Nakit demek paranızın her geçen gün değer kaybetmesi anlamına gelir.

Bin bir uğraşla yaptığınız birikimlerin enflasyon karşısında erimesini kimse istemez değil mi? Hal böyle olunca elinizdeki birikimi çeşitli yatırım araçlarında değerlendirmek de zorunluluk haline geliyor. Bu işten anlayanlar birikimlerini değerlendirerek bir şekilde kazanç sağlayabiliyorlar fakat hiç tecrübesi olmayan (yeni başlayacaklar) neye yatırım yapabilecekleri konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarlar.

Siz de paranızı değerlendirmek için çeşitli fırsatlar arayanlardansanız, doğru yerdesiniz. Bahsedeceğim yatırım araçlarında, risk algınıza göre, paranızı değerlendirerek iyi miktarda kârlar elde etmeniz mümkün olacaktır.


Peki nedir bu yatırım araçları, gelin beraber inceleyelim;

1. Hisse Senetleri

Hisse senedi piyasaları, yeni başlayanlar için biraz karışık olabilir. Ülkemizde hisse senedi piyasalarının yönetimi Borsa İstanbul’a aittir. Tüm borsa işlemleri Borsa İstanbul aracılığı ile yürütülür.

Hisse senedi alım-satımı yapmak istiyorsanız, bu işlemlerde yetkili aracı kurumlar ve bankalardan yatırım hesabı açmalısınız. Bu hesabı açtıktan sonra işlem yapmaya hazırsınız.


İşlem yapmadan önce bir kaç ufak tavsiye: Öncelikle piyasaya hemen balıklama atlamamanızı öneririm. Gerçek işlem yapmadan önce sanal borsa hizmeti veren sitelerde kendinizi deneyebilirsiniz. Kendinize uygun kazanç strateji belirleyip, yeterince pratik yaptıktan sonra, işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Hisse senedi yatırımlarınızı neden yaptığınızı, hangi vade ile işlem yapmak istediğinizi en baştan belirlerseniz, daha rahat edebilirsiniz. Duygularınızı sizi ele geçirmesine izin vermeden, stratejik bir şekilde ilerlerseniz, piyasayı da yakından takip ederek, birikiminizi katlayabilirsiniz. Ufak bir tüyo vermem gerekirse, uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsanız piyasaların dipten dönüşlerini takip etmeniz kazancınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

hisse-senetleri

2. Tahvil ve Bono

Tahvil ve Bono piyasaları daha az risk ile kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için biçilmiş kaftandır. Enflasyona karşı birikiminizin erimemesini isterken bir yandan da güvenli bir liman arıyorsanız. Paranızı tahvil veya bonoda değerlendirebilirsiniz. Tahviller, birincil piyasadaki kamu otoriteleri, kredi kuruluşları, şirketler ve uluslarüstü şirketler tarafından çıkarılabilir. Daha güvenli ve sorunsuzdur;  ayrıca likit olması sebebiyle istediğiniz zaman ikincil piyasada nakite çevirebilirsiniz.

3. Yatırım fonları

Yatırım fonları ile, seçtiğiniz fon türüne göre getiri elde edebilirsiniz. Yatırım fonları profesyoneller tarafından yönetilir. Bu özelliği ile kendi portföyünü yönetemeyen yatırımcılar için uygun bir araçtır. Fonların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Risk algınıza göre size uygun olan fona yatırım yapmanız mümkündür. Fonlar sayesinde, hisse senedi, altın, devlet tahvili, hazine bonosu ve hatta uluslararası yatırım araçlarına bile yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz.

4. Altın

Altın, hisse senedi gibi alım-satım fiyat seviyenize göre kar etme imkanı sağlayan nispeten riskli bir yatırım aracıdır. Yıllar boyunca insanlar yastık altında bulunan paraları için güvenli liman olarak altını seçmiştir. Bu özelliği ile altın her zaman popüler bir yatırım aracı olmuştur. Altının, kısaca artış ve azalışı dolar ile ters orantılı işler. Ters orantının mantığı ise şu şekildedir: Doları düştüğü zaman yatırımcılar birikimlerini korumak için altına yönelirler, altın talebinde oluşan bu artış ise altının değerini yükseltir. Altın da yüksek likiditeye sahip bir yatırım aracıdır ve günün her saatinde nakite dönüştürülebilir.

altin

5. Gayrimenkul

Gayrimenkul güvenli yatırım seçeneklerinden biridir. Özellikle metropollerin sürekli gelişen yapısı sebebiyle yıllardan beri yatırımcılarına güzel paralar kazandırmıştır. Mülkün satışı, satın alınması, yönetimi, kiralanması veya sahiplenilmesini içerir. Gayrimenkul, hisse senedi ve tahvil gibi diğer yatırım araçlarına kıyasla pahalı olan, ancak daha iyi getiri sağlayan bir varlıktır. Eğer yeteri kadar birikiminiz var ise; yatırımlarınızı gayrimenkul sektöründe değerlendirebilirsiniz. Ev alıp satacaksanız fırsatları iyi görebilmeli ve mümkün olduğunca düşük maliyetler ile alım satım yapmalısınız. Böylelikle riskinizi minimum seviyeye çekebilirsiniz. Satın aldığınız gayrimenkulü her zaman satarak nakite çevirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...