Kredi notunuz düşükse yaptığınız kredi başvurularının olumsuz sonuçlanma ihtimali yüksektir. Kredi notunuz, hayalinizdeki eve ya da arabaya ulaşmanızı veya eğitiminizi finanse etmenizi bile engelleyebilir. Bu yüzden kullandığınız tüm kredi ürünlerini bilinçli bir şekilde kullanmalısınız. Böylelikle kredi notunuzun düşmesini engellemek için en basit adımı atmış olursunuz. Düşmesini engellemek tamam ama nasıl yükselteceğim diyebilirsiniz. İşte kredi başvurularınıza olumlu cevap almanızı sağlayacak kredi notu yükseltme teknikleri:

1. Ödeyebileceğiniz kadar borçlanın

Kredi başvurusu yapmadan önce ilk önceliğiniz gerçekten ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunun kararını iyi vermelisiniz.

İhtiyacınız olan paraya karar verirken, aylık bütçenizi kontrol edin. Gelirinizi, giderlerinizi ve varsa tasarrufa ayırdığınız tutarları gözden geçirin. Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarının bütçenizi zorlamadığından emin olun.


2. Limitlerinizin Tümünü Kullanmayın

Kredi kartı sahibiyseniz kartlarınızın limitlerinin tamamını ya da tamamına yakınını kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kullandığınız kredi kartlarına her ay asgari ödeme yapıyorsanız, bu durum kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Mümkün olduğunca ödemelerinizi ekstre borcunun tamamını ödeyecek şekilde yapmalısınız. Ekstre borcunuzun tamamını, gününde öderseniz kredi kredi puanınız artacaktır.

3. Tek Bir Kredi Kartınız Olsun

İlk kredi kartınıza sahip olduktan sonra diğer bankalardan da kart başvurusu yaparak kart sayınızı arttırmak pek mantıklı bir hareket değildir.


Günümüzde bir çok kredi kartı kullanıcısı ilk kredi kartına sahip olduktan sonra aynı hatayı yapmaktadır.

Kredi skorunuzun ilk oluşmaya başladığı zamanlarda, aşırı kart limiti açtırarak fazla borç yükü altına girmek kredi notunuz için felaket demektir.

Böyle bir felaketi yaşamak istemiyorsanız kart kullanımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

4. Tüm Ödemelerinizi Zamanında Yapın

Kredi raporunuzda gecikmeli ödemelerin gözükmesini istemiyorsanız tüm borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.

Kredi ve kredi kartlarınızı öderken son ödeme tarihlerine dikkat etmelisiniz. Eğer takip edemeyeceğiniz miktarda ürün kullanıyorsanız ödemelerinizi not alarak unutmamanızı sağlayabilirsiniz.

Ödemelerinizi zamanında yapmamanız durumunda oluşacak gecikmelerin kredi puanınızı baltalayan bir etken olduğunu unutmayın.

5. Dengeyi Kurun

Çok fazla kredi kartı limitiniz olması bazı durumlarda kötü olmayabilir. Kart limitlerinin tamamını kullanmıyorsanız, tek bir karta yüklenmiyorsanız ve ödemelerinizi zamanında yapıyorsanız kredi skorunuzu etkisi çok olmayacaktır.

6. Eskileri Kapatmayın

İlk edindiğiniz kredi kartı, ilk açtırdığınız hesap sizin için çok önemlidir. Mümkün olduğunca bunları senelerce boyunca kullanmaya devam edin.

Kredi raporunuzda bugüne kadar kullandığınız tüm ürünler gözükür. Bugüne kadar onaylanıp kullandığınız krediler, kredi kartları ve kredili hesaplarınız kredi risk raporunuzun içeriğini oluşturmaktadır. Bu yüzden ilk andan itibaren puanınızı yükseltmek sonraki senelerde ihtiyacınız olacak parayı kolayca bankalardan almanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak;

Kredi puanı veya kredi skoru adınıza her ne derseniz diyin. Kredi talebinizin onay sürecini ciddi anlamda etkileyen bir unsurdur. Siz siz olun, gelecekte sahip olmak istediğiniz ev, araba ya da eğitim hayalleriniz için bankaların kapıları çaldığınızda olumsuz cevap almamak için kredi notunuza yüksek tutmaya özen gösterin.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...