Erken emekli olmak: Birçoğunuzun hayali olsa gerek…

Belki de çalışmak için gelmediğinizi düşündüğünüz şu Dünya’da, para kazanabilmek ve evinizi geçindirebilmek için uzun süre çalışmak zorunda bırakılıyorsunuz.

Eminim ki sizin de erkenden emekli olup gerçekleştirmek istediğiniz birçok hayaliniz vardır. Bu hayalleriniz, Dünya’yı gezmek, hiç görmediğiniz yerleri keşfetmek ya da Ege’de herhangi bir sahil kasabasına yerleşmek olabilir. Hayat etmek güzeldir.


Kısaca erken emekliliği düşündüğünüzde planlama açısından standart emeklilik ile bir kaç farklılık bulunmaktadır.

Finansal planlarınızı gerçekleştirmek için zamanınızın az olacağı bir gerçektir fakat erken emekliliğin keyfini sürmek için daha fazla zamanınız olacağı da cezbedici olsa gerek.

Bu yüzden erken emeklilik planlarınızı ne kadar erken yaparsanız hedefinize ulaşmanız için o kadar fazla süreniz olacaktır.


Zamanınızın az olması sizi telaşlandırmasın. Emeklilik hayallerinizi düşündüğünüzde tüm bu telaşınız sizi ateşleyici olacaktır.

Erken Yaşta Emeklilik İçin Ne Yapmalıyız?

Emeklilik Planınızı Oluşturun

Geleneksel emeklilik planından aslında çok da farkı yok. Tek olumsuz yönü erken emekli olmak için gereken zamanınızın az olmasıdır. Bu yüzden kısa sürede çok şey başarmaya hazır olmalısınız. Başarmak için, hayallerinizi düşünebilir böylelikle motive olabilirsiniz.

Peki, hayallerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan ne? Tabii ki, sizin için uygulanabilir olan bir strateji. Stratejinizi belirlerken emeklilik için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Verdiğiniz karara göre, birikiminizi yapmalısınız. Birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, bireysel emeklilik sitemine (BES) katılabilirsiniz. Bu sayede aylık olarak birikim yapacağınız tutarın otomatik olarak bireysel emeklilik fonuna aktarılmasını sağlarsınız.

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan son değişiklikle, 1 Ocak 2013’ten itibaren yatıracağınız her katkı payı tutarı için %25 devlet katkısı alabileceksiniz.

Yıllara göre devlet katkısını hak ediş oranları

1 Ocak 2013’ten Sonra
Sistemde Geçirilen Süre
Hak Ediş Oranı
3 yıldan 6 yıla kadar%15
6 yıldan 10 yıla kadar%35
10 yıl ve daha fazla%60
Emeklilik, vefat, maluliyet%100

 

Birikimlerimin kontrolü ben de olsun istiyorsanız, o zaman kendinize birikim hesabı açmalısınız. Belirlediğiniz aylık birikim tutarını her ay planlı bir şekilde bu hesapta biriktirerek, kendi paranızı kendiniz yönetebilirsiniz. Böylelikle hesapta biriken tutar ile ne yapacağınız konusunda yatırım kararları size ait olacaktır.

Emeklilik için, finansal planınızı iyi bir şekilde oluşturup, bu plana sadık kalabilirseniz. Daha az stresle bu süreci yönetir hale geleceksiniz.

Bunu da beğenebilirsiniz: Finansal Planlama Yaparak Geleceğinizi Garanti Altına Alın

Gelirinizin %10’unu Birikime Yönlendirin

Gelecek planlarınız için ihtiyacınız olan stratejiyi oluşturdunuz. Planınızda her şeyin yolunda gitmesi istiyorsanız birikim yapmalısınız.

Dolayısıyla, emekliliğinizde rahat bir yaşam sürebilmek için, gelirinizin en az %10’ununu birikime yönlendirmelisiniz. Birikim yapmak için kazandığınızdan daha az harcamanız gerektiği alışkanlığını kesinlikle edinmelisiniz.

3000 TL geliriniz var ise, 300 TL’si ile tasarruf yaparak birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi çok zorlamadan tasarruf yapabildiğiniz kadar tutar ile arttırarak birikim hesabınızı destekleyebilirsiniz.

Tasarruf Yapmaya Erkenden Başlayın

Tasarruf, gelecek ile ilgili hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak en önemli etkendir. Siz de ne kadar erken yaşta tasarruf yapmaya başlarsanız, o kadar erken hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Çok erken yaşlarda tasarruf yapmaya başlayanların emeklilikte inanılmaz rahat ettiklerini biliyor muydunuz?

Emeklilik Fonlarının Performanslarını Değerlendirin

Birikiminizi bireysel emekliliğe yönlendirme kararı aldıysanız, fonları en iyi performans gösteren emeklilik şirketlerini iyi araştırmalısınız. Risk algınıza göre size en uygun fonu seçerek birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Fon tercihlerinizi ise ekonomik duruma göre değiştirerek birikiminizi değerlendirmeniz mümkündür.

Borçlanmadan Uzak Durun

Erken emeklilik planlarınızı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, bu süreçte borçlanmadan uzak durmalısınız. Borçlanarak, bankalara ödeyeceğiniz yüksek tutarlardaki faiz yüzünden, hedeflerinize ulaşma sürenizde gecikme yaşanmasına sebep olursunuz.

Borçlanma yapmadan para biriktirerek hedeflerinize ulaşmak, üzerinize binecek faiz yükünden de sizi kurtaracaktır.

Aile Planlaması Yapın

Günümüzde çocuk sahibi olmak günden güne daha zor hale geliyor. Planlaması yapılmadan sahip olunan çocuk bütçenizi de derinden sarsabiliyor. Bu sebeple çocuğunuzun geleceği ve eğitim şartları olumsuz etkilenebiliyor.

Çocuk yapmadan önce, borçlarınızdan kurtulmuş olmalı ve erken emeklilik için mümkün olduğunca yol kat etmiş durumda olmalısınız. Finansal planlamanızı iyi yaparak, çocuk sahibi olmayı da bu duruma göre planlarsanız, hem sizin hem de doğacak çocuğunuz için iyilik yapmış olursunuz.

Ailenizi Küçük Tutun

Erken emekli olmak gibi bir planınız olduğuna göre, ailenize katacağınız çocuk sayısını, 1 veya 2 seviyesinde tutmanız daha iyi bir seçenek olacaktır. 5 çocuğa sahip olduğunuzu düşündüğünüzde, beslenme ve giyim masrafları dışında bir çok konuda emeklilik planınıza olumsuz etki yapacaktır.

Daha büyük bir eve ihtiyacınız olacak belki de daha fazla kira ödemek zorunda kalacaksınız. Bu masrafların artmasına paralel diğer masraflarınız da artacaktır.

Erken emeklilik hayallerinizin suya düşmesini istemiyorsanız planlarınızı harfi harfine uygulamalı, aynı zamanda ne zaman çocuk yapmanız gerektiğini de iyi planlamalısınız.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...