Piyasalara ilk adımınızı attınız fakat bir çok bilmediğiniz terim var. Büyük ihtimalle hiç duymadığınız terimlerle karşılaşıyorsunuz ve kendinize nedir bunlar diye soruyorsunuz. Bu durum sizin için kafa karıştırıcı olabilir.-Haklısınız. Teknik terimler fazla olduğu zaman bu durum yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bu kafa karışıklığını gidermek için aşağıda temel yatırım koşulları, yatırım türleri ve yatırım stratejilerine dair teknik terimleri sizler için sıraladım.

Temel Borsa Terimleri

Alış Fiyatı: Hisse senedini satanlar tarafından belirlenmiş, piyasa da o an işlem gören hisse senedini almanızı sağlayacak fiyattır.


Ayı Piyasası: Piyasalarda düşüş yaşandığı zaman piyasanın o an içinde bulunduğu durumu ifade eder.

Boğa piyasası: Ayı piyasasının tam tersi olarak, piyasa yükseliş trendinde ise boğa piyasası oluşmuştur.

Satış Fiyatı: Alıcılar tarafından belirlenen, hisse senedini satmanızı sağlayacak en yüksek fiyatı ifade eder.


Broker: Yatırımcılar adına hisse senedi alım-satım işlemi yapan kişilere denir.

Kar: Satın aldığınız hisse senedinin, aldığınız fiyatın üzerine çıkması ile oluşan kazanca kar denir.

Temettü: Kar payı olarak da adlandırılan bu terim, şirketlerin dönem dönem elde ettikleri karlardan o hisse senedi yatırım yapan kişilere nakit veya hisse senedi olarak kar payı ödemesi yapmasıdır.

Bist100 (Imkb100) Endeksi: Eski adıyla IMKB100 yeni adıyla BIST100 dür. Kısacası Borsa İstanbulda işlem gören ilk 100 senedin durumuna göre fiyatı belirlenmektedir.

Bist30 Endeksi: BIST 100 gibi, endekste işlem gören en değerli 30 senedin fiyat hareketlerine göre belirlenen bir endekstir.

Porftföy: Sahip olduğunuz tüm yatırımların toplamını ifade eder. Buna, yatırım fonlarınız ve diğer tüm yatırımlarınız da dahildir.

Piyasa Fiyatı: Bir hisse senedin borsada en son işlem gördüğü fiyattır. Bu fiyat anlık olarak değişkenlik gösterir.

Volatilite:Bir hisse senedi fiyatının gün içerisinde aşırı inişler ve çıkışlar göstermesine denir. Özellikle gün içerisinde hem şirket hem de gündeme dair haberler voltaliteye sebep olur. Bunun dışında tahtası sığ olan hisse senetlerinde oynaklık çok fazla görülür.

İşlem Hacmi: Bir hisse senedin gün içerisinde işlem gördüğü adet ile fiyatların çarpılması ile bulunur.

Yatırım Ürünleri

Bono: Bir yıldan kısa vadeli Türk lirası ya da döviz cinsinden çıkarılan borçlanma senetleridir. Satın aldığınız bonoyu vade sonuna kadar elinizde tutarsanız, anaparayı ve faizi birlikte geri ödeme alırsınız.

Tahvil: Bono ile aynı özelliklere sahip olmakla birlikte vadesi bakımından daha uzun süreyi kapsar. Bir yıldan daha uzun süreli çıkarılan borçlanma araçlarına tahvil denir.

Futures: Belirli bir miktarda malın, menkul değerin, emtianın ya da yabancı paranın, işlem anında o vadeli işlem borsasında belirlenen fiyattan, gelecekte belirli bir tarihte, yerde ve koşullarda teslim alınmasını ve teslim edilmesini içeren yasal olarak bağlayıcı sözleşmedir

Opsiyon: Belirli miktardaki bir malı veya finansal ürünü, fiyatını bugünden sabitlemek koşulu ile ileri bir vadede alma veya satma hakkı tanıyan sözleşmelerdir. Opsiyon söz konusu üründe yatırımcıya alım yada satım hakkı verir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...