Siz de elektrik faturanızın son halinden memnun değil misiniz ?

Ben de memnun değildim ve bu konuda kendimce bazı yöntemlerle evde nasıl enerji tasarrufu yaparım diye düşünmeye başladım. Bahsedeceğim yöntemleri siz de evinizde uygulayarak bir yandan Dünya’mızda sınırlı sayıda bulunan enerji kaynaklarının daha az tüketilmesine katkı sağlayacak, bir yandan da eviniz de enerji tasarrufu yapabileceksiniz. Böylelikle ay sonu saatinizi okumaya gelen görevliyi korkulu gözlerle bekliyor olmayacaksınız:)

Herkes, enerji tasarrufu yapmak için evinde bazı önemler alır fakat bu bazen yeterli olmaz. Tasarruf, sadece bir kelimeden ibaret değildir. O kelimenin altını da doldurmalısınız. Bu yüzden evinizde gerçek bir enerji tasarrufu yapmayı hedefliyorsanız yapabileceğiniz şeyler çok fazlasıdır. Uygulayacağınız yöntemler sayesinde elektrik faturanızda gözle görülür bir azalma yaşayacaksınız.


Peki nereden başlayacaksınız ?

Evinizde sürekli çalışması gereken cihazlar olabilir, bunlar için yapılabilecek bir şey yok maalesef. Önemli olan bizim kontrolümüz ile olan tüketimi daha az düzeye indirmenin yollarını aramaktır.

Aramaya inandınız ve bu yazıyı okuduğunuza göre gelin evinizde enerji tasarrufu yapmak için uygulayacağınız yöntemlere göz atalım:


1. Kombinizin Derecesi Önemli

Kış aylarında yaşadığınız bu günlerde, havaların soğuması ile birlikte, kombinizin derecesini de üşüdükçe yükseltiyorsunuz. Hal böyle olunca her 1° C’de enerji tüketiminiz de paralel olarak artıyor. Kombinizi sizi üşütmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Her 1° C azalımın size bir yılda ne kadar kazandıracağını tahmin bile edemezsiniz.

Ayrıca, sıcaklığı sürekli en iyi seviyede tutmak, sık sık açıp kapatmaktan daha yararlıdır. Termostatınız var ise zaman ayarlaması yaparak sürekli ayar yapma derdinden de kurtulursunuz.

Bunu da Beğenebilirsiniz : Doğalgaz Tasarrufu İçin Pratik İpuçları

2. Sıkı Giyinin

Kombinizin ayarlarını düşürdünüz fakat bu seferde evde üşüyorsunuz. Sorun değil, bu durumu aşmak için üstünüze kalın kıyafetler giyebilir veya üzerinize battaniye alabilirsiniz. Böylelikle kendinize en uygun sıcaklığı bulmuş olur, aynı zamanda tasarruf da yapabilirsiniz.

3. Düşük Basınçlı Duş Başlığı Seçin

Yüksek basınçlı duş başlıkları hem su hem de enerji israfına yol açar. Duşta kullandığınız başlık, gereksiz sıcak su israfına yol açan, yüksek basınçlı bir başlık ise, hemen değiştirmelisiniz. En uygun başlık ise ayarlanabilir olan başlıklardır. Bunlardan edinebilirsiniz.

bulasik-makinesi-tasarruf

4.  Bulaşıkları Siz Yıkamayın

Siz de bulaşıkları makineye dizmeden önce sıcak su ile durulayanlardan mısınız ? Bulaşıklarınızı makinenize yerleştirmeden önce sıcak su ile durulamanız, tasarruf karşıtı bir harekettir. Bu yüzden bulaşıklarınızı mümkün olduğunca durulamadan makineye yerleştirin, bırakın tüm işi makineniz yapsın. Makinenizin çıkaramayacağı lekeler olabilir diye düşünüyorsanız, o zaman o bulaşıklarınızı kazıyarak çıkarmayı deneyebilirsiniz.

5. Çamaşırlarınızı Düşük Derecede Yıkayın

Tüm çamaşırlarınızı düşük derece yıkayamazsınız, doğru! Fakat her şeyi de yüksek derece de yıkamamanız gibi bir gerçek var. Tasarruf etmek için, çok zorlu lekeler olmadığı sürece, çamaşırlarınızı 30-40°C ile yıkayın. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde hatırı sayılır bir para cebinize kalacaktır.

6. Doğal Yollar ile Kurutun

Evinizde kurutma makinesi olabilir. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra her fırsatta kurutma makinesini kullanmak zorunda değilsiniz. Yaz aylarında balkonunuzda kış aylarında ise evinizde çamaşırlarınızı kurutarak cebinize katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca eviniz de mis gibi kokacaktır.

7. Kullanmadığınız Cihazları Kapatın

Evinizde bekleme modunda bulunan eşyalarınız var ise bunlar için düğmeli prizlerden alabilirsiniz. Bu eşyalarınızı kullanmadığınız zaman kapalı tutmak, şarj cihazlarınızı fişte takılı tutmamak tasarruf yolunda önemli bir adımdır.

gunesli-oda

8. Bırakın Güneş İçeri Girsin

Güneşli bir günde evinizin perdelerini açarak, evinizin sıcaklığını arttırabilirsiniz. Havanın kapalı ve soğuk olduğu zamanlarda ise perdelerinizi kapalı tutarak evinizde ısı kaybını önleyebilirsiniz.

9. Yalıtım Yaptırın

Yalıtım belki de evinizde enerji tasarrufunu sağlamanız için en önemli etkendir. Gerçek bir tasarrufun ilk adımı evinizin dış cepheye bakan duvarlarına yalıtım yaptırmaktan geçer. Buna ek olarak pencerelerinizin de dışarıdan hava almadığına emin olmalısınız. Ufak bir istatistik: Evine yalıtım yaptıranlar yaptırmayanlara göre %25’e varan enerji tasarrufu sağlarlar.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...