Hane halkının döviz birikiminin son yılların en yüksek seviyelerine çıkması ile birlikte, döviz hesabı açtırmak ve döviz birikimi yapmak da tercih edilen bir birikim türü haline geldi.

Tasarruf amaçlı açılan döviz hesapları arasında en popülerle olanlar ise Dolar(USD) ve Euro(EUR) cinsinden döviz hesaplarıdır.

Siz de birikimlerinizi döviz cinsinden değerlendirmek istiyorsanız fakat döviz hesabı nasıl açılır öğrenmek istiyorsanız ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.


Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı, tasarruflarını yapabncı para cinsinden değerlendirmek için bankalarda açılan hesap türüdür. Döviz hesabı açarken en çok tercih edilen para birimleri, ABD doları, Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini ve İsveç frangı’dır

Birikimlerinizi bankalarda güven altında tutmak için vadesiz döviz hesabı açabileceğiniz gibi, vadeli döviz hesabı da açabilirsiniz. Vadeli döviz hesabı, satın aldığınız para biriminin değerindeki yükseliş veya düşüşüne ek olarak belirli bir oranda faiz getirisi elde etmenizi sağlar.

Genellikle bir döviz hesabı açmak için tercih edilen yabancı para birimleri şunlardır:
ABD doları (USD)
•İngiliz sterlini (GBP)
•Avustralya doları (AUD)
•Euro (EUR)
•Çin yuanı (RMB)
•Kanada doları (CAD)
•Japon yeni (JPY)


Ayrıca döviz hesapları yurt içi ya da yurt dışındaki hesaplar arasında para transferi yapmayı mümkün kılar.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açmak için öncelikle bir banka müşterisi olmanız gerekiyor. Herhangi bir bankada hali hazırda müşteriyseniz, o bankanın, şube, internet şube, telefon bankacılığı ya da ATM kanallarını kullanarak kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Banka müşterisi olmayanlar ise kimlik kartları ile birlikte banka şubelerine başvurarak kolayca vadeli veya vadesiz döviz hesabı açabilirler.

Döviz Hesabı Açmak İçin Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

Döviz hesabı açmak istiyorsanız müşterisi olduğunuz bankadan ya da farklı bir bankadan dilediğiniz gibi hesap açabilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen size kalmıştır. Yabancı para birimi cinsinden hesap açmak için ister kamu bankalarını isterseniz de özel sektör bankalarını tercih edebilirsiniz.

Vadesiz döviz hesabınızı açtıktan sonra bu hesabınızdaki parayı ATMlerden çekmek istiyorsanız bu koşulları sağlayan bazı bankalar bulunmaktadır. Garanti, Yapı Kredi, Teb ve DenizBank ATM’lerinden, Euro ve Dolar yatırıp çekebilirsiniz.

Diğer para birimleri için ise işlemlerinizi şubeden yapmanız gerekecektir.

Döviz Hesabı Açmak Ücretli Mi?

Döviz ya da TL hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamaktadır fakat hesabı açarken bankanız sizden ücret talep edebilir. Ücret ödememek için mevcutta hesabınız olan bankanın internet bankacılığını kullanarak ücretsiz bir şekilde istediğiniz para birimini cinsinden döviz hesabı açabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hesap İşletim Ücreti Nedir ve İadesi Nasıl Alınır?

Neden Döviz Hesabı Açmalıyım?

Döviz hesabı açmanın faydaları olduğu gibi anaparanızı riske attığınız için zararları da olabilir.

Tasarruflarınızı sadece TL olarak tutmak istemiyorsanız, var olan paranızı bir sepet halinde bölerek, TL’de olan değer kayıplarına karşı önleminizi alabilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesapları sayesinde faiz kazancı da elde edebilirsiniz.

Öte yandan yastık altında tuttuğunuz Türk Lirası ve Dövizleriniz var ise paranızı bankalarda tutarak çalınmaya ve diğer felaketlere karşı koruyabilirsiniz.

Siz de yabancı mevduat cinsinden hesap açmak istiyorsanız yukarıda belirtilen yöntemleri izleyerek kolayca döviz hesabı açabilirsiniz.

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...