Kendinize belirlediğiniz hedefler doğrultusunda çalışmanıza rağmen sürekli karşınıza çıkan zorluklar yüzünden hedeflere ulaşmakta zorlanıyor musunuz ?

Bahsedeceğim yöntem aslında hayatınızın normal akışı içerisinde bir parçası olması gereken bir öğrenme süreci. Bu öğrenme sürecinde yapılması gerekenleri doğru bir şekilde uygulayabilirseniz, finansal özgürlüğünüzü kazanma yolundaki yolculuğa da başlamış olacaksınız.

Finansal Özgürlük Nedir ?

Finansal özgürlük tam olarak para kazanma değildir, bundan daha fazlasıdır.


Gerçekte kim olduğunuz ve hayatta yapmak istedikleriniz ile alakalıdır. Vahşi kapitalizmi sonuna kadar hissettiğimiz şu dönemde önceliklerimiz finansal özgürlüğümüzü kazanmak için önemli bir rol oynamaktadır.

Kadınlar açısından baktığımızda, geçmişten günümüze ülkemizde kadınlar iş hayatı, sosyal hayat ve aile hayatında artan ve günden güne kendi özgürlüğünü eline alan bir hal aldı.

Hal böyleyken kadınlar hayatlarında ebeveyn olma, eş olma veya arkadaş olma gibi rolleri ilk sıraya koyarak finansal özgürlüklerini kazanma yolunda kendilerine engelliyorlar.


Finansal özgürlüğünüzü kazanmak istiyorsanız, bugün olduğunuzdan daha farklı bir kişi olmalısınız. Sizi aşağı çeken yüklerden kurtulmalı ve unutmalısınız.

Bunu başarabilirseniz, daha başarılı, daha mutlu ve daha verimli olabilirsiniz. Böylelikle kendinizi geliştirebilir ve kendinize olan güveninizi arttırabilirsiniz.

Para Sizi Zengin Yapmaz

Çok paranızın olması finansal özgürlüğünüzü elde ettiğiniz anlamına gelmiyor. Önemli olan elinizdeki parayı nasıl kullanacağınızı bilmenizdir. Eğer bunu bilmiyorsanız bir süre sonra zenginlik standartlarından uzaklaşmanız mümkün.

Ülkemizde özellikle kadınlar arasında finansal özgürlükleri için çaba harcayan birilerini bulmak neredeyse zordur. Zengin olmanın hep daha kolay yolu olduğunu düşünürler ve bu tarz düşüncelere pek kafa yormazlar.

İşin sırrı maddi olarak özgülüğü kazanmak ve kontrolü eline almaktır. İyi bir gelecek için, güvenli bir hayat için kendi finansal özgürlüğünüzün kontrolünü elinize alın. Hem bu durum öyle atomu parçalamak kadar zor da değil 🙂

Finansal Özgürlüğünüzü Kazanın

1. Bütçe Oluşturun

Harcamalarımızı yaparken çoğumuz dikkat etmeyiz ama ay sonu geldiği zaman paranızı nereye harcadığımız ile ilgili en ufak bir fikrimiz olmaz. Finansal özgürlüğün ilk adımı kendinize aylık bir bütçe oluşturmanızdır.

Bütçenizde son altı ayı baz alarak giderlerinizi 3 kategoriye göre belirleyin: Zorunlu ihtiyaçlarınız, keyfi harcamalarınız ve alışveriş harcamalarınız. Aklınıza gelen tüm harcamalarınızı yazın (gıda, kira, araç giderleri, kredi kartı harcamaları, telefon, internet, eğlence, yemek v.b.) ve bu listeyi eşiniz ve arkadaşınız ile gözden geçirin.

Gözden geçirme esnasında yapmanız gereken ise çok kolay, giderlerinizi azaltmak için çözümler bulmak ve bazı alışkanlıklarınızı gözden çıkarmak!

Bütçenizi ayarladınız ve uygulamaya başladınız. Bu yolda ilk başlarda zorlanmanız mümkün ama sorun değil olması gereken de bu zaten. İlk başta yazdığınız bütçeyi günlük ve daha sonra haftalık olarak inceleyerek kendiniz veya aileniz için ayarlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak üçüncü ayda her şey daha netleşecek ve rayına oturacaktır.

Bazı zamanlarda bütçenizi aşmanız gereken durumlar oluşacaktır. Bu gibi acil durumlarda bütçenizden şaşmamak için herhangi bir bankada hesap açtırarak belirlediğiniz acil durum tutarını orada tutabilirsiniz. Tabi ki acil durum olmadıkça paraya dokunmamalısınız.

2. Yatırım Yapın

Çoğu insan yatırım kelimesini duyduğu zaman panik yapar. Yatırımın çok riskli olabileceğini düşünür fakat risk alma seviyenize göre yatırım araçları da çeşitlilik göstermektedir.

Yatırım yapmanın en güzel yanı geleceğinize yatırım yaptığınızı düşünmenizdir. İster paranızı bankada faizde değerlendirin, ister devlet garantili bonolarda, isterseniz hisse senetlerinde, hepsi sizin geleceğiniz için yaptığınız bir yatırımdır.

Geleceğinizi planlamaya başlamak için gün bugün, kendinize bir emeklilik planı oluşturabilir, bir iş kurabilir yada bir ev alabilirsiniz. Paranız yok ise, en azından gelecekte yapacağınız yatırımlar için bir plan oluşturun. Önemli olan isteğinizin olması, sizin için ufak bir miktar olsa bile birikim yapmak geleceğiniz için iyidir.

3. Borçlardan Kurtulun

Finansal özgürlüğünüze ulaşmanız yolundaki en büyük engel borçlardır. Günümüzde kimin borcu yok ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Kredi kartı borçları, tüketici kredileri ve ev kredileri herkeste biraz borç var.

Ama gerçek şu ki borçlar sizi her zaman bağımlı yapan ve üzerinizde bulunan yüklerdir. Bu yüklerden kurtulmanız için tek yapmanız gereken borçlarınızdan kurtulmak için plan yapmanızdır.

4. Minimize Edin

Bütçenizi yaptınız, borçlarınızdan kurtulmak için gereken çalışmaları yaptınız şimdi sıra geldi hayatınızı basitleştirmeye…

Basitleştirmekten kastım, ihtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunun farkına varmak, size değer katan şeyleri belirlemektir.

Harcamalarınızı minimize etmeniz, yaşamaktan vazgeçmek değildir. Belirlediğiniz plan doğrultusunda hayatınızı sürdürmeye elbette ki devam edeceksiniz. Tek yapmanız gereken büyük ve pahalı bir ev demi yaşamak istiyorsunuz yoksa daha küçük bir ev yeterli olur mu? yada evinizdeki ücretli TV yayını aboneliklerine ihtiyacınız var mı? gibi durumları düşünerek giderlerinizi minimize etmektir.

Ayrıca evinizde bulunan ihtiyacınızın olmadığı eşyaları satarak hem borçlarınızdan kurtulabilir hem de basitleştirme yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

Unutmayın, her şey finansal özgürlüğünüzün kontrolünü elinize almanız için.

Sonuç olarak finansal özgürlük herkesin üstesinden gelebileceği bir konu, önemli olan hedefinize ulaşmak için istekli olmanız, bilgiye ulaşmanız ve tüm öğrendiklerinizi hayatınıza uygulayabilmenizdir.

Şimdi harekete geçerseniz geleceğinizi güven altına alabilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...