Yeni yıl ve yeni planlar..

Bu yıl kendinize bir güzellik yapın ve harcama alışkanlıklarınızı değiştirmek için kendinize fırsat verin.

Alışkanlıklarınızı düzeltecek yöntemler kişiye özel olsa da kendi bütçenize göre bazı denemeler yaparak sizin için en uygun harcama alışkanlığı yöntemini bulabilirsiniz.


Niyetiniz tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmekse aşağıda bahsedeceğim 3 yöntemi uygulayarak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Harcama Detoksu Yapın

Harcamalarınızı kontrol altına alamıyor ve her ay bütçeniz açık veriyorsa, harcama detoksu sayesinde alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Harcama detoksu yaparken gerekli olmadığı sürece harcama yapmamaya özen göstermelisiniz. Kendinizi hazır hissettiğiniz bir ay boyunca, bu detoksu uygulayarak yüksek tüketim alışkanlıklarınızı biraz olsun azaltabilirsiniz.

Kısa ve uzun vadeli tasarruf hedeflerinizi ulaşmak, uygulayacağınız harcama detoksu ile daha kolay olacaktır. Bu esnada ister emeklilik fonunuza ister birikim hesabınıza katkı yapabilirsiniz. Yapmamanız gereken tek şey ise gereksiz harcamalardan kaçınmak olacaktır.


Harcamalarınızı kontrol etmekte zorlandığınız zaman ya da yapmayı planladığınız birikim hedeflerinden şaştığınız zaman, bu detoks size tekrar yolunuza döndürmeyi sağlayacaktır. Böylelikle alışkanlıklarınız tüketim yönlü değil tasarruf yönlü olmaya başlayacaktır.

Küçük Değişiklikler ile Başlayın

Bir anda tüm alışkanlıklarınızı değiştirmek sizin için zor ise ufak atımlar atarak başlayabilirsiniz. Çoğu kişi yıllardır sahip olduğu alışkanlıklardan vazgeçerken tökezler ve bunun sonunda vazgeçer. Siz de başladığınız iş yarım kalsın istemiyorsanız motivasyonunuzu artırmak için ufak adımlar ile değişiklikleri hayatınıza uygulamaya başlayın.

Burada önemli olan nokta, hedefinize ne kadar süre ile ulaşmak istediğinizdir. Ulaşmak istediğiniz hedef için yapmanız gereken tasarruf miktarı ve kalan süreyi de hesaba katarsanız sizin için en uygun hızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Örnek vermem gerekirse, birikim hesabı oluşturmak istiyorsunuz ve kendinize kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlediniz. Uzun ve orta vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli birikim tutarlarınızı sizi zorlamayacak düzeyde başlatabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettikçe, harcama alışkanlıklarınızı kontrol altına aldıkça, sürekli tasarruf etmek isteyecek ve her tutarı birikim hesabınıza aktarmak isteyeceksiniz.

Geleceğinizi Planlayın

Gelecekte yapacağınız ödemeleri kontrol altına almak ve alışkanlıklarınızı değiştirmek için finansal planlamanızı yapmalısınız. Haftada bir defa olmak üzere kredi kartı borçlarınızı, faturalarınızı ve diğer tüm giderlerinizi kontrol edin. Harcamalarınız kayıt altına almakta zorlanıyorsanız benim de kullandığım Wally uygulamasını kullanabilirsiniz.

Finansal planlama alışkanlığı edindiğiniz taktirde harcamalarınızı izlemek sizin için daha kolay olacaktır. Böylelikle kişisel veya aile bütçenizi oluştururken daha gerçekçi adımlar atabileceksiniz. Bütçenizin kontrolü siz de olursa uzun vadeli birikim hedeflerinize ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...