Bitcoin ve kripto paraların her geçen gün popülaritesini artırması sebebiyle kripto paraları güvenli bir şekilde nasıl saklamalı sorusu da önemli bir hal alıyor. Dijital paralarınızı en güvenli bir şekilde saklamak için ise, kripto para donanım cüzdanları ön plana çıkıyor.

Satın almış olduğunuz ve uzun bir süre ile tutmak istediğiniz kripto paraları saklamak için en güvenilir yol “hardware wallet” olarak da bilinen donanım cüzdanlardır. ÖZellikkle uzun vadeli “HODL” diye tabir edilen yatırımcılar tarafından revaçta olan bu cüzdanları, siz de sahip olduğunuz kripto paraların güvenli için kullanabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, hırsızlık veya dolandırıcılık durumunda yazılım cüzdanlarına karşı daha fazla güvenlik sağlar. Dahası, bilgisayar çalınsa veya birisi donanım cüzdanınızı çalsa bile kripto paralarınız güvendedir. Donanım cüzdanınızı kaybederseniz, tüm paralarınızı her zaman yeni bir cüzdana geri yükleyebilirsiniz.


Kripto Para – Bitcoin- Donanım Cüzdan Nedir?

Bitcoin donanım cüzdanları, kripto paralarınızın gizli anahtarlarını çevrimdışı bir ortamda saklamak için tasarlanmış, güvenli bir elektronik cihazdır. Bitcoin, harcamak veya transfer etmek için gereken özel anahtarlar ve dijital imzalar bu cüzdanlar üzerinden üretilir.

Yazılımsal cüzdanlarda olduğu gibi, donanım cüzdanları kurarken kurtarma cümlenizi bir yere not almanız ve saklamanız, kripto para donanım cüzdanınızın çalınması veya kaybolması durumunda dijital paralarınızın güvenliğini sağlamanıza yarayacaktır. Ayrıca donanım cüzdanlarda bulunan anahtarlarınız çevrimdışı olduğu için saldırıya uğramanız da çok zor bir ihtimal olacaktır.

Bitcoin, ethereum ya da diğer altcoinlere sahipseniz ve güvenli bir şekilde dijital paralarınızı saklamak amacınız ise donanım cüzdanları kullanmak sizin için iyi bir tercih olacaktır. Popülaritenin artması bu cüzdanlara olan talebi de artırmıştır. uzun süre güvenli bir şekilde saklamak istiyorsanız, kesinlikle bir donanım cüzdanı sipariş etmelisiniz.


Kripto Para ve Bitcoin İçin En İyi Donanım Cüzdan Hangisi?

1. Ledger Nano S

Ledger Nano S, Fransa merkezli bir kuruluşun ürünüdür. Tasarımına zarif ve çekici bir Avrupa dokunuşuna sahiptir.

Temel özelliklerinden bazıları, bitcoin’lerinizi kurtarmak için yedek tohum anahtarı, kullanımı kolay OLED arayüz ve arayüzde gezinmek için yanda iki düğme bulunan bir flash sürücü.
Bir PC’ye veya mobil cihaza USB üzerinden bağlayabileceğiniz pilsiz bir cihazdır.
The Ledger Nano S şimdi dokuz kripto para birimini (Bitcoin dahil) destekliyor ve aynı zamanda mevcut en ucuz çoklu para birimli donanım cüzdanı (65 $).

2. Trezor

Trezor Bitcoin donanım cüzdanı, donanım cüzdanlarının çağına öncülük etti. SatoshiLabs tarafından yaratılmıştır, dünyanın ilk güvenli Bitcoin donanım cüzdanıdır.

OLED ekranlı küçük bir hesap makinesi gibi görünüyor. Rastgele oluşturulan dokuz basamaklı pinler ve 24 kelimelik bir kurtarma ekme anahtarı, cihazın kaybolması veya hasar görmesi durumunda güvenliği sağlar. Amacı özel anahtarları saklamak ve işlemleri çevrimdışı imzalamaktır.

Trezor cüzdanını Android cihazlarda ve TREZOR Wallet, Mycelium ve Multibit HD gibi uygulamalarla kullanabilirsiniz.

3. KeepKey

KeepKey, bitcoin depolamak için piyasada bulunan başka bir donanım cihazıdır.

Ledger Nano S veya Trezor ile karşılaştırıldığında pek bir şey sunmuyor. Dahası, emsallerinden iki kat daha büyüktür ve cebinizde taşımak için çok uygun değildir.

Pin kodu etkinken aynı yedekleme tohumu anahtarı özelliğine sahiptir ve diğer cüzdanlar gibi çalışır. Şu anda, altı şifreleme para birimini (Bitcoinler dahil) desteklemektedir.

Aynı zamanda 99 $ fiyat etiketi ile birlikte geliyor.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...