Ethereum, kripto paralar arasında en popüler para birimlerinden biridir. Peki Ethereum nedir ? Ether, Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için kullanılan bir dijital para birimidir. Bitcoin gibi, Ethereum ağı ve Ether tokenleri herhangi bir banka ya da hükümet tarafından kontrol edilmemekte ya da dağıtılmamaktadır. Ethereum, kullanıcıları tarafından yönetilen açık bir ağdır.

Ethereum Nedir?

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum, kullanıcıların açık bir ağ üzerinden değeri temsil eden koinleri göndermesine ve almasına izin vermesiyle, Bitcoin ağına benzer şekilde çalışır. Ancak, Ethereum’un temel amacı bir kripto para biçimi olarak hareket etmek değil, akıllı sözleşmeler yapmaktır.

Ethereum güvenli midir?

Ethereum farklı ilerleyiş aşamalarına sahip bir blockchain projesidir. Şu anda Ethereum projesi “Homestead” olarak adlandırılan 2. aşamadadır. Ethereum ağının büyümesi için planlanan 4 aşama şu sırayladır: Frontier, Homestead, Metropolis ve Serenity. Ethereum Homestead müşterileri, herhangi bir önemli olay olmaksızın birkaç ay boyunca betada sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Ancak, Ethereum hala deneysel bir teknolojidir. Programların sanal bir makinede çalışmasına izin verdiğinden, hata içeren kötü yazılmış akıllı sözleşmeler gibi bazı şeylerin hala yanlış gidebileceği durumlar mümkündür.


Neden Ethereum kullanmalıyım?

Bitcoin, küresel bir finansal ağda yer almanıza izin verirken, Ethereum’u kullanarak küresel bir hesaplama ağına katılabilirsiniz. Ethereum, bunu blockchain’de dağıtılabilen kod betikleri olan akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılır. Akıllı sözleşmeler hala çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen, oylama, küresel tedarik zincirleri, tıbbi kayıtlar, finansal sistem ve henüz keşfedilmemiş olanlarla birlikte birçok farklı alanda çok çeşitli potansiyel uygulamalara sahiptir.

Ethereum Akıllı Sözleşmelerinin Faydaları

Akıllı sözleşmelerin birçok yararı vardır, bu nedenle Microsoft, Intel ve Cisco gibi kuruluşların, bu yeni teknolojiyi desteklemek için Enterprise Ethereum Alliance’a katılmaları muhtemeldir.

Özerklik: Anlaşmayı onaylamak için üçüncü bir tarafa güvenmeye gerek yoktur. Bu durum, üçüncü bir tarafın sözleşmeyi manipüle etme tehlikesini azaltır, çünkü yürütme, ön yargılı olabilecek veya hatalarla yapılan sözleşmeleri uygulayabilen diğer taraflar yerine, yalnızca ağ tarafından yönetilir.


Yedekleme: Blockchain, belgenin birçok kez çoğaltıldığından emin olmak için, hesaplama gücüne sahiptir, bu nedenle belgeyi kaybetme riski yoktur.

Hız: Akıllı sözleşmeler, verimliliği otomatikleştiren ve şirketlerin daha hızlı anlaşmalar gerçekleştirmesine yardımcı olan, görevleri otomatikleştirmek için yazılım kodunu kullanır.

Doğruluk: Akıllı sözleşmeler geleneksel sözleşmelerden daha hızlı ve daha kolaydır ve hata içermesi daha az olasıdır.

Ethereum Değeri Nasıl Oluşur?

Ethereum’un değeri, başka bir para biriminin değerine bağlı veya sabitlenmemiş. Hisse senedi veya mülke benzer şekilde, Ethereum’un değeri açık piyasada alım satım yoluyla belirlenir. Ethereum’un fiyatı, belirli bir anda satın almak veya satmak isteyen kişi sayısına göre gerçek zamanlı olarak değişir.

Ethereum Fiyatı Neden Değişkendir ?

Ethereum, günde 24 saat gerçek zamanlı olarak bitcoin, dolar, euro, yen ve diğer para birimleri ile işlem görmektedir. Ethereum’u satın alma veya satma talebine bağlı olarak, fiyat günden güne dalgalanma gösterebilir. Bu, bir stok veya mülkün değerinin arz ve talebe bağlı olarak yukarı veya aşağı düşebileceği durumla ile benzerlik gösterir. Ethereum’un değeri, ABD doları gibi para birimleriyle karşılaştırıldığında değişkenlik gösterebilir, çünkü nispeten küçük bir likidite havuzuna sahip, gelişmekte olan bir teknolojidir.

Ethereum’u nereden satın alabilirim?

Ethereum satın almak için ilk olarak Türkiye’de yer alan borsalarda hesap açmanız gerekmektedir. Fiyatlara ve diğer özelliklerine göre tercih edebileceğiniz en popüler isimler Paribu, BTCTurk ve Koineks olarak sıralanıyor. Ethereum almak için, bir banka hesabınız olmalı ve banka havalesi yoluyla bu sitelerden birine açacağımız hesaba para yatırmalı ve ardından o günün Ethereum kuruna göre alım yapmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...