Her zaman hatırlatırız; doğru kredi kartı kullanımı, kredi kartı ekstrenizin kontrol altında olması için çok önemlidir. Kredi kartı, doğru kullanıldığında son derece faydalı bir ödeme aracı ancak, ödeyemeyeceğimiz miktarda harcamalar yapma hatasına düştüğümüzde, ekstre zamanı geldiğinde sıkıntıya giriyoruz. Bunun önüne geçmek için harcamaları kontrol altına alabiliriz. Peki nelere dikkat edeceğiz?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bütçe Planı Yapın

Ekstre geldiğinde ‘ben bu kadar nasıl, nereye harcadım?’ dememek için yapılacak ilk şey, ay başında bütçe planlaması yapmak. Önünüzdeki ay boyunca yapacağınız harcamaları planlar ve planınıza sağdık kalırsanız, kredi kartıyla hesapsızca yapacağınız harcamaları dizginleyebilirsiniz. Bütün aylık düzenli ödemelerinizi, bunlar dışında yapmayı planladığınız harcamaları tek tek yazıp harcama yaparken gözünüzün önüne bu planınızı getirebilirsiniz. Hazırladığımız Bütçe Defteri’ni kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Her Harcamada Karta Yüklenmeyin

Bütçemizde yeri olmasa bile, ödeme gerçekliğimizi aşan harcamaları sanki bir gün ödemeyecekmişiz gibi kredi kartından yapmaktan vazgeçmeliyiz. Kredi kartı olmayan parayı harcamanız için değil, bunu aklınızdan çıkarmayın.


Online Harcamaya Dikkat Edin

Artık tüm mağazalar eliminizin altında. Karşımıza çıkan reklamlar, bir bakayım diye girdiğimiz alışveriş siteleri, harcama olarak bize geri dönüyor. Üstelik kredi kartlarımızın kayıtlı olduğu sitelerde nasıl harcadığımızı anlamıyoruz bile. Kredi kartınızın kaydını silin, her harcama yapacağınız zaman kart bilgilerinizi yeniden girin, hatta almayı düşündüğünüz ürünü bir gün sepette bekletin. Unutmayın; bize kolaylık sağlayan bu alışveriş sitelerini öylesine değil de, fiyat karşılaştırmak, en uygununu bulmak için kullanırsak kazançlı çıkarız.

Ödemeleri Düzenli Yapın

Ekstreler geldiğinde dönem borcunu düzenli ödememiz gerekiyor. Yoksa harcamalarımıza bir de faiz ekleniyor ve borç sarmalında kalıyoruz. Çoktan borç sarmalına girdiyseniz, bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Taksit Seçeneklerini Doğru Kullanın

Her şeyi taksitlendirdiğimizde, önce küçük küçük ödüyoruz gibi geliyor, sonra toplam taksitli ödeme miktarı epey bir para ediyor. Taksitler bitmeden yeni bir takside girmemekte fayda var. Taksit yaparken dikkat edilecek bir önemli nokta da; uzun süre kullanılacak ürünlere taksit yaptırmak. 3 ay kullanacağınız bir kazağa 1 sene taksit yaptırmak yerine, 10 sene kullanacağınız bir buzdolabına 3 senelik taksit yaptırmak daha doğru.


 

Yorum Yap

Write A Comment

Loading Facebook Comments ...