Eğlenmek herkesin hakkı ve pek çoğunuz az ya da çok eğlenceye vakit ayırıyorsunuz.

Peki bütçe kontrolü devreye girdiğinde eğlenceye bütçenizden ne kadar pay ayırmalısınız, hiç düşündünüz mü?

Eğlenmek için yaptığınız harcamalar için bütçenizden pay ayırırken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Nasıl bir eğlence anlayışınız olduğu ve ne kadar para ayıracağınız konusu bütçeniz açısından önem arz etmektedir.


Eğlenmek sizin ve ailenizin en doğal hakkı fakat barınma, ulaşım, sağlık gibi temel ihtiyaçlarınızı düşündüğünüz zaman genelde arka plana ittiğimiz de olur.

Ortalama Eğlence Harcaması

Sonuçları yeni açıklanan kapsamlı bir araştırmanın verilerine göre, Türk halkı en az harcamayı sağlık için yapıyor. Harcama listesinin en altında bulunan sağlık giderlerinin payı %2’lik oranı ile sonuncu iken harcama payları ile listenin en altında yer alırken konut ve gıda gibi giderler %26 gibi yüksek bir oranla listenin başında yer aldı. Eğlence ve kültür için yapılan harcamaların genel harcamalar içindeki payı ise, %3 seviyelerinde görülmektedir.

Ne Zaman Eğleneceksiniz?

Tüm ay boyunca para kazanmak için çalışıyorsunuz hal böyleyken eğlenmek sizinde hakkınız! Eğlence kavramı kişiden kişiye değişmekle birlikte, nasıl eğleneceğinizin kararını verecek de sizlersiniz. İster güzel bir akşam yemeği yiyin, ister dans edin ya da kültürel aktivitelerde bulunun. Hepsi için bir bütçeye ihtiyacınız olacak ya da var olan bütçenizden eğlence için pay ayırmanız. Her ay başında oluşturduğunuz bütçe kalemleri arasına eğlence aktivitilerini de ekleyerek bu durumu kolaylaştırabilir, %10 kuralını uygulayarak da ölçünün kaçmasına da engel olabilirsiniz. Bu bütçeyi belirlerken tek bir şey aklınızdan çıkmaması gereken tek şey bütçenizi aşacak harcamalardan kaçınmak olmalıdır.


Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...