Televizyon izlerken, telefonu şarj ederken, bulaşık makinesi çalıştırırken ya da doğalgaz tüketirken. Neredeyse hayatımızın hemen hemen her alanında elektrik var. Tabii bu elektrik faturalarımıza da yansıyor. Fakat bu elektrik faturasını düşürmek mümkün. Elektrik faturası nasıl düşer derseniz, yapacağınız küçük düzenlemelerle birlikte elektrik faturanızı yarı yarıya azaltamanız mümkün. Yapılan araştırmalara göre evde en çok buzdolabı elektrik tüketiyor. Buzdolabının yanında aydınlatma, fırın ve çamaşır makinesi de fazla elektrik tüketen ürünler arasında.

Elektrik faturanızı düşürmek için ilk yapmanız gereken, eğer yeni ürünler alacaksanız, bunların ‘akıllı’ olanını tercih etmek. Bilindiği üzere makinelerin üzerine A+ , A++ yazıyor. Bu alacağınız ürünün az elektrik tüketeceği anlamına geliyor. Enerji verimliliği sayesinde daha az enerji tüketmiş olacaksanız. Bu da elektrik faturanıza yansıyacak. Yani yeni bir ürün alırken enerji tasarrufuna dikkat edin.

Elektrik Faturası Nasıl Düşer?

Aydınlatmayı Azaltın

Evde en çok kullanılan elektrik ampul. Odayı aydınlatmak için kullanılan ampul oldukça enerji harcıyor. Bilindiği üzere ampullerin vatları bulunuyor. Bu vatlar aslında enerji tüketimine dahil ipucu veriyor. Flamalı lamba yerine daha düşük 15 vatlık bir ampul takarsanız, daha az elektrik tüketirsiniz. Sadece lambaya değil, aynı zamanda odanızın rengine de dikkat etmeniz gerekiyor. Koyu renk kullandığınız eşyalar odayı daha koyu gösterdiği için ışık yakmak zorunda hissedebilirsiniz. Krem rengi kullanacağınız eşyalar odanızı daha aydınlık gösterecek.


En Çok Elektrik Tüketen : Buzdolabı

Buzdolabı en çok elektrik tüketen eşyalardan biri. Hal böyle olunca da buzdolabı için önlem almak gerekiyor. Buzdolabını koyduğunuz yerden, içine koyduğunuz tencere bile buzdolabının elektrik tüketimini etkiliyor. Örneğin buzdolabını ısı yayan eşyaların yanına koymamanız gerekiyor. Ya da yemeğinizi buzdolabına koyarken tencerenin kapağını kapatmanız gerekiyor. Kapağı açık olunca daha fazla nem çıkardığı için buzdolabı daha fazla elektrik tüketiyor. Yine yeni buzdolabı alıyorsanız A sınıfı tercih etmeniz gerekiyor.

Bekleme Durumunda Bırakmayın!

Hepimizin evinde televizyon var. Televizyonu bekleme modunda bıraktığınız anda ise, elektrik tüketmeye devam ediyorsunuz. O yüzden televizyonunu tamamen kapatın. Hatta evden çıkarken fişini bile çekebilirsiniz. Televizyonun yanı sıra artık bilgisayar, telefon ve tabletler de bulunuyor. Bunlar da elektrik tüketmek anlamına geliyor. Geceden telefonu şarja taktığınızı ve sabaha kadar orada kaldığını düşünün. Aslında telefonunuz ideal seviyede 2 saatte şarj olurken siz ortalama 6 saat daha fazla elektrik tüketmiş oluyorsunuz.

Fırının Elektrik Tüketimi Yüksek

Fırın da buzdolabı gibi elektrik tüketen eşyalardan biri. Ocakta yemek pişirmek her zaman daha az elektrik tüketmenizi sağlıyor. Fakat eğer fırını çalıştıracaksanız, gerçekten içini doldurmanız gerekiyor. Eğer büyük fırın aldıysanız bu daha fazla elektrik tüketeceğiniz anlamına gelecek. Bu nedenle kendinize uygun fırın alın. Küçük bir fırın da işinizi görüyorsa, bunu alabilirsiniz. Aynı şekilde çamaşır makinenizi de kullanacağınız miktar kadar alın. 5 ve 7 kiloluk çamaşır makinesinde hangisi daha kullanışlıysa onu tercih etmelisiniz.


Süpürge ve Ütüye Dikkat

Evde kullanılan diğer elektronik eşyalar, süpürge ve ütü. Ütüyü alırken hemen ısınanı tercih etmeniz gerekiyor. Buharlı ütü alırsanız daha az elektrik tüketirsiniz. Ütü ısındığı için bitmeye yakın fişten çekebilirsiniz. Çok ütü gerektirmeyen eşyalarınızı o ısıyla yapabilirsiniz. Elektrik süpürgesi alırken emiş gücü iyi olanı tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü hızlı alırsa daha çabuk işiniz bitmiş olacak ve siz süpürgeyi hemen fişten çekebilirsiniz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...