Fed Faiz Artırımı Yaptı

Tarihler Aralık 2008’i gösterirken, Amerika Merkez Bankası ülkede süre gelen resesyon sebebi ile faiz oranlarını “0” bandına çekti. ABD ekonomisinin giderek kötüleşmesini engellemek ve büyümeyi desteklemek amacıyla alınan bu karar ile birlikte faiz oranları uzunca bir süre “0”bandında kaldı.

Tam 7 yıl süren faiz artırmama süreci 2015 aralık ayında son buldu. Aralık ayında FED faiz artırımı yaptı. FED’in uzun yıllar boyunca faiz artırımı yapmamasının sebepleri arasında, yüksek işsizlik seviyesi, küresel piyasalarda yaşanan olumsuzluklar ve büyüme oranlarının beklentilerin altında kalması en büyük etkendi.

Son dönemde istihdamın ve büyümenin önceki senelere kıyasla daha olumlu sinyaller vermesi, FED’in yıllardır sürdürdüğü parasal genişlemeye artık dur diyeceği sinyallerini almamızı sağladı. Bu sinyallerle birlikte ise 2015 Aralık ayında ilk faiz artırımı yapıldı.


Faiz Artırımı Piyasaları Nasıl Etkiledi ?

Yapılan bu faiz artırımı özellikle gelişmekte olan ülke piyasaları için derin anlamlar ifade etmekteydi. Yıllardır parasal genişleme sayesinde sıcak para akışı olan bu ülkeler, faiz artırımı sebebiyle sıkıntılı anlar yaşadı. Uzun yıllar boyunca faizlerin hep aynı seviyede tutulması sonrasında ilk sinyal o gün verilmiş oldu.

Bu ilk sinyalle birlikte piyasalarda sürekli faiz artırımı olacak baskısı oluştu. Geçen sene Aralık ayından bu güne kadar sessizliğini koruyan FED, 15 Aralık 2016 tarihinde faizleri artırarak 0.50-.0.75 puan aralığına yükseltti. Yapılan faiz artırımı öncesinde ise dolar kuru Türk lirası karşısında aşırı değer kazanarak tarihi rekorlar kırdı.

2017 Yılı Faiz Artırımları Ne Anlam İfade Ediyor ?

Fed’in 2017 yılı içerisinde 3 defa faiz artırımı yapacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı iç ve dış sorunları göz önünde bulundurduğumuzda gelecek sene yapılacak faiz artırımları ekonomimiz açısından daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu olumsuz sonuçların önüne geçmek için karşı politikalar üretmek gerektiği de çok açık bir şekilde gözükmektedir.


Olası faiz artırımı sinyalleri ve gerçekleşecek faiz artırımları özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasaları için önem arz ediyor. Amerika Merkez Bankası tarafından önümüzdeki sene gerçekleştirilecek faiz artırımları doların daha fazla değer kazanmasına sebep olacaktır. Bu durum ABD ekonomisinin daha da güçlenmesine yol açacak ve parasal genişleme esnasında önlemini almayan ülkelerin başına büyük dertler açacaktır.

Sonuç olarak,

Seneler boyu süren parasal genişleme ve faiz artırmama sürecinin artık kesin bir şekilde sonuna gelmiş bulunuyoruz. ABD artık kartlarını açtı ve yatırımcılarına ülkeye dönme çağrısı yaptı. Bundan sonraki süreçte Türk lirasının değer kaybetmemesi ve ülkemiz açısından büyümenin yavaşlamaması için faiz artırımlarına verilecek cevaplar büyük önem arz ediyor.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...