almaya istekli olması gerekir. Her iki yatırımcı da doğru olamayacağından, karşıt düşünce söz konusudur. Kısacası, bir yatırımcı kar edecek ve diğeri zarar görecektir. Bu nedenle, düşündüğünüz yatırım hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Hisse Senedi Fiyatlarını Yukarı ve Aşağı Yapan Nedir?

Hisse senedi fiyatlarının yükselip düşmesini belirleyen birçok faktör var. Bunlar arasında medya, tanınmış yatırımcıların görüşleri, doğal afetler, siyasi ve sosyal huzursuzluk, risk, arz ve talep ve uygun alternatiflerin eksikliği ya da bolluğu bulunmaktadır. Bu faktörlerin derlenmesi ve yayılmış olan tüm ilgili bilgiler, belirli bir tür duygu (yani, yükseliş ve düşüş) ve buna karşılık gelen sayıda alıcı ve satıcı oluşturur. Alıcılardan daha fazla satıcı varsa, hisse senedi fiyatları düşme eğilimi gösterecektir. Tersine, satıcılardan daha fazla alıcı olduğunda, hisse senedi fiyatları yükselme eğilimindedir.

Hisse Senedi Piyasaları tahmin etmek neden zor?

Hisse senedi fiyatlarının birkaç yıldır yükseldiğini varsayalım. Yatırımcılar, bir düzeltmenin geleceğini ve hisse senedi fiyatlarının düşeceğini fark ediyorlar. Anlamadığımız şey, çıkmazı tetikleyecek olan şey veya tam olarak ne zaman gerçekleşeceğidir. Borsa tahmin edilebilir olsaydı, bu sorular kolayca cevaplanabilirdi. Ancak, öyle değil. Bir yatırımcının dikkate alması gereken üç konu var. Birincisi, hisse senedi fiyatlarının oldukça değerli olduğu noktayı anlamaktır. İkinci konu ise düşüşe neden olacak olaydır. Son konu, yatırımcıların karar verme sürecini anlamaktır.


Hisse Senedi Değerlemesi

Bir hissenin fiili fiyatı piyasa faaliyeti ile belirlenir. Satın alma ya da satma kararını verirken, yatırımcı genellikle hisse senedinin gerçek fiyatını gerçeğe uygun değerine göre karşılaştırır. Örneğin, hisse senedi hisse başına 30 TL ‘den işlem görüyorsa ve gerçeğe uygun değeri 35TL ise, satın almaya değer olabilir. Tersine, eğer 30 TL ‘den işlem görüyorsa, fakat onun rayiç değeri 25 TL ise, hisse senedi aşırı değerlenmiş sayılacak ve yatırımcı bunu önlemek için akıllıca olacaktır.

Hisse senedi için adil değer nedir ve nasıl hesaplarsınız? İdeal olarak, bazı standart formüllere dayanacaktır. Ancak, bu rakamı elde etmenin birçok yolu vardır. Bir yöntem, bir şirketin varlıklarının değerini bilanço, eksi amortisman ve yükümlülükler ile birleştirmektir. Bir diğeri, şirketin gelecekteki kazançlarının net bugünkü değeri olan içsel değerini belirlemektir.

Yöntemler biraz farklı bir sonuç verdiğinden, bir stokun aşırı değerli, düşük değerli veya oldukça değerli olup olmadığını bilmek bazen zordur. Ve aşırı değerlenmiş olsa bile, bu yatırımcıların aniden satacağı ve fiyatın düşeceği anlamına gelmez. Aslında, bir hisse senedi oldukça uzun bir süre için aşırı değerli kalabilir. Bu aynı zamanda, hisse senedi fiyatının bazı hareketli ortalamalara göre nerede olduğuna bağlı olarak hisse senedi alım / satım kararları vermenin sorunlu olabileceğidir.

Yatırım Karar Süreci

Her bireyin içinde mantıklı ve duygusal bir bileşeni var. Mantıklı tarafımızı kullanarak bir durumu analiz edebiliriz, ancak harekete geçme zamanı geldiğinde, duygularımıza değiniriz. Örneğin, bir araba alırken, motoru, yakıt verimliliğini, olanaklarını veya diğer öğeleri araştırabiliriz. Ancak karar verme zamanı geldiğinde, genellikle başka türden sorular soruyoruz. Mesela, sürücünün koltuğunda nasıl görünürüm? Araba benimle eşleşiyor mu? Yatırım kararları verirken, diğer tarafta bir yatırımcı bulunduğundan, neyi satın almak istediğinizi sattığınız veya sattığınız şeyi satın almaya hazır olduğunuzdan, ilgili verileri işleyebilmeniz ve iyi bir karar verebilmeniz gerekir. Bununla birlikte, bilmeniz ve işlem yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi bilmek imkansızdır. Bu ve diğer nedenlerden dolayı, zaman zaman sakin karar verebilmek önemlidir.

Ne Zaman Alınır ve Satılır?

Bir yatırımcının yapacağı en önemli iki karar, ne zaman alıp ve ne zaman satacağıdır. Satın almak için en iyi zaman, diğerlerinin kötümser olduğu zamandır. Satılacak en iyi zaman, diğerlerinin aktif olarak iyimser olduğu zamandır. Satın alırken,  hisse senedi fiyatı düştükten sonra satın alırsanız yüksek bir getiri beklentisi daha yüksek olduğunu unutmayın.

Ancak dikkatli olunmalıdır. Örneğin, hayali şirket X senedi % 30,% 40 veya daha fazla düştükten sonra, sorulması gereken ilk soru neden hisse senedinin bu kadar düştüğüdür?  Aynı sektördeki diğer hisse senetlerinde bir düşüş yaşadı mı? Eğer öyleyse, bu kadar şiddetli miydi? Tüm borsa düştü mü? Aynı sektördeki / sektördeki daha geniş piyasa veya diğer hisse senetleri nispeten iyi performans gösterdiyse, Şirket X’e özgü bir sorun olabilir. Bir satın alma / satma disiplini benimsemek ve ona bağlı kalmak en iyisidir.

Sonuç olarak,

Borsa, acemi yatırımcı için zor ve karmaşık bir yerdir. Hisse senedi fiyatları, karmaşık olabilen sebeplerden dolayı yükseliyor ve düşüyor. Riski sevmediğiniz sürece, paranızın büyük bir kısmını tek bir hisse senedine yatırmaktan kaçınmalısınız.

Finansal piyasalarda ve genel olarak hisse senetlerinde uzmanlaşmak yıllar sürer. Güvendiğiniz birini bulup rehberlik almak isteyebilirsiniz. Gereksiz bir masraf gibi görünebilir, alacağınız riski düşündüğünüzde, çok daha iyi bir karar olabilir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...