İnternetin hayatımıza girmesi büyük ölçüde hayatımızı kolaylaştırdı. Hayatımızda internet yokken bankacılık işlemleri için bankaya gitmek bir zorunluluktu. Yaygınlaşan internet ve akıllı telefonlar bu durumu büyük ölçüde değiştirdiler. Bugün finansal işlemleri gerçekleştirmek için mobil bankacılık, internet bankacılığını kullanıyor olmak büyük bir kolaylığı da beraberinde getirirken güvenli mobil bankacılık işlemi yapmak ise sorun halini alıyor.

Ancak mobil bankacılık ne kadar güvenli? Siber hırsızlar banka hesap bilgilerinizi erişebilirler mi? Bir uygulamayı veya bir Web sitesini ziyaret ederek bankacılık işlemleri yapmak güvenli midir?

Bu sorular kafanızı kurcalıyor ise, mobil bankacılık uygulamalarının bir çoğunun büyük ölçüde güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Tabi ki çoğu zaman bankacılık uygulamalarının güvenliği yeterli olmayabiliyor. Böyle durumlarda birikiminizi korumak için bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz.


Güvenli Mobil Bankacılık İşlemi İçin Yapılması Gerekenler

Bilmediğiniz Linklere Tıklamayın

Kimlik avı ifadesini duydunuz mu? Kimlik avı, bir kişiyi özel bilgileri elde etmek için siber hırsızların başvurduğu yöntemlerden birisidir. Bu yöntem balıkçılık terimleri arasında kullanılan olta atma ile benzerlik gösterir. Her ikisinde de yem atılarak hedefe ulaşılmaya çalışılır. Kimlik avı gerçekleştirmek isteyen kişi, bir e-posta ya da bir kısa mesaj ile bu isteğini gerçekleştirebilir. Bu yüzden tanımadığınız kişilerden gelen kısa mesajlara ve e-maillere karşı dikkatli olmalısınız. Size gönderilen bu tarz mesajlarda bankaların sitelerine çok benzer siteler yapılarak bilgilerinize erişmek isteyen kötü niyetli kişiler olabilir.

Bu yüzden size kısa mesaj veya e-posta yolu ile gönderilen bir bankacılık bağlantısına asla tıklamamalısınız. Bu bağlantılar sizi sahte bir Web sitesine yönlendirebilir, bilgilerinizi bu siteye girerseniz verileriniz kimlik hırsızlarının eline geçebilir. Böyle bir durumda size iletilen linke tıklamak yerine, internet tarayıcınıza bankanızın web sitesinin adresini el ile girmek daha doğru bir yöntem olacaktır.

Herkese Açık Wi-Fi Ağlarında Bankacılık İşlemi Yapmayın

Bir çoğumuz kahve dükkanlarında wireless ağını kullanarak internete giriş yapıyoruz. Bu ağlar herkese açık olduğunu için güvenlik açısından da zaafiyetler barındırmaktadır. Kahve sırası beklerken kredi kartınızın limitini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Halka açık mekanlarda mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarına giriş yapacaksanız, herkese açık olan wi-fi ağına bağlı olmadığınızdan emin olunuz.


Herkese açık bağlantılar çok güvenli değildir – genel bir Wi-Fi etkin noktasını sunan çoğu yer, kullanıcıların hassas bilgileri ağ üzerinden paylaşmamaları konusunda uyarır. Hesap bilgilerinize erişmeniz gerekirse, başka bir ağa geçmek isteyebilirsiniz. Akıllı telefon veya başka bir hücresel cihaz kullanıyorsanız, Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak ve hücresel ağa geçmek iyi bir çözümdür.

İlginizi Çekebilir: Finansal Özgürlüğünüzü Kazanmak İçin Yapmanız Gerekenler

Bankaların Resmi Uygulamalarını Kullanın

Birçok banka artık akıllı telefon ve tablet için uygulama geliştiriyor. Genel olarak, bu uygulamalar SMS mesajı veya e-posta ile bilgi göndermekten daha güvenli olma eğilimindedir. Bankalar geliştirdikleri mobil uygulamalar için çeşitli şifrelenmiş güvenlik teknikleri izlerler ve bu çoğu zaman güvenlidir.

Herhangi bir bankanın mobil uygulamasını indirmeden önce, o uygulamanın bankanın resmi uygulaması olduğunuzdan emin olun. Çoğu bankanın internet sitesinde mobil uygulamasını indirmek için linkler bulunmaktadır. Bu linklere tıklayarak bankanın resmi mobil uygulamasını kolaylıkla indirebilirsiniz.

Telefonunuza ve Bilgisayarınıza İndirdiklerinize Dikkat Edin

Mobil cihaz pazarında geleneksel PC’lerde olduğu gibi kötü amaçlı yazılımlar yaygın olmasa da yine de telefonunuza indirdiklerinize dikkat etmelisiniz. İndirdiğiniz uygulama kötü amaçlı bir yazılım ise uygulamanın keylogger denilen ve tüm klavye hareketlerinizi kayıt altına alan bir yazılım içermesi mümkün olabilir.

Bahsi geçen keylogger sayesinde, bir bilgisayar korsanı, günün belirli saatlerinde bir e-posta veya kısa mesaj gönderen bir kod ile bir keylogger’ı eşleştirirse, tüm tuş vuruşlarınızı dünyanın herhangi bir yerindeki birisine gönderiyor olabilirsiniz.

Şimdilik, mobil cihazlar, bilgisayarlara göre kötü amaçlı yazılım saldırılarına daha az eğilimlidir. Ancak uygulamaları indirirken, sadece bankacılık uygulamanızı değil, tüm uygulamalarınızı indirirken dikkatli olmalısınız. Uygulama geliştiricisinin iyi bir itibara sahip olduğundan emin olmak uygulamanın indirme sayısına ve kullanıcı yorumlarını okumayı deneyebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzu Sakın Kaybetmeyin

Belki de en büyük risk, sahip olduğunuz akıllı telefonunuzun tanımadığınız birinin eline geçmesidir. Mobil cihazlar, bankacılık işlemlerini kolay bir hale getiriyor olsa da her zaman yanımızda taşıdığımız için kaybolma riski de fazla olan cihazlardır.

Bu cihazlar, parolalardan, kişi listelerine ve takvim randevularına kadar her şeyi içerebilirler. Mobil cihazınız yanlış ellere düşerse, bunun gibi bilgileriniz tehlikede olabilir.

Böyle bir durum ile karşılaştığınız riskinizi minimuma indirmek için, akıllı telefonunuzda ekran kilidini aktif hale getirmelisiniz. Ekran kilidini bir şekil çizerek ya da bir şifre girerek aktif hala getirebilirsiniz. Böyle basit bir yöntem ile tabi ki zor bir şifre kullanarak, mobil bankacılık güvenliğinizi artırmanız mümkün olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, mobil bankacılık güvenliğinizi sağlamak tamamen sizin elinizde! Bahsettiğimiz tedbirleri uygulayarak banka hesaplarınıza erişmek isteyen kötü niyetli kişilere karşı gereken güvenlik önlemlerini kolayca alabilisiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...