Hareketli ortalama yöntemi bir çok yatırımcı tarafından kullanılan etkili bir trend takip tekniğidir. Kullanımı ve uygulaması basit olduğu için birçok yatırımcı stratejisinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Hareketli Ortalama Yöntemi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hareketli ortalama yöntemi, belirli bir zaman aralığında fiyatların ortalaması alınarak gelecekteki fiyat yönelimlerini tespit etmek için kullanılır. Ortalama, fiyatların toplanıp toplam gün sayısın bölünmesini ifade eder.

Hareketli ortalamaların temel amacı, fiyat trendlerini yalın bir çizgiye indirgeyerek daha anlaşılabilir bir hale getirmektir. Destek ve direnç noktalarının tespitine yardımcı olurlar. Fiyatın hareketli ortalamanın altında olması, hareketli ortalamanın direnç konumunda olduğu anlamına gelir. Fiyatın hareketli ortalamanın üstünde olması ise hareketli ortalamanın destek konumunda olduğunu gösterir.


Tek bir ortalamanın kullanıldığı analizlerde genellikle başvurulan ilke; fiyatların ortalamayı aştığı durumlarda (boğa piyasası) alış pozisyonu açmak, ortalamanın altına düştüğü durumlarda (ayı piyasası) ise satış pozisyonu açmak yönündedir. İkili kullanımda ise kısa vadeli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı yukarı doğru kesmesi alış, aşağı doğru kesmesi ise satış sinyali olarak görülmektedir.

Hareketli ortalamaların, basit hareketli ortalama ve üssel hareketli ortalama olmak üzere iki çeşidi vardır.

Basit Hareketli Ortalama

Basit hareketli ortalama = kapanış fiyatının toplam değerlerinin zaman aralığına bölünmesiyle hesaplanır. Mesela 5 günlük ortalama hesaplanırken, 5 günün kapanışları toplanarak 5 e bölünür.


Üssel Hareketli Ortalama

En çok kullanılan hareketli ortalama türü üssel olarak hesaplanan hareketli ortalamalardır. Basit hareketli ortalamalara göre daha sağlıklı sinyal üretirler hesaplanma şekli çok daha karmaşıktır. Bugünkü oluşan fiyat belirlenen bir yüzde ile dünkü üssel hareketli ortalamaya eklenerek bugünkü üssel hareketli ortalama bulunur. Böylece son zamandaki kapanış fiyatlarına daha fazla ağırlık verilmiş olur.

Üssel hareketli ortamla yüzdesi hesaplanırken ; 2/(1+hareketli ortalamanın belirlenen zaman periyodu) formülü kullanılır. Örneğin 21 günlük periyot için 2/ (1+21)= 0,09 şeklinde hesaplanır

Hareketli ortalama yorumlanırken en önemli konu periyot belirlemektir. Teknik grafiğin periyodu kısa seçilirse hareketli ortalama fiyat değişimlerinde daha sık sinyal üretecektir. Eğer hareketli ortalama çok uzun vadeli alınırsa bu seferde ortalama, fiyatın gerisinde kalacaktır.

Kısa, orta ve uzun vadeli analizlerde sıklıkla kullanılan hareketli ortalama periyotları aşağıda belirtilmiştir.

Sonuç olarak,

Yatırım kararlarınızı almadan önce satış seviyenizi ve zarar durdur yani stop-loss seviyenizi belirleyin.

Teknik analiz çalışırken tek bir zaman dilimini odaklanmaktan ziyade günlük, haftalık, saatlik hatta 15 dakikalık grafikleri de gözden geçirin.

Her zaman trendin yanında olun, trend yönünün karşısında pozisyon almak istenmeyeceğiniz sonuçlar doğmasına sebep olabilir.

Ve en önemlisi satın aldığınız senetle hiç bir zaman duygusal bağ kurmayın. Profesyonelliği elden bırakmayın.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...