Okul sistemimizde kişisel finans eğitiminin her düzeyde eksik olduğu açık bir gerçektir. Ve bu, üniversiteden mezun olduğunuzda ve hazırlanmak için çok az zaman harcadığınız yeni bir realiteye atıldığınızda daha belirgin bir hal alır. Aslına bakarsanız, muhtemelen yıllarca her şey hakkında dersler alıyorsunuz ama paranızı nasıl yöneteceksiniz bilmiyorsunuz. En iyi para biriktirme tavsiyeleri ile sizler de mezun olduktan sonra paranızı nasıl yöneteceğinize dair ipuçları edineceksiniz.

Şimdi, hayatının geri kalanını etkileyebilecek kararlar vermek senin elinde. Nelerden kaçınman gerektiğini biliyor musun? İşte yeni mezunların yaptığı en yaygın finansal hatalardan ve bunlardan nasıl uzaklaşabileceklerinden birkaçı.

Yeni Mezunlar için En iyi Para Biriktirme Tavsiyeleri

1. Kişisel maliyetlerinizi tamamen yok saymayın

Hayatınız finansal durumunuz tarafından belirlenir. Ne kadar çabuk fark ederseniz, o kadar iyi olur. İlk adım, para yönetimi hakkında bilgi edinmede aktif rol almanız gerektiğini kabul etmektir. Bir finansal plan oluşturmaya başlamanız gerekiyor. Finansal kavramları anlamak ve güçlü finansal alışkanlıklar oluşturmak artık hayat boyu size fayda sağlayacaktır.


Finansal planınızın esnek olması, gelecekte sizi elinizi de rahatlatacaktır.  Ancak şimdi kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli finansal yükümlülükleri ve hedefleri düşünmeye başlama zamanı. Bir acil yardım hesabı açmak, bireysel emekliliğe başvurmak ve öğrenci kredilerini geri ödemek gibi önemli finansal yapı taşlarını öğrenmek için zaman ayır.

Kişisel finansmanınızı günlük hayatınızın bir parçası haline getirin ve mali bilginizi artırmak için her ay bir şey yapın.

2. Aşırı harcamadan kaçının

Büyük ihtimalle, ilk gireceğiniz işle birlikte önceden sahip olduğunuzdan daha çok paranız olacaktır. Bu geçiş ile yaşam tarzınızı üniversite öğrencisi statüsünden yetişkin statüsüne ayarlamanız gerekmektedir. Burada önemli olan bugüne kadar sahip olduğunuz yaşam tarzınızın dışına çıkıp aşırı harcamalardan kaçınmanız gerektiği gerçeğidir.


İlk maaşınızı aldığınızda, tam olarak hangi vergileri ödediğinizi ve sağlık sigortası ve emeklilik tasarrufu gibi faydalar için ne kadar kesinti yaptığınızı anlamak irdeleyin. Ardından, temel aylık harcamalarınızı, tasarruflarınızı ve borç geri ödemelerinizi karşılamak için bir bütçe oluşturun. Yaşam tarzınıza göre harcamalarınıza ayırmak için bütçenizde ne kadar kaldığını hesaplayın. Bütçenizi oluşturduktan sonra, elinizde daha fazla para kalsın istiyorsanız, ya masraflarınızı azaltmalı ya da gelirinizi artırmalısınız.

Yakında öğreneceğiniz gibi, her yıl yaşlandıkça, finansal öncelikleriniz artacaktır. Zaman, daha fazla elde edemeyeceğiniz mali planınızın bir bileşenidir, bu nedenle bu ilk yıllardan yararlanarak mümkün olduğunca tasarruf etmeye odaklanın.

3. Emekliliğiniz için tasarrufun yapın

Mevcut yaşam tarzınız için ödeme yapmanın yanı sıra, çalışma yıllarınızın bir numaralı önceliği artık ilerde çalışmayacağınız süre için tasarruf etmektir. Emeklilik için tasarruf yapmaya başlamak için asla çok genç değilsiniz – ama bir noktada, çok yaşlı olabilirsiniz. Tuhaf olarak, okulda asla emekliliğin ne anlama geldiği veya bunun nasıl kurulacağı hakkında bilgi alamıyorsunuz.

Emeklilikte güvenliğin en büyük belirleyicisi kişisel birikiminizdir. Henüz daha öğrenciyken ya da ilk işinize girdiğiniz anda itibaren bireysel emeklilik planı oluşturmak önceliğiniz olmalıdır. Bu aşamada ödemeye başlayıp emeklilik yıllarınızda sizi rahat ettirecek bir birikime sahip olabilirsiniz.

İlk başladığınızda, küçük tasarruf hedefleri belirlemeniz ve kariyeriniz boyunca üzerinde çalışmanız yeterlidir. Örneğin, maaş zammınızın en az yarısı kadar tasarruf oranınızı artırarak, birikiminizde düzenli bir artış hedefleyebilirsiniz.  Eğer ki işiniz değişirse, tasarruf oranınızı asla düşürmeyin – ya aynı hızda kalın ya da bunu arttırmak için fırsatlar üretin.

4. Öğrenci kredilerinizi ihmal etmeyin

Eğer yeni bir üniversite mezunuysanız, büyük ihtimalle sizin de ödenmesi gereken bir öğrenci krediniz vardır. Ödemelerinizin başlaması için geri ödeme ayarlanıncaya kadar kredilerinizi görmezden gelebilirsiniz, ya da ne kadar borcunuz olduğundan bunalmış olursanız, kredilerinizle ilgili her şeyi anlamanız için aktif bir rol üstlenmeniz gerekir.

Öncelikle, toplam kredi miktarınızı öğrenin. Daha sonra, ödemeleriniz henüz başlamamışsa, ödemeye ne zaman başlayacağınızı öğrenin. Bir sonraki aşamada sizi yormayacak bir ödeme planı ile kredinizi bir an önce bitirmek için gereken adımları atmalısınız.

5. Kredi kartı borcundan yararlanabilirsiniz

İyi bir kredi geçmişi, genel mali sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Kredi kartı kullanımı, kredi puanınızın oluşması ve ilerde bankalarla kuracağınız ilişkiler açısından önemlidir.  Ancak sorumlu kredi kartı kullanımı burada önemli bir durumdur. Sadece ödeyebileceğiniz tutar kadar kart harcaması yapmalısınız. Karşılayamacağınız miktarlarda yapacağınız harcamalar hem kişisel finansal planınızın sekteye uğramasına hem de kredi puanınızı olumsuz etkileyecek bir durumdur.

Sonuç olarak, genç yaşlarda, yetişkinler gibi bütçe oluşturmak ve finansal geleceğinizi özgürleştirmek size zor geliyor olabilir. Ancak erken yaşta atacağınız adımlar ile geleceğinizi kurtarmanız sizin yararınıza olacaktır.  Bütçenizi ve nakit akışınızı öğrenmek, acil durum tasarruf ve emeklilik hesaplarınızı oluşturmak ve kredilerinizi ve borcunuzu nasıl yöneteceğinizi bilmek, sizi daha iyi bir geleceğe hazırlayacaktır.

Yorum Yap

Bu Yazıya Siz de Yorumunuzu Katın

Loading Facebook Comments ...