Dünyanın para kullanılmayan bir ekonomiye doğru ilerlediğine dair birçok işaret var. Örnek vermek gerekirse, 60 ülkeyi kapsayan büyük bir araştırmaya göre, tüketicilerin, 2014 yılında 311 milyar işlem ile toplam 417 milyar nakitsiz ödeme yaptığını ortaya koymuştur.

Son zamanlarda yapılan bir endüstri araştırmasına göre, tüketicilerin sadece% 14’ünün günlük alışverişleri için nakit para kullandığını tespit etmiştir. Diğer bir araştırma ise, tüketicilerin sadece% 9’unun nakit kullanmayı tercih ettiği ortaya çıkarmıştır. Ankete katılanların% 78’i kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmayı tercih ettiklerini belirtmiştir.

Kredi kartı veya banka kartı kullanımı her geçen gün artarken, sadece on yıl önce, çoğu insan harcamaları için para kullanırdı. Ancak bugün, büyük çoğunluğumuz kredi veya banka kartları ile alışveriş yapıyor.


Kredi kartı kullanmanın bir çok faydası olduğu bir gerçek. Yanınızda yüksek miktarda para taşıma riskini ortadan kaldırması yönü ile kredi kartı tüketicilere büyük kolaylık sağlıyor. Yanınızda bulundurduğunuz yüksek miktardaki parayı kaybettiğiniz durumda bir daha bulmanız zordur fakat kredi kartınızı kaybederseniz bankayı arayarak kartınızı kullanılmadan iptal ettirebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Peki nakit yerine kredi kartı kullanmanın olumsuz bir tarafı var mı? Satın alımlarınız için nasıl ödeme yaptığınız önemli mi?

İşte burada harcama psikolojisi devreye giriyor, peki harcama psikolojisi nedir ve hangi yollarla tetiklenir..


Harcama Psikolojisi

  •  Kredi kartı ile ödeme yapmak, nakit ödemeye göre daha az acı vericidir. Kredi kartı ile alışveriş yapanlar, nakit ödeme alışkanlığı olan kişilere göre daha fazla para harcamaya eğilimlidirler.
  • Herhangi bir satın alma işlemi için nakit ödeme yaparken hissedilen psikoloji ile kredi kartı ile ödeme arasında fark vardır.
    Journal of Experimental Psychology yayınlanan bir araştırmaya göre alışveriş yapanların eşyalara nasıl ödeme yaptıklarına bağlı olarak harcamalarda önemli farklılıklar bulunduğunu tespit etti. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde sağlanan kolaylığın beynimizde harcamaya karşı hissettiğimiz acıyı hafiflettiği ortaya çıkmıştır.

Araştırma, kredi kartlarını kullanmanın iki önemli nedenden ötürü “ödeme acısını” azalttığını ileri sürer:

1. Kredi kartını her harcamada kullanmak ile kredi kartı ekstresi öderken yaşanılan acı arasında farklılıklar tespit edilmiştir.

2. Ayrıca bir çok harcamada kredi kartı kullanıldığı için neye harcama yaptığınız pek önemli olmaz, bu durum da kredi kartı ekstresi ödenirken yaptığınız işlemleri hatırlamamanıza yol açar. Bu yüzden çoğu zaman kredi kartı ekstresinizi kontrol etme ihtiyacı bile duymazsınız.

Bu iki nedenden ötürü, insanlar kredi kartlarını kullanırken aşırı para harcarlar. Örneğin, yeni yıl kutlamaları için yiyecek alışverişi yapan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, kredi kartı alışveriş yapanlar ile nakit alışveriş yapanlar arasında %30 civarında bir farklılık ortaya çıkmıştır.

1. Kredi kartı kullanıcıları sadece daha fazla harcama yapmakla kalmazlar, aynı zamanda daha fazla sağlıksız şeyler de satın alırlar

Bir başka tüketici psikolojisi araştırması, 6 ay boyunca bin hane halkının gıda alım davranışını analiz etti. Araştırmacı ekip, kredi kartı ile ödeme yapanların alışveriş sepetlerinin, dondurma, şekerler, kurabiyeler ve patates cipsi gibi dürtüsel ve sağlıksız yiyecek öğelerinin daha büyük bir oranda olduğunu tespit etti.

Bunun nedeni ise, tüketicilerin çerezler, kekler ile karşılaştığı zaman, duygusal imgelerin ve ilgili arzunun dürtüsel satın alma kararlarını tetiklediği önermesine dayanıyor. Bu faktörler, bu tür ürünleri sağlıksız olmalarına rağmen, alışveriş sepetlerinde bu tür ürünleri dahil etmeye itmektedir. Ödeme acısı, dürtüsel tepkileri azaltabilir ve böylelikle bu ürünleri satın alabilir. Nakit ödeme yapmak, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmaktan daha fazla acı verdiğinden, nakit ödeme sağlıksız gıda maddelerinin alımını azaltabilir.

Bu çalışmalar, son dönemde ortaya çıkan, kredi kartı temassız özelliklerinden önce yapıldı. Temassız özellik kullanılarak yapılan ödemeler de, kredi kartı ödemelerine göre daha az acıya sebep olarak harcama psikolojisi üzerinde olumlu etki sağlamaktadır.  Böylece, tüketiciler dürtüsel, aşırı harcamalar yapmak ve sağlıksız ürünleri daha fazla tüketmek için teşvik edilmektedir.

2. Nakit ödeme yapanlar satın aldıkları ürünlerle daha iyi ilişki kurarlar

Son araştırmalar, ödeme yönteminin, alışveriş yapan kişinin satın alınan ürünle olan ilişkisini de etkilediğini göstermektedir. Bir şey satın almak için nakit ödeme yapanların, kredi kartı kullanıcılarına kıyasla satın aldıkları ile daha fazla duygusal bağ kurdukları ortaya çıkmıştır.

3. Nakit mi kredi kartı mı?

Dünya, giderek daha kolay ve daha az acı veren ödeme yöntemlerine doğru hızla ilerliyor. Mağazalar, kredi kartlarımızı yenilememizi ve akıllı telefonlarımızda bir tuşa basarak saniyeler içinde ödeme yapmamızı teşvik ediyor. Nakit ise, modası geçen bir üvey evlat konumunda olmaya doğru gidiyor. Çoğu ülke tamamen nakitsiz harcamaya geçmeyi düşünüyor ve bu günden güne yaygınlaşacak bir durum olacak.

Ve bizler, hız ve rahatlık için büyük bir hevesle, bu ödeme yöntemlerini eleştirel olmayan şekilde benimsiyoruz. Mesaj açık. Tüketiciler olarak, ödeme yapmanın rahatlığını artık acı çekeceğimiz olumsuz sonuçlarla dengelememiz gerekir çünkü artık ödeme acısını hissetmiyoruz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...