Kısa ve orta vadeli hedefleriniz vardır değil mi?

Hayatınızı ve standartlarınızı her zaman daha iyi konuma getirebilmek için sürekli çalışırsınız. Amaç, hedeflerinize mümkün olduğunca en kısa sürede ulaşmaktır.

Kendiniz veya aileniz için belirlediğiniz bu hedefler, genellikle ufak ihtiyaçlarınızı veya yatırımlarınızı yönlendirmede işe yarar. Finansal planlama ise daha genele odaklanır.


Siz de kişisel finans planınızı oluşturarak, bahsi geçen hedeflerinize ulaşsanız dahi, her zaman gidecek bir yolunuzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Finansal planlamanın avantajları nedir ?

Kısa vadeli hedefler genellikle ihtiyaçlarınız için birikim yapmak veya borçlarınızı bitirmek ile ilgilidir. Ancak bu hedeflerinize ulaştığınızda bir sonraki adımda ne yapacağınız konusunda boşluğa düşersiniz. Finansal planlama ile bir sonraki adımınız her zaman hazır olacaktır. Büyük resmi görmek sizin için her zaman iyidir.

Hayatta her zaman son aşamada ulaşmayı isteyeceğiniz bir nokta olmalıdır. İşte bu nokta, sizin ana hedefiniz, yani finansal planlamanın son ayağıdır.


Finansal planlama nasıl hazırlanır ?

Kendiniz için bir iyilik yapıp, mali planınızı oluşturmak mı istiyorsunuz ? O zaman uzun vadeli düşünmelisiniz. Bu durum emeklilik hayallerinize kadar gidebilir. Biraz korkutucu gibi gözükse de geleceği şimdiden planlayanların her zaman kazananlar olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

Tabii ki daha yakın planlar da yapabilirsiniz. En az 5 yıllık olması şartı ile. Kendinizi bu süreçte nerede görmek istiyorsunuz kolay karar vermeniz için bu konuya odaklanmalısınız.

Belki de yeni bir ev hayaliniz var ? Ya da farklı bir iş ? Tek yapmanız gereken, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek yol haritanızı çizmek olacaktır. Böylelikle hızla otobanda ilerleyen bir araba gibi, önünüze çıkan en ufak engelde yoldan çıkmanızı da engellemiş olursunuz.

Planlamanızı basamaklandırın

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, şimdi harekete geçme zamanı!

Örneğin, bir ev almaya karar verdiniz fakat borçlarınız var. Ev sahibi olabilmek için borçlardan kurtulmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Daha sonraki adımda ise, alacağınız evin peşinatı için para biriktirmelisiniz.

Ana hedefinize giden yolda, başarmanız gereken bir çok aşama olabilir. Hepsi için kendinize bir zaman limiti koymak ve başardıkça bir sonraki adıma geçmek önemlidir.

Kendinize Bütçe Oluşturun

Finansal planlama yapacaksanız, “bütçe” olmazsa olmazınızdır.  Bütçe yaparak, planınızda bulunan her bir aşama için ne kadar para ayırmanız gerektiğini görebilirsiniz. Harcamalarınızı belirleyerek, her ay ne kadar tasarruf yapabileceğinizin planını yaparak daha iyi önünüzü görebilirsiniz.

Bunu da beğenebilirsiniz: Para Biriktiremiyorum Dememek İçin Yapmanız Gerekenler

Tasarruf ile ilgili plan yaparak, ana hedefinize ve ara hedeflerinize ulaşmak için büyük kolaylık olacaktır. Bütçenizi tutma konusunda yardım arıyorsanız, Mint ve GiderimVar gibi siteler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Uzmanlara Danışabilirsiniz

Planlarınız çocuklarınızın geleceği ile ilgili ise, bu yolda size profesyonel tavsiye önerecek bir finansal danışman bulabilirsiniz. İşinizi değiştirme ise planınız, o zaman mesleki eğitimler alarak kendinizi öne çıkarabilirsiniz. Yeter ki ne istediğini iyi bilin!

Planınızı esnek tutun

Finansal planınızı sekteye uğratacak ya da gecikmelere sebep olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Biliyorsunuz ki hayat sürprizlerle dolu, siz de bu sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Eğer planınızda bazı şeyler istediğiniz gibi gitmiyor ise, zamanlamanızı değiştirip, biraz daha esnetebilirsiniz. Böylece sizin için en doğru zamanı bularak, bir sonraki adıma geçtiğinizde kendinizi daha hazır hissedeceksiniz.

Üzerinde çalıştığınız plan her ne olursa olsun. Tasarrufun gücünü unutmayın, başarmak istiyorsanız, her zaman ilerisi için tasarruf etmelisiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...